Спеціальні потреби

Тимошенко оприлюднила текст рішення міжнародного суду про «газ Фірташа»


gas
gas

В Україні нарешті розсекречено таємний документ - рішення Стокгольмського арбітражу у справі газу РосУкрЕнерго. Текст оприлюднила екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко, зачитавши ключові пункти вердикту на засіданні опозиційного Кабміну.

Як заявила лідер опозиції, під час судових слухань у Стокгольмі відповідач - НАК Нафтогаз України різко поміняв свою попередню позицію на користь позивача - швейцарської компанії РосУкрЕнерго. Якщо раніше Нафтогаз стверджував, що цілком законно придбав 11 мільярдів кубометрів газу РосУкрЕнерго, то тепер визнав, що не мав правових підстав на цей газ. Під час суду українська державна компанія також добровільно взяла на себе зобов’язання сплатити позивачеві штрафні санкції.

Така кардинальна зміна позиції Нафтогазу пов’язана зі зміною влади, - вважає Тимошенко. За її словами, президент Янукович та його команда «прямо здали в арбітражному Стокгольмському суді інтереси України».

При цьому опозиціонерка переконана: рішення відмовитись від захисту і погодитись з вимогою Фірташа повернути газ не могло прийматися без прямої вказівки президента. Як вона заявила: «нема ніякого сумніву, що Янукович знаходиться «в долі», враховуючи ті гроші, які RUE хоче забрати в України».

Тимошенко сподівається призупинити реалізацію рішення Стокгольмського арбітражу, ініціювавши незалежне міжнародне розслідування щодо причетності до цього рішення президента Януковича і прем’єра Азарова. При цьому лідер БЮТ підкреслила, що в жодному разі не покладає відповідальність на суд у Стокгольмі, який, за її словами, просто не мав можливості прийняти інше рішення, зважаючи на те, як Україна представила свою позицію на процесі.

Справедливість вердикту міжнародного суду викликає сумніви у багатьох в Україні. Незгодні обурюються: чому держава має захищати інтереси приватної структури у непрозорій оборудці, виплачуючи тій космічну суму з бюджету? Голова парламентського комітету з питань нацбезпеки та оборони Анатолій Гриценко підрахував, що аби сплатити 4 мільярди доларів, які суд зобов’язав державу Україна відшкодувати компанії РосУкрЕнерго, кожна українська сім’я має «скинутись» по 3 тисячі гривень. Висловлюються також сподівання на те, що рішення суду не остаточне; лунають голоси, що його можна й не виконувати.

Натомість частина експертів переконані, що виконувати рішення Стокгольмського арбітражу доведеться. Таку думку поділяє, зокрема, екс-представник президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський:

«Я переконаний, що рішення Стокгольмського суду необхідно виконувати. На жаль, у нинішньому уряді є такі міністри, які мають досвід невиконання рішень українських судів. Але міжнародні суди - це трошки інша справа. У нас уже був досвід, коли в Україні несправедливо повелися з канадською компанією, а потім в Канаді арештовують літак «Руслан». Повторення нам ні до чого», - сказав експерт для Голосу Америки.

Водночас, на його думку, є інший, законний шлях уникнути виплат, непосильних для бюджету:

«Мені видається, що сьогодні єдиний законний шлях уникнути отих 4-мільйонних витрат – це досягти домовленості з позивачем, а це насамперед Газпром та РосУкрЕнерго, щоб оформити згоду про відмову російської сторони - і зокрема пана Фірташа - від цього вердикту Стокгольмського суду».

Соколовський вважає, що це реально:

«Ну послухайте, якщо сьогодні такі «обійми й поцілунки», що навіть у власне свято їдуть у гості до Москви, то я думаю, що сам Бог велів стратегічному партнеру відреагувати на прохання з українського боку, що давайте по-мирному розійдемося, без незаслуженого покарання України. Я думаю, що це в силах нової української влади», - зауважив експерт.

Нагадаємо: 8 червня Стокгольмський арбітражний суд ухвалив рішення, за яким НАК Нафтогаз України зобов’язаний повернути швейцарській компанії РосУкрЕнерго вилучені в неї у 2009 році 11 млрд. кубів газу, а також сплатити грошову компенсацію. Пізніше Служба безпеки України порушила кримінальну справу про завдання колишнім урядом матеріальної шкоди державі та заарештувала екс-главу митниці Анатолія Макаренка. Очільник СБУ Валерій Хорошковський пригрозив також викликати на допит екс-прем’єра Юлію Тимошенко.

Опозиція, своєю чергою, звинуватила владу в лобіюванні інтересів «газової мафії» та у політичних репресіях.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG