Спеціальні потреби

Янукович повернув військові навчання НАТО в Україну


Цього року «Геть НАТО!» в Криму і Одесі мабуть гукатимуть лише комуністи і «вітренківці». Партія регіонів більше не проти спільних навчань з військами Альянсу, а навпаки, обома руками - «за».

Верховна Рада задовольнила прохання президента і дала добро на допуск натівських військ в Україну. За законопроект, що його подав Віктор Янукович, проголосували 394 депутати. Фракція Партії регіонів підтримала ідею майже повним складом у 169 голосів. Дружно проголосували також фракції БЮТ, НУНС та Блоку Литвина. Категорично проти виступили тільки союзники «реґіоналів» по владній коаліції - комуністи.

При цьому лідер КПУ Петро Симоненко зажадав спершу провести референдум, а тоді вже вирішувати: пускати, чи ні на українську територію військовиків НАТО. А лідер кримських комуністів Леонід Грач пообіцяв мітинги протесту проти проведення морських маневрів «Сі Бриз» у Криму. Народний депутат також нагадав президентові Януковичу, мовляв, той порушує зобов’язання, які давав своїм виборцям, і пригрозив, що кримчани йому цього не подарують.

Натомість міністр оборони Михайло Єжель заявив, що військові навчання за участю країн - членів НАТО «дуже вигідні для Збройних сил України», оскільки допоможуть швидше створити професійну армію. А інший «реґіонал» Володимир Ландик, пояснюючи зміну партійної «лінії», сказав, що Партія реґіонів «передумала».

«Ми передумали і вас запрошуємо голосувати. А кому не подобається -ідіть, помітингуйте, і Вітренко не забудьте прихопити», - сказав Ландик, звертаючись до членів комуністичної фракції.

Закон, ухвалений Радою, передбачає проведення багатонаціональних військових навчань «Сі Бриз-2010», «Бар’єр-2010», «Козацький степ-2010», «Світла лавина-2010», а також двосторонніх маневрів України спільно з Польщею, Словаччиною, Румунією та США.

Як відомо, закони про міжнародні військові навчання виносять на розгляд народних депутатів щороку. Однак у 2006 і 2009 році навчання були зірвані. Зокрема торік навчання не відбулися через антинатівські протести Партії реґіонів та Компартії. Тоді законопроект, внесений екс-президентом Віктором Ющенком, депутати відмовились розглядати.

Як пояснити, що цього року Партія реґіонів «передумала»? Можливо, «реґіонали» змінили вектор і маємо тепер пронатівську владну коаліцію? Аж ніяк, - заперечує науковий директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

Як сказав експерт «Голосу Америки», дружна підтримка закону, внесеного президентом Януковичем до Верховної Ради 12 травня, його не дивує:

«Хіба в цьому є бодай частка якоїсь сенсаційності? Адже Партія реґіонів заявляла, що вона підтримає цей законопроект. Документ внесений президентом України, і «регіонали» жодного разу не казали про будь-яку незгоду. Це будучи в опозиції вони можуть блокувати і протестувати. Але коли «біло-сині» при владі, вони завжди підтримували проведення міжнародних військових навчань. Тому що це вигідно для влади - це іміджевий момент, це співпраця, не кажучи вже про очевидні вигоди для армії.

Інша справа, що кожен може робити висновки щодо послідовності позиції цих людей, які ще торік протестували проти навчань «Сі Бриз», щодо їхньої залежності від кон’юнктурних обставин. Але те, що Партія реґіонів завжди, будучи при владі, підтримувала подібні навчання і взагалі співпрацю з НАТО - тут немає ніякої новини», - зауважив Сушко.

«Почерк влади» впізнає і науковий директор школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії Олексій Гарань:

«Це ж саме колись робив Янукович, коли він двічі був прем»єр-міністром. Тобто якщо говорити про співробітництво, програми, маневри з НАТО, то це робилося і далі буде робитися.

Звісно, коли вони переходили в опозицію, то зривали навчання, бо це була їхня козирна опозиційна карта. А зараз я думаю, що на рівні доктринальному Янукович справді буде здійснювати розворот від НАТО до військової співпраці з Росією. Зараз «реґіонали» виступили принципово проти курсу на НАТО, вони хочуть поміняти цю доктрину, і ми побачимо, чи їм вдасться це зробити і записати в законі концепцію позаблоковості. Але при цьому, я думаю, співпраця з НАТО далі буде продовжуватися – хоча і в менших масштабах», - вважає Гарань.

При цьому, на думку експерта, позиція Партії реґіонів не вплине на єдність владної коаліції з комуністами:

«Насправді для комуністів це теж лише засіб у грі з електоратом. А після рішення Конституційного Суду і в міру розширення коаліції за рахунок «тушок» незгода комуністів стає не принциповою. Більше того, я якраз думаю, що якщо, наприклад, комуністи раптом вийдуть з коаліції, то тоді регіони отримають можливість затягти туди ще когось з опозиціонерів на індивідуальній основі», - сказав Гарань «Голосу Америки».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG