Спеціальні потреби

Резолюція ПАРЄ розкритикувала владу в Україні


Парламентська Асамблея Ради Європи.
Парламентська Асамблея Ради Європи.

Припинити тиск СБУ на громадянське суспільство. Розслідувати випадки обмеження свободи слова і свободи зібрань. Не допустити зосередження всієї влади в одних руках. Забезпечити чесні – без фальсифікацій та застосування адмінресурсу – вибори на місцях.

Такі вимоги до держави Україна містить резолюція Парламентської Асамблеї Ради Європи, ухвалена у вівторок 5 жовтня. За рішення під назвою «Функціонування демократичних інституцій в Україні» Асамблея проголосувала одностайно: 102 депутати «за», 1 голос – проти і 6 – утримались.

Як і очікувалося, резолюція по Україні стала однією з найжорсткіших в історії ПАРЄ.

«Безпрецедентним» назвала документ лідер опозиційної партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. «Парламентська Асамблея Ради Європи прийняла безпрецедентну для своєї роботи жорстку резолюцію», – заявила Тимошенко на прес-конференції у середу. Вона наголосила на тому, що всі вимоги цієї резолюції Україна як член Ради Європи повинна виконати. «Це не факультатив – ці зобов’язання треба виконувати», – підкреслила опозиціонер. Лідерка «Батьківщини» повідомила також, що її політична сила, на виконання однієї з вимог ПАРЄ, зажадає відставки голови СБУ, а також реформування Служби безпеки відповідно до європейських стандартів.

А тим часом представники влади, на противагу опозиції, схоже, схильні вважати оцінку європейців компліментом. «Остання резолюція ПАРЄ вітає появу політичної стабільності в Україні», – заявило українське Міністерство закордонних справ в офіційному коментарі, оприлюдненому в середу. А очільник відомства Костянтин Грищенко побачив у резолюції похвалу демократії в Україні. «Вважаю, що дана резелюція цілком підтверджує очевидний для всіх факт: демократія в Україні пустила глибоке коріння», – цитують слова головного дипломата українські інформагенції.

Резолюція ПАРЄ не врахувала жодної поправки української опозиції. На цьому зробила акцент у вівторок, коментуючи щойно прийняте рішення, депутат делегації України в ПАРЄ, член Партії регіонів Юлія Новікова.

«Не було прийнято нічого, що б зробило жорсткішою цю резолюцію, запропоновану доповідачками. Жодна поправка від опозиції, яка б ужорсточила цю резолюцію, не була підтримана ні в моніторинговому комітеті, ні в залі Парламентської Асамблеї. І мені це дає змогу говорити, що той час, коли ПАРЄ, інші інститути Європи були інструментом у вирішенні якихось політичних завдань та отримання політичних дивідендів, - цей час в минулому», - заявила Новікова зі Страсбурга в ефірі 5 каналу.

Своєю чергою, експерти кажуть, що влада своїми заявами про підтримку з боку ПАРЄ намагається видати бажане за дійсне.

«Резолюція справді жорстка. Там у кожному абзаці критика», - сказав Голосу Америки професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Все дуже жорстко, дуже критично. Звідки влада взяла, що це комплімент? Ось переді мною англомовний оригінал. Так, документ складений за бюрократичними стандартами, там спершу вказується на певний позитив, прогрес. Сказано – добре, що є політична стабільність. Хто з цим буде сперечатися? Але далі, наступним пунктом, вже йдеться про те, що стабільність можлива лише за чіткого розподілу влади, системи балансів. І висловлюється стурбованість з приводу концентрації влади в руках однієї політичної сили. І так у кожному пункті: «стурбовані наступом на демократичні свободи», «занепокоєні надмірним втручанням СБУ», «стурбовані конфліктом інтересів у правоохоронних структурах». Починаючи вже з другого абзацу другого пункту – суцільна критика, прозорі натяки на те, що робить нинішня влада. Як на мене, це дуже жорстка і абсолютно критична резолюція. Причому критика в ній не захована, а пряма – прямо в лоб. Тобто влада, трактуючи цей документ як панегірик, свідомо перекручує зміст», - вважає Гарань.

Рішення ПАРЄ прокоментувала також для Голосу Америки народний депутат від НУНС, член делегації України в ПАРЄ Ольга Герасим’юк. За її словами, думка опозиції таки була врахована у документі – на відміну від поправок влади, яка намагалась пом’якшити вердикт.

«Правляча партія очікувала, що ця резолюція вітатиме стабільність влади і її досягнення на шляху до демократії. Але зараз ми бачимо, що ці слова вилучені з резолюції. Після останнього візиту в Україну доповідачок ПАРЄ – який відбувся нещодавно, буквально перед сесією – в документ були внесені великі зміни. Оскільки численні звернення преси, інтелігенції, міжнародних та громадських організацій, а також бесіди з опозицією і владою переконали доповідачок у необхідності саме такої резолюції. І те, що вона була ухвалена просто небаченою кількістю голосів – буквально один голос проти – це означає, що всі ті проблеми, які ми озвучуємо у себе в країні і які ніхто не чує вдома, тут, у Європі, помічені. Цю резолюцію можна назвати щонайжорсткішою, яку ми могли взагалі очікувати, у плані вимог до України. ПАРЄ зажадала від влади все ж таки почати виконувати свої зобов’язання, а не лише декларувати наміри. Тому казати, що це якась перемога влади, я би на місці її представників не насмілилася», - зазначила депутат.

Герасим’юк підтвердила також інформацію про те, що влада вела переговори для пом’якшення резолюції. «Вони намагалися зняти певні формулювання. Наприклад, про те, що існують «достовірні відомості» щодо порушень свободи слова, тиску СБУ на громадянське суспільство. Такі слова – «достовірні відомості» – були в проекті резолюції. Ви погляньте: вони там лишилися. Представники влади наполягали на знятті тих слів, мовляв, це не доведено: кожен випадок побиття, прослуховування, стеження. Зняття цих формулювань проводилося голосами російської делегації, яка у ПАРЄ єдина підтримує політику Януковича. І все ж вердикт залишився не тільки у тому стані, в якому ми його бачили попередньо, перед засіданнями, але й були внесені поправки, які звучали вперше. Наприклад, щодо надмірного втручання в громадське життя СБУ».

Водночас, на думку Герасим’юк, це взагалі недоречна постановка питання – хто які поправки зміг відстояти. «Я би не зводила питання до торгівлі – скільки поправок провела опозиція, скільки коаліція. Опозиція сюди до Страсбурга приїхала не для того, щоб наставляти палиці в колеса влади. А для того, щоб не відбувся регрес на шляху демократії, щоб ми його зупинили. Ідеться зовсім не про боротьбу за поправки – хто більше собі прихильників знайде – а про те, що ми повинні зупинити сповзання назад, у Радянський Союз. Куди нас Європа також не хоче відпускати. І тому я вважаю, що резолюція ПАРЄ це велика перемога тих людей, які прагнуть почути підтримку Європи», - сказала Ольга Герасим’юк в інтерв’ю Голосу Америки телефоном зі Страсбурга.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG