Спеціальні потреби

Янукович вимагає зупинити зростання цін на продукти харчування


Янукович вимагає зупинити зростання цін на продукти харчування
Янукович вимагає зупинити зростання цін на продукти харчування

Президент України Віктор Янукович зажадав від урядовців приборкати зростання цін на продукти харчування. Глава держави доручив Кабінету міністрів і Антимонопольному комітету терміново перевірити обґрунтованість стрімкого підвищення цін на продовольчі сільськогосподарські товари, зокрема на гречану крупу. Віктор Янукович просить розглянути можливість проведення інтервенцій зерна з Аграрного фонду, встановлення мита на його експорт або закупівлі дефіцитного продукту за кордоном.

У Міністерстві аграрної політики вчергове знизили прогноз цьогорічного врожаю зернових і водночас заспокоюють – зібраного в Україні збіжжя вистачить як для власних потреб, так і для того щоб продати на експорт. За оцінками керівника відомства Миколи Присяжнюка, до заверешення жнив аграрії матимуть понад 40 мільйонів тонн зерна: «Ці 40,5 мільйонів тонн зернових, які ми плануємо зібрати, повністю дають нам можливість забезпечити продовольчу безпеку за всіма сегментами зернових, дають можливість залишитися на зовнішньому ринку зернових. Якщо сусідні країни будуть звертатися за допомогою, уряд готовий допомогти цим державам».

Проте, заяви урядовців, схоже, не надто переконали населення. В торгівельних мережах фіксують значне підвищення попиту на крупи і макаронні вироби. В багатьох магазинах гречка взагалі зникла. Покупці спустошили полиці в очікувані подальшого зростання цін, повідомив «Голосу Америки» менеджер однієї з торгівельних мереж: «Дуже багато круп і макаронних виробів стали брати в магазині. Очевидно, люди бояться подорожчання і роблять запаси. Наші постачальники вже потроху підняли ціни на свою продукцію».

З критикою дій уряду виступили і оператори зернового ринку. Вони вкотре закликали зняти адміністративні обмеження для торгівлі зерном: «Ми виступаємо за прозорі і зрозумілі правила гри на цьому ринку. Нині на світових ринках сприятлива ситуація, від чого мали б виграти безпосередньо сільгоспвиробники. Натомість блокування експорту не дозволяє Україні скористатися вигідною кон’юнктурою, а виробникам, яким конче потрібні кошти для проведення осінніх польових робіт, вигідно реалізувати свою продукцію» - йдеться у заяві поширеній Українською зерновою асоціацією.

Влада в Україні поки що не запроваджувала формальних обмежень на вивезення зерна за кордон, проте учасники ринку скаржаться на адміністративні перепони з боку митниці та інших органів влади. Заборони на переміщення зерна запровадили деякі обласні адміністрації. Експерти припускають, що такими обмеженнями чиновники намагаються збити ціни на зерно на внутрішньому ринку і змусити аграріїв продавати його уряду дешевше. Однак фермери в очікуванні збільшення попиту поки не поспішають здавати свою продукцію державі.

XS
SM
MD
LG