Спеціальні потреби

Посол Теффт пообіцяв фінансово підтримати українських спостерігачів


Посол США в Україні Джон Тефт.
Посол США в Україні Джон Тефт.

Сполучені Штати планують профінансувати українських спостерігачів на місцевих виборах. Про це заявив посол США в Україні Джон Теффт, коментуючи повідомлення про те, що на вибори 31 жовтня прибудуть закордонні спостерігачі від ОБСЄ та ПАРЄ.

«Я сподіваюся, що США і наші партнери з Європи допоможуть профінансувати українських спостерігачів, таких як «Опора» та інші, які в минулому займалися спостереженням за виборами», – сказав посол журналістам в Криму у вівторок.

«Якщо спостерігачі нас повідомлять про якісь проблеми, то ми, звичайно, звернемо на це увагу уряду України. Як ми це робимо завжди», – додав Теффт.

При цьому дипломат похвалив попередню президентську кампанію, назвавши її «успішною». Як він нагадав, тоді Сполучені Штати, на додачу до міжнародних спостерігачів, також фінансово підтримали спостерігачів від української сторони. «Що стосується місцевих виборів, то ми намагаємося зробити це знову», – сказав посол.

Як повідомили Голосу Америки у посольстві США в Україні, під час минулих президентських виборів у січні 2010 року уряд Сполучених Штатів надав на забезпечення демократичного виборчого процесу понад 3,87 мільйона доларів США. З цих грошей фінансувалася робота міжнародних спостерігачів, моніторингових місій, тренінги з виборчого законодавства. На додачу до згаданої суми, уряд США фінансово підтримав місцевих українських спостерігачів, зокрема громадянську мережу «Опора».

Як сказала Голосу Америки голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська, ось уже другий рік поспіль спостерігачі «Опори» фінансуються з коштів американських платників податків.

«Тобто ця практика вже традиційна, тут немає нічого особливого. Але ми вважаємо, що ці інвестиції необхідні для України. Тому що коли країна має серйозні проблеми з рівнем демократії, то з цією країною незручно працювати, вона некомфортна для міжнародних інвестицій, незрозуміла і закрита для всього цивілізованого світу. І, відповідно, це в наших власних інтересах як громадян України: зробити максимально прозорим виборчий процес, дати справедливу оцінку його результатам», – вважає Айвазовська.

Як вона повідомила, у місцевих виборах 31 жовтня буде задіяно близько 2 тисяч спостерігачів від «Опори». На рівні дільничних виборчих комісій працюватиме 1003 спостерігачі, на рівні територіальних виборчкомів – 425 осіб.

За словами Айвазовської, найбільш затратна стаття у роботі спостерігачів – це транспорт. Як вона підкреслила, без обіцяної фінансової підтримки іззовні «Опора» не змогла б забезпечити таку велику кількість громадських спостерігачів у день голосування, надто ж їх присутність на віддалених дільницях. А тим часом присутність спостерігача вже сама по собі часто служить профілактикою порушень:

«У малих громадах, селах, де люди один одного знають, спостерігач, стороння людина, тільки своєю присутністю впливає на те, що відбувається. Тобто це профілактика порушень для певного рівня виборів. Але без матеріальної і технічної допомоги ми б не могли таку кількість людей забезпечити. Ми б могли своїми силами зробити довготермінове спостереження, але в день голосування довезти таку кількість людей на дільниці – ні», – зазначила голова правління громадянської мережі «Опора».

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG