Спеціальні потреби

СБУ визнала, що вела «співбесіди» з активістами


СБУ визнала, що вела «співбесіди» з активістами
СБУ визнала, що вела «співбесіди» з активістами

У Службі безпеки України визнали факти негласних «профілактичних бесід» з активістами «ДемАльянсу», які раніше заперечувались. Про це йдеться в листі СБУ, адресованому Всеукраїнській молодіжній громадській організації «Демократичний альянс».

При цьому в СБУ наполягають на тому, що виклики громадських активістів на неофіційні зустрічі з представниками спецслужб є законними. Як мовиться в листі: «Проведеною перевіркою встановлено, що співробітники Служби безпеки діяли виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

У відповідь «ДемАльянс» заявив про готовність надати будь-яку інформацію про свою діяльність, якщо на те буде офіційний запит Служби безпеки. У поширеній заяві громадська організація зажадала також «припинити радянську практику проведення неофіційних зустрічей та профілактичних бесід з метою тиску, залякування та втручання у функціонування об’єднань громадян».

Нагадаємо: 23 вересня «ДемАльянс» поширив заяву, в якій поскаржився на тиск з боку СБУ. Як повідомила громадська організація, 21 вересня його активістам потелефонували зі Служби безпеки та запросили на зустріч, під час якої розпитували про джерела фінансування та цікавились роботою з міжнародними грантами.

Своєю чергою, Служба безпеки відкинула ці звинувачення. У заяві, оприлюдненій 23 вересня, СБУ назвала скарги громадських активістів на тиск «свідомим перекрученням фактів» та попередила про «відповідальність за поширення неправдивих повідомлень згідно з чинним законодавством».

Натомість «Демократичний альянс» розголосив багато інших фактів – дзвінки, виклики, бесіди, проведені з членами його осередків у різних областях України.

На думку голови організації Василя Гацька, саме під тиском численних зафіксованих фактів Служба безпеки зрештою змушена була визнати очевидне:

«Спочатку СБУ заперечувала, і в неї була змога заперечувати, доки ми не надали достовірні дані, які свідчили про те, що ці неофіційні зустрічі таки відбувалися. Ми фіксували прізвища представників Служби безпеки України, ми фіксували ці розмови на аудіоприлади. Тому неможливо було далі спростовувати ці зустрічі», – сказав Василь Гацько Голосу Америки.

При цьому, як вважає голова «ДемАльянсу», визнання Службою безпеки того факту, що «профілактичні бесіди» були, не означає, що тепер вони припиняться:

«Я думаю, що не припиняться. Більше того: буквально сьогодні відбулася ще одна неофіційна зустріч з нашим активістом в одному з регіонів. Ми зараз готуємо цю інформацію, перевіряємо і найближчим часом оголосимо», – сказав Гацько.

Увагу з боку СБУ він розцінює, як залякування активної частини суспільства, здатної на протест:

«Я вважаю, що це є тиск і залякування громадських організацій, зокрема тих, які є найбільш активними, які не бояться говорити, що вони думають про владу, і які спроможні виводити людей на вулицю для мирних протестів. Нічим незаконним ми не займаємось, й інших причин для підвищеної уваги до нас з боку СБУ я не бачу».

Як розповідає голова «ДемАльянсу», проблеми почалися тоді, коли їх молодіжна громадська організація вивела людей на вулицю, щоб захистити право громадян на мирні зібрання.

«І тоді почалися дзвінки. Напередодні акції відбувся перший контакт, потім ще один. Представники СБУ запитували на зустрічах про можливість скасування акції протесту, пропонували подальшу співпрацю, просили інформувати щодо інших протестних акцій, які ми плануємо робити. Відтоді дзвінки вже не припинялися», – поскаржився Василь Гацько.

А тим часом як кількість скарг на Службу безпеки під проводом Валерія Хорошковського зашкалює, українська опозиція не полишає спроб здобути хоч якісь важелі впливу на діяльність відомства. Парламентський контроль у вигляді згоди Верховної Ради на призначення або звільнення глави СБУ пропонує встановити законопроект, поданий минулої п’ятниці фракцією БЮТ. У правлячій Партії регіонів погоджуються: законопроект правильний, а парламентський контроль, поряд із президентським, справді необхідний. Та хоч яка правильна ідея, перспективи її реалізації виглядають примарними. Невдовзі президент подасть власний законопроект «Про Службу безпеки». Цей документ витриманий у дусі посилення впливу глави держави на силові структури. І згідно з тими новими-старими реаліями (забезпеченими, скасуванням політреформи-2004), Служба безпеки підпорядкована президенту. Главу СБУ і призначає, і звільняє, одноосібно, Віктор Янукович.

XS
SM
MD
LG