Спеціальні потреби

Герман: СБУ мала серйозні підстави не пускати Ланґе в Україну


Герман: СБУ мала серйозні підстави не пускати Ланґе в Україну
Герман: СБУ мала серйозні підстави не пускати Ланґе в Україну

У той час як аналітики сперечаються, хто «підставив» президента із затриманням Ланґе і що це було - помилка чи провокація - у самого президента наполягають: ні те, ні друге. Не пускаючи в Україну німецького експерта з Фонду Конрада Аденауера - до опікунської ради якого входить канцлер Німеччини Ангела Меркель і у гості до якої Віктор Янукович зібрався їхати у серпні - влада діяла при повному розумі і ясній пам’яті.

Принаймні так оцінює ситуацію, що потягла за собою гучний дипломатичний скандал, заступник глави адміністрації президента України Ганна Герман. Судячи з її пояснень, Служба безпеки України знала, що робила.

«Я скажу лише одне, що ці органи, які приймали рішення, у тих довідках, які вони подавали, наводять дуже серйозну аргументацію, чому вони вчинили саме так», - заявила Герман на прес-конференції в Києві.

Соратниця Януковича не уточнила, про які саме причини не пускати німецького експерта в Україну йшлося, і закликала дочекатися результатів розслідування інциденту. Вона також попросила не поспішати з оцінками дій спецслужб, аби, як було сказано, не наламати дров з міжнародним іміджем України.

Утім, турбота про імідж у цій ситуації виглядає запізнілою. У Німеччині не приховують свого роздратування тим, як в Україні повелися з Ланґе, і однозначно пов’язують «бориспільський інцидент» з тією критичною оцінкою, яку Ланґе - як міжнародний експерт - давав діям команди президента Януковича щодо згортання демократичних свобод в Україні.

Про це, зокрема, заявив у середу депутат Бундестагу, глава комітету з питань Європи Ґюнтер Кріхбаум. «Підтверджується саме те, про що писав у своїх звітах Ланґе. На жаль, події засвідчили його правоту», - зауважив депутат, слова якого цитує «Німецька хвиля».

Депутат німецького парламенту зажадав також від українського керівництва серйозного розслідування скандалу і застеріг: якщо до вимоги не прислухаються, німецький уряд зробить відповідні висновки при розгляді у Бундестазі Угоди про асоціацію України з ЄС.

Своє невдоволення інцидентом німецька сторона висловила також українському послові в Німеччині. Посла викликали до Міністерства закордонних справ у Берліні і повідомили, що сподіваються на те, що подібне більше не повториться.

А тим часом Служба безпеки України далі мовчить, не подаючи офіційних коментарів конфлікту.

Натомість в МЗС України вирішили провести «профілактичну роботу» з іншими закордонними фондами. До українського дипломатичного відомства викликали представників посольств Росії, США, Німеччини та Польщі, попередивши про необхідність неурядових фондів цих країн дотримуватися українського законодавства.

Водночас МЗС подякував Фонду «Відродження», Фонду Фрідріха Еберта, Фонду Конрада Аденауера, Фонду Стефана Баторія за «істотну допомогу численними суспільно корисними ініціативами на загальноукраїнському та регіональному рівнях», - мовиться в заяві міністерства.

Нагадаємо: в суботу 26 червня в аеропорту «Бориспіль» затримали керівника Київського представництва німецького Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланґе. Німецькому експертові оголосили про недопуск на територію України. Причин такого рішення названо не було. Через 10 годин, після втручання високопосадовців з ЄС, Ланґе таки пустили в Україну, пославшись на «непорозуміння».

Натомість багато спостерігачів, пояснюючи затримання Ланґе, вказує на намагання нинішньої української влади в усьому копіювати Росію. Згадують, зокрема, недавню кампанію переслідування Кремлем міжнародної організації «Британська рада» - British Council.

Дехто з аналітиків, пояснюючи скандал з німецьким експертом, висуває також версію про свідому провокацію з метою віддалити Україну від ЄС.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG