Спеціальні потреби

Україна розвертає напрямок нафтогону Одеса-Броди


Україна розвертає напрямок нафтогону Одеса-Броди
Україна розвертає напрямок нафтогону Одеса-Броди

Українські урядовці повідомляють про початок прокачування сировини нафтопроводом «Одеса-Броди» в аверсному режимі. Тестовий запуск труби планують провести вже наступного тижня, заявив сьогодні перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв. За його словами, всі пов'язані з цією процедурою витрати погодилася взяти на себе Білорусь. Саме на переробні заводи цієї країни має надійти венесуельська нафта. Запуск проекту став можливим завдяки домовленостям урядовців України з білоруським керівництвом, яке намагається знайти альтернативу російській сировині.

Питання напрямку роботи нафтогону «Одеса-Броди» довгий час залишалося конфліктним в україно-російських стосунках. Попри наполегливі спроби, Київ так і не домігся від Москви укладення контрактів, які б гарантували завантаженість транзитних потужностей, а отже й їх рентабельну роботу. Так само сторонам не вдавалося домовитися про вартість послуг. Російські компанії постійно знижували обсяги перекачування нафти територією України, віддаючи перевагу альтернативним маршрутам. За оцінками деяких експертів, останнім часом українська транзитна система використовувалася ледь на чверть потужності.

Для України заповнення труби – питання енергетичної безпеки. Завантажити гілку «Одеса-Броди» та інші магістральні нафтогони намагалося й попереднє керівництво держави. Однак, питання так і не зрушило з мертвої точки. За час поки українські чиновники шукали ресурси для використання транзитних потужностей російські компанії успішно створювали альтернативні маршрути в обхід території України.

В російській компанії «Транснефть» кажуть, що взагалі можуть відмовитися від використання українського нафтопроводу «Одеса-Броди». Мовляв, на початку наступного року в ньому не буде необхідності – всі призначені на експорт обсяги сировини Росія зможе постачати власними силами. В інтерв'ю журналу «Трубопроводный транспорт нефти» один із керівників монополії Михайло Арустамов заявив, що нафту з українських маршрутів переорієнтують на свої потужності. Експерт також висловив сумнів у економічній ефективності транспортування венесуельської нафти через Україну.

Для заповнення своїх транзитних нафтогонів Київ намагається знайти альтернативних постачальників. Крім венесуельської нафти українські урядовці розраховують транспортувати до Європи сировину з Казахстану і Азербайджану. Керівництво цих країн висловлювало зацікавленість пропозиціями Києва. Однак жодних контрактів сторони поки що не уклали.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG