Спеціальні потреби

Єдиний екзит-пол на виборах 31 жовтня замовив «ЄЦ»


Єдиний екзит-пол на виборах 31 жовтня замовив «ЄЦ»
Єдиний екзит-пол на виборах 31 жовтня замовив «ЄЦ»

На місцевих виборах 31 жовтня партія «Єдиний Центр» проведе власний екзит-пол. Про це у середу повідомила прес-служба «ЄЦ». Як мовиться у повідомленні, опитування на виході з виборчих дільниць здійснить дослідницька компанія «GFK Україна». Отримані результати експерти обіцяють оприлюднити в день голосування, о 22:00 за київським часом.

При цьому опитуванням планується охопити 580 дільниць в усіх областях України. Крім того, окремо вивчатимуть підсумки голосування за кандидатів на посади мерів Донецька, Харкова, Ужгорода, Луцька, Чернівців та Хмельницького.

Екзит-пол, замовлений партією Віктора Балоги, стане одним-єдиним на цих виборах. Як стало відомо напередодні, національний екзит-пол, що його планував провести фонд «Демократичні ініціативи», скасовано через брак фінансування.

Коментуючи ініціативу «Єдиного Центру», політолог, член «ЄЦ» Вадим Карасьов заявив, що у перевірці чесності підрахунку голосів зацікавлена не лише його партія:

«По-перше, це потрібно нашій партії «Єдиний Центр», щоб ми точно знали і бачили свій результат. По-друге, це потрібно іншим партіям, аби мати більш-менш реальну картину результатів місцевих виборів, а не ту, яку намалюють. Тим більше це важливо за нинішніх умов, коли є побоювання та існує реальна загроза, що вибір буде викривлений. Що головним буде вже не вибір, а підрахунок. Замовити опитування на виході з виборчих дільниць нас спонукало і те, що на місцевих виборах сьогодні фактично не проводяться екзит-поли. Соціологічні фірми відмовилися від цього, не проявили ініціативи й інші партії. А от ми проявили ініціативу – і для себе, і для інших, і для виборців», – сказав Карасьов Голосу Америки.

А тим часом, як вважають деякі авторитетні соціологи, анонсований екзит-пол «ЄЦ» не зможе надійно проконтролювати вибори. Таку думку висловила в розмові з Голосом Америки науковий керівник фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна.

«Я вірю, що «GFK Україна» нормально проведе екзит-пол, але ж цей екзит-пол не може бути засобом від фальсифікацій, оскільки він проводиться в масштабах всієї країни. Ну, наприклад, у масштабах всієї країни з’ясується, що Партія регіонів набрала 30%, як це показують усі соціологічні дослідження. Але ж це показник загальнонаціональний. І як він може свідчити про те, скільки ця партія набрала, скажімо, в Жмеринці, в Одесі, у Львові? Та ніяк не може!», – вважає Бекешкіна.

За її словами, загальнонаціональне опитування на місцевих виборах не спрацьовує. Ефективним тут може бути тільки екзит-пол у конкретних містах, за конкретними списками, – каже експерт. Той самий екзит-пол «Демократичних ініціатив», скасований через брак коштів, планувався лише у чотирьох містах:

«На місцевих виборах усі дірки все одно не заткнеш. Тому ми хотіли взяти 4 міста, де, за відгуками експертів (принаймні на той час) була найгостріша ситуація, – Харків, Одесу, Львів, Дніпропетровськ».

Як каже Бекешкіна, так варто було б діяти і сьогоднішній опозиції: «Було б раціонально, щоб опозиційні партії, які бояться фальсифікації виборів на певних дільницях, якось «у складчину» об’єднували ресурси і разом наймали компанії, які б проводили екзит-поли. Але такого, бачите, не сталося».

Експерт прокоментувала також причини скасування екзит-полу – За її словами, Фонд «Демініціативи» зазвичай не проводить екзит-поли на місцевих виборах в Україні. Це робилося хіба що у виняткових випадках і тоді, коли місцеві вибори збігались із загальнонаціональними – на одіозних виборах 2004 року в Мукачевому, та ще на дострокових виборах мера у Києві. Річ у тому, каже експерт, що задоволення це дуже дороге: провести екзит-пол у 4 містах коштує приблизно стільки ж, скільки коштує загальнонаціональний екзит-пол на парламентських чи президентських виборах:

«Скажімо, 10-15 тисяч людей ми зазвичай опитуємо на загальнонаціональному рівні. А у місті треба опитати, як мінімум 4 тисячі, щоб це було репрезентативно. От і рахуйте», – пояснює соціолог.

Відтак, за її словами, коли виникла підозра щодо можливих фальшувань на місцевих виборах 31 жовтня і з’явилась ідея провести екзит-пол, «Демініціативи» просто не встигли знайти фінансування. Гроші погодився виділити тільки фонд «Відродження», а цього було замало.

А тим часом як опозиція шукає способи, як убезпечитись від фальсифікацій, влада продовжує запевняти у своїй відданості чесним виборам.

Слідом за президентом, чесні вибори пообіцяв прем’єр-міністр Микола Азаров на засіданні уряду в середу і назвав скарги опозиції на виборчі зловживання «інформаційними нісенітницями».

«Сьогодні вже впевнено можна стверджувати, що всі учасники виборчого процесу отримали рівні можливості змагатися за голоси виборців, і через 4 дні виборці вільно і безперешкодно вирішать, кому довірити владу на місцях», – заявив очільник Кабміну.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG