Спеціальні потреби

Янукович: несправедливо називати Голодомор геноцидом


Поки команда президента у задимленій Верховній Раді з бійками доводила, що Севастополь - не Україна; Віктор Янукович на сесії ПАРЄ у Страсбургу пояснював європейцям, що Голодомор - не геноцид.

«Визнавати Голодомор, як факт геноциду по відношенню до того чи іншого народу, ми вважаємо, що це буде неправильно, це буде несправедливо. Це була трагедія, спільна трагедія народів, які колись входили в єдину державу Радянський Союз», - заявив Янукович, відповідаючи після свого виступу на запитання депутатів. Як він додав, «це були наслідки сталінського тоталітарного режиму, ставлення до людей».

Нова офіційна позиція України в питанні Голодомору сподобалась російській делегації. Адже у ПАРЄ, яка в середу 28 квітня готується прийняти резолюцію про голод в СРСР, досі точаться дискусії навколо дефініцій. Проект резолюції пропонує розглядати загибель мільйонів людей від голоду 30-х років у Білорусі, Казахстані, Росії, Молдові та Україні разом і як явище одного порядку. Водночас юридична комісія Асамблеї доповнила документ поправками, які не влаштовують російську сторону: зокрема пропонують розглядати штучний голод в Україні окремо і визнати його геноцидом українців.

На противагу російській делегації, яка зустріла заяву Януковича оплесками, вітчизняні депутати ПАРЄ навіть не схотіли слухати його промови. Ще перед початком виступу державного керманича українська делегація демонстративно залишила залу, відреагувавши у такий спосіб на сьогоднішню ратифікацію Верховною Радою харківських угод.

А тим часом обурення страсбурзьким виступом президента Януковича висловила партія його попередника Віктора Ющенка. У «Нашій Україні» нинішнього главу держави звинуватили у порушенні закону про Голодомор і назвали неуком. «Лише глибоко неосвічена людина, яка не любить свою країну та не знає її законів, могла заявити подібне публічно», - мовиться в заяві прес-служби партії.

Нагадаємо: в день інавгурації нового президента з офіційного сайту глави держави зник розділ, присвячений Голодомору.

Нагадаємо також: 28 листопада 2006 року Верховна Рада ухвалила закон, у якому Голодомор 1932-33 років в Україні визнається геноцидом українського народу. Актом геноциду штучний голод в Україні визнали також парламенти понад 10 країн світу.

Водночас експерти заяви Януковича про Голодомор оцінюють, як складову «бліцкригу» нового президента - стрімкого реваншу на всіх фронтах. Як сказав Голосу Америки політолог Олександр Палій:

«Влада намагається переламати країну через коліно, забувши свою попередню риторику про необхідність об’єднання країни. Натомість кожним своїм рішенням ця влада демонструє зневагу до більшої частини населення і намір за всяку ціну нав’язати свою волю, незважаючи на те, які це наслідки матиме для країни, для громадянського миру і спокою».

За словами політолога: «У заявах по Голодомору, так само як і в інших заявах, що стосуються питань історії, українське керівництво стає однозначно на бік Росії, а не на бік української національної ідентичності, яка є постгеноцидною і формується в дуже складних умовах. Це означає, що для нинішнього керівництва Україна є, по суті, чужою - з нею поводяться як із засобом для отримання коштів, а не як із батьківщиною».

Однак, на думку Палія, є тут і певний позитив. «На сьогоднішній день стала дуже чітка і зрозуміла межа між тими, хто - за країну; і тими, хто - проти країни. І я думаю, що нарешті опозиція, яка була дезорганізована, розгублена і яка насправді втратила моральний грунт під ногами після 2004 року, знов потроху цей моральний грунт намацує, і водночас очищується, з допомогою влади, від різних випадкових «попутників». І я думаю, що нова опозиція буде формуватися, по суті, на марші. Ті, хто будуть найактивніші у цій боротьбі за країну, цю боротьбу й очолять. І тут не йде мова про призначення себе в опозицію, а йдеться про реальну боротьбу за країну і, можна сказати, навіть її виживання», - вважає Олександр Палій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG