Спеціальні потреби

Новий уряд України експерти у Вашингтоні коментують без особливого оптимізму


Якби за реформи Україні гарантували членство в ЄС та НАТО, були б реформи - екс-прем'єр Литви. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:42 0:00

Lava streams down from the Anak Krakatau (Child of Krakatoa) volcano during an eruption, as seen from Rakata island in South Lampung, Indonesia.

Безумовною втратою експерти вважають відхід Наталії Яресько, але кажуть – за умов єдності, імена не важливі.

На перший погляд слабший і менш реформаторський – так висловлюються про новий уряд України експерти у Вашингтоні і додають – Захід оцінюватиме нових міністрів винятково за діями.

Безумовною втратою у Вашингтоні визнають відхід Наталії Яресько, але кажуть – за умов єдності, політичної волі та курсу на реформи, імена не важливі.

Днями у Вашингтоні колишній міністр фінансів України поділилася своїми думками щодо майбутнього фінансового здоров’я держави і закликала Захід не кидати Україну.

Міністр, яка змінила курс української економіки так, як на це ніхто не сподівався. Так представляє публіці уже колишнього міністра фінансів України економіст Андерс Аслунд.

Наталія Яресько ледь стримує сльози, але, каже, обіцяла не плакати. І одразу заявляє: критикувати нікого не збирається, розмова має бути конструктивною. Спершу зосереджується на досягненнях.

«Порівняно із ситуацією півтора роки тому, коли ніхто не знав, чи зможемо ми вийти із цього циклу інфляції і знецінення, який найбільше вражав простих українців, нині наша економічна ситуація значно покращилась. Економіка сягнула дна, відштовхнулася, і почала зростання», - заявила Яресько.

Для того, щоб зберегти тенденцію, новий уряд, переконана Яресько, не має сходити зі шляху фіскальних обмежень і невідривно виконувати реформи за програмою МВФ.

Експерти не хочуть робити передчасних висновків, але причин для оптимізму, кажуть, наразі небагато.

На погляд економіста, експерта аналітичного центру Atlantic Council Андерса Аслунда цей Кабмін буде слабшим.

Економіка сягнула дна, відштовхнулася, і почала зростання
Наталія Яресько

«Перше: Окрім Іванни Климпуш-Цинцадзе, жодного члена нового кабінету не можна назвати реформатором. Друге: Кабмін ухвалили тільки з третьої спроби, тож парламентське схвалення цього уряду набагато слабше, ніж попереднього. З цих об’єктивних причин цей кабмін буде слабшим і менш реформаторським», - каже Аслунд.

Те, що Київ спромігся таки призначити уряд – уже добре, – каже колишній посол США в Україні Джон Гербст. А чи досить новим міністрам реформаторського духу – мають довести справами.

«На перший погляд, склад нового уряду не такий сильний з точки зору реформ, як попередній. Але варто пом’яти: не стільки важливо, хто обіймає посаду, як те, що він на ній робить. Тож я сподіваюсь, вони швидко візьмуться за виконання своїх обов’язків по програмі МВФ, починаючи із тарифів на газ - і це буде показником того, чи здатна ця група віддано іти шляхом реформ»,- наголосив експерт Atlantic Council Гербст.

Не стільки важливо, хто обіймає посаду, як те, що він на ній робить
Джон Гербст

На запитання, чи важче буде Києву домовлятися із МВФ без Яресько, він відказує таке:

«Це, звісно, удар. Тому що про неї високо відгукувалися в МВФ, ЄБРР, уряди у Берліні, Брюсселі і Вашингтоні. Але вона – не критично важлива для цього процесу. А от що насправді важливо – це щоби найвище керівництво країни – президент, новий прем’єр-міністр серйозно ішли шляхом реформ», - заявив Джон Гербст.

Але для цього потрібна політична воля і єдність, якої, зізнається Наталя Яресько, критично бракує українським політикам.

Я переконана, що прогресивні сили переможуть. Це лише питання часу
Наталія Яресько

«Українська політична еліта дійсно глибоко розділена. З одного боку ми маємо прогресивні сили, які дійсно хочуть реформувати країну заради інтересу громадян, а з іншого – представники старої системи, які хочуть захистити свої власні інтереси. Але я переконана, що прогресивні сили переможуть. Це лише питання часу», - вважає екс-міністр фінансів України.

Але для того, аби підтримати цей процес, Захід має не залишати Україну.

Найважливіша річ, яка була у Литви, і якої так бракує Україні для реформування, це дуже чітка обіцянка від Заходу: якщо проведете реформи – станете членами НАТО і ЄС
Андрюс Кубілюс

«Перше. Залучайтеся. Що більше Сполучені Штати турбуються, що більше залучені, тим більше впливу ви будете мати. Друге. Зумовленість. Сполучені Штати мають винагороджувати за прогрес. Третє. Будьте терплячими. І не відмовляйтеся від зобов’язань. Зміни в Україні не можуть статися швидко. Але вони відбуваються», - підкреслює Наталія Яресько.

Колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс, який пережив на цій посаді дві економічні кризи, каже: довготермінові зобов’язання Заходу суттєво пришвидшили б процес реформ в Україні.

«Найважливіша річ, яка була у Литви свого часу, і якої так бракує Україні для реформування, це дуже чітка обіцянка від Заходу: якщо проведете реформи – станете членами НАТО і ЄС. Це не дозволяло нам збитися зі шляху, незважаючи на всі політичні невдачі. Адже, ми називаємо себе італійцями Півночі. На жаль, у випадку України, такої політичної декларації від Заходу досі бракує. І тому імплементувати реформи в Україні набагато складніше», - заявив колишній прем’єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс.

Дивіться також: ВВП України зростатиме, хоч і повільніше, а Росії - падатиме - МВФ

ВВП України зростатиме, хоч і повільніше, а Росії - падатиме - МВФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Юлія Ярмоленко приєдналася до Української служби "Голосу Америки" 2015-го. До цього 6 років працювала кореспондентом міжнародного відділу новин на телеканалі “ICTV”. Висвітлювала знакові події у 15 країнах світу – від Всесвітнього економічного форуму в Давосі і до Венеційської бієнале. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка із дипломом магістра. Киянка.

    Захоплюється фотографією, танцює румбу, співає італійською, зловживає словами «пацани» і «па-па». 

XS
SM
MD
LG