Спеціальні потреби

Учасницю голодування під ЦВК госпіталізовано


Учасницю голодування під ЦВК госпіталізовано
Учасницю голодування під ЦВК госпіталізовано

«Вони голодують проти диктатури в Україні». Такий баннер з календарем, що відлічує дні, розмістив на своєму офіційному сайті Блок Юлії Тимошенко. Наразі пішов 9-й день, і одну з голодуючих уже забрала карета швидкої допомоги.

Як повідомила прес-служба Київської обласної організації партії «Батьківщина», активістці Тамарі Бігун стало зле у середу вдень, і її госпіталізували з симптомами «нудоти, фізичної слабкості, посилення серцебиття, болю в попереку та у нирках, а також запаху ацетону з рота». Іншим учасникам голодування, судячи з повідомлень прес-служби про їхній стан, скоро також може знадобитися допомога лікарів.

Безстрокове голодування партійці Тимошенко оголосили 5 вересня. Вони розбили наметове містечко під стінами Центрвиборчкому, вимагаючи допустити опозицію до участі у виборах до Київської облради. Соратники Тимошенко пообіцяли голодувати, аж доки влада скасує зареєстрований список кандидатів від партії-двійника «Батьківщини». Замість «псевдо-Батьківщини» на чолі з виключеним з лав партії Володимиром Майбоженком – кажуть протестувальники – мусить бути зареєстрована справжня «Батьківщина», яку очолює Юлія Тимошенко.

Втім, сама Тимошенко, як виглядає, не вірить у те, що вимоги будуть почуті. У понеділок 11 жовтня лідер «Батьківщини» перевідала наметове містечко під ЦВК. Опозиціонерка закликала партійців не важити своїм здоров’ям і припинити голодування. Ті відмовились, заявивши, що продовжать акцію.

Протестувальники звернулися також до міжнародної спільноти із закликом солідаризуватися із захисниками демократії в Україні. В оприлюдненому Маніфесті вони застерегли від «небаченої системи фальсифікацій», яка, на їхню думку, буде здійснена на виборах 31 жовтня. Після «обкатки» на місцевих виборах – переконані автори Маніфесту – цю нову технологію фальшувань застосують на майбутніх парламентських і президентських виборах. «Якщо ми не зупинимо сьогодні цей великий виборчий обман, – в Україні виборів більше не буде ніколи! Буде лише їх ілюзія та постійна влада однієї людини», – стверджують учасники голодування.

«У нас залишилось лише наше життя, яке ми готові віддати за Україну», – заявили підписанти.

А тим часом Юлія Тимошенко наполягає на припиненні голодування. У середу 13 жовтня лідер «Батьківщини» повторно звернулася до учасників акції, подякувавши їм за громадянський вчинок та закликавши повернутися до своїх родин.

«Навіть чиясь смерть не змусить нинішню владу змінити свої злочинні рішення. Вона не має ні моральних, християнських, ні просто людських обмежень. Тому немає сенсу до неї апелювати», – заявила Тимошенко, слова якої цитує сайт «Батьківщини».

Наразі невідомо, чи триватиме далі голодування під ЦВК. На сайті партії, у віконці прямої трансляції з місця подій, на ніч виставлено щит з написом «Учасники акції протесту відпочивають».

Та хоч би як там було – Тимошенко, схоже, має рацію в тому, що влада вирішила ігнорувати протест під стінами ЦВК. За 9 днів жодної реакції і жодного коментаря. Більше того: під Центрвиборчкомом розбили осінній продовольчий ярмарок, затуливши намети голодуючих торговими ятками з ковбасою і млинцями.

Акція була від початку приречена на поразку, – каже більшість оглядачів. Як вважає один з учасників «студентської революції на граніті» 1990 року Володимир Чемерис, засіб боротьби у даному випадку було обрано занадто радикальний.

«Мені здається – хоча я співчуваю цим людям і думаю, що вони відстоюють справедливу справу – що цей протест не приведе до якихось позитивних результатів. Передусім тому, що це справа політична і справа передвиборча. Вона навряд чи знайде широкий відгук у громадськості. Тобто застосовувати у цій справі такий аргумент, як голодування, – це, знаєте, бити з гармати по горобцях. Такий радикальний засіб громадянського протесту може бути дійовим лише в тому випадку, якщо він опирається на якісь потужні соціальні рухи, серйозні соціальні підстави – як це було, зокрема, зі студентським голодуванням, що знаменувало кінець радянської доби в Україні», – наголосив учасник «революції на граніті» 1990 року.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG