Спеціальні потреби

Українські мігранти - серед лідерів за обсягами грошових переказів додому


Прага – Грошові перекази мігрантів у світі вже зараз перевищують валовий внутрішній продукт таких країн, як Австрія чи Південна Африканська Республіка. Очікують, що сума переказів більш ніж 230 мільйонів мігрантів у світі на рахунки їхніх родичів сягне до кінця року понад 540 мільярдів доларів. Такими є підрахунки Світового банку. За цими ж даними, у 2016 році очікують зростання грошових переказів мігрантів до 700 мільярдів доларів. Україна входить до десятки країн, до яких мігранти найбільш активно переказують гроші. Українські експерти кажуть, що заробітчани з України могли б висилати додому і в десять разів більше, але вони бояться влади.
x

Найбільше висилають додому з-за кордону своїх зароблених грошей мігранти з Індії (понад 70 мільярдів доларів), Китаю (60 мільярдів), Філіппін (майже 30 мільярдів). До першої десятки потрапили й українці. Вони вже переказали цього року додому, як свідчить Світовий банк, понад 9 мільярдів доларів.

Таблиця Світового банку (Figure 3) свідчить про масштаби цих грошових переказів у мільярдах доларів серед 10 країн з найбільш активними грошовими трансферами їхніх мігрантів.
x

Українці є рекордсменами у грошових переказах серед мігрантів країн Європи і Середньої Азії у 2013 році. Вони тут на першому місці. Про свідчать дані таблиці (Figure 9) Світового банку.

Найбільше мігрантів з країн Європи і Середньої Азії є вихідцями з двох країн – України (понад 5 мільйонів) та Казахстану (понад 3 мільйони). Вони разом складають понад 50 відсотків всіх мігрантів країн Європи і Середньої Азії (ECA).

Сума переказів могла б бути вдесятеро більшою – експерт

В українській владі пропонують обкладати грошові перекази українських громадян з-за кордону податками, що серед експертів називають «дурістю». Бо це, на думку чільника нового громадського руху «Третя республіка», колишнього депутати Верховної Ради та колишнього польового командира Помаранчевої революції Тараса Стецькова, лише відлякує українських заробітчан від того, щоб висилати набагато більше грошей в Україну.

«Влада хоче оподатковувати, що є, на мою думку рідкісної дурістю. На сьогодні вона є далека від розв’язання цієї проблеми. У том у числі і з огляду на вкрай нестабільну ситуацію з податковим законодавством, і з дотриманням цього законодавства, яке є тепер в української держави за панування президента Віктора Януковича», – каже він.

Разом із Юрієм Луценком і групою опозиціонерів Тарас Стецьків готує спеціальний план модернізації країни, щоб запропонувати його новому президентові у 2015 році.

Стецьків каже, що у цьому плані є й місце для розумного використання інвестицій мільйонів українських заробітчан закордоном: «Проблема у тому, що ці гроші надходять, і вони, як правило, не включаються у бізнесовий оборот. Це було б колосальною інвестицією в економічну і соціальну модернізацію України».

«Вони не впевнені, що не зміниться законодавство, що ці гроші не будуть оподатковуватися, тому вони, звичайно, частину притримують у себе. Я знайомий з цією проблемою досить глибоко, не перший рік дискутуємо, як знайти механізми, щоб ті кошти, які розпорошують серед мільйонів громадян і використовують, зазвичай, на споживчі цілі, як би їх акумулювати, кооперувати і вкладати в сільське господарство, кооперативний рух. Якщо нам вдасться віднайти розв’язку – це буде колосальна інвестиція, і вона дасть серйозне прискорення економічного розвитку нашої держави», – додає Стецьків.

Від 5 до 7 мільйонів, за різними даними, українських мігрантів у світі мають також проблеми з пересиланням своїх грошей, коли вони частково зникають через високі відсотки за трансфери, або ж через нечесні оборудки на «чорному ринку» перевезення цих грошей до України.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG