Спеціальні потреби

Вибух у церкві в Запоріжжі міг бути терактом


Серед версій вибуху в Свято-Покровському соборі в Запоріжжі розглядається можливість теракту. Про це заявили у МВС України. За повідомленням міліції, у рамках відкритих кримінальних справ розглядаються «абсолютно всі версії, починаючи від побутових, а також можливість терористичного акту».

При цьому версія, до якої схиляється прокуратура Запорізької області, полягає у тому, що справа ніяк не пов’язана з політикою, а теракт здійснила психічно хвора людина. На це вказує знайдений слідчими вибуховий пристрій, що виявився саморобним – змайстрованим із металевої каструлі начиненої селітрою.

Від того, що причина теракту лежить у церковних тертях, відхрестилися у Київському патріархаті. Як наголосила прес-служба патріарха Філарета, вибух у соборі в Запоріжжі не пов’язаний з відносинами Київського та Московського патріархатів. В УПЦ КП припустили також, що підірвати храм могли якісь антихристиянські групи чи сатаністи.

Своєю чергою, українські язичники будь-яку причетність до інциденту категорично заперечили. Як заявили представники язичницьких організацій Запоріжжя, їм це невигідно, оскільки після подібних надзвичайний подій завжди починається «полювання на відьом». Натомість, на їхню думку, це могло бути вигідно Московському патріархату – аби, як мовиться в заяві, нагнітати напружену міжконфесійну ситуацію в Україні.

Ще одну версію – причетності іноземних спецслужб – висунула Українська народна партія. В оприлюдненій заяві УНП закликала владу «обов’язково перевірити ймовірну причетність іноземних спецслужб до організації теракту на території України».

А тим часом президент України вкрай гостро відреагував на цю подію. Віктор Янукович скликав керівників правоохоронних відомств – МВС, СБУ і ГПУ – і зажадав негайно розкрити злочин. Янукович назвав інцидент «викликом, кинутим українскому суспільству бандитами». Він також поставив вимогу до силовиків «дати відповідь, який мотив цього злочину, що бандити хотіли сказати цим вибухом», - цитує слова Януковича прес-служба глави держави.

Своєю чергою, керівники правоохоронних відомств пообіцяли президенту, що злочин буде розкрито протягом тижня.

Експерти наразі обережно коментують цей трагічний випадок, досі небачений для України. Більшість аналітиків сходяться в одному: терористичний акт не міг бути здійснений віруючою людиною, оскільки такий вчинок цілковито суперечить християнству. Політологи відзначають також надзвичайно гостру реакцію президента на те, що сталося. Цю реакцію варто було б підтримати, якби вона не була настільки вибірковою, - вважає політичний експерт Олександр Палій:

«Адже зовсім недавно було вчинено підпал УПЦ Київського патріархату в Луганську, і там також були жертви, людина потрапила в реанімацію. Був підпал невстановленими особами церкви Київського патріархату в Маріуполі, і на ці дії президент так бурхливо не реагував. Я думаю, що, звичайно, треба давати належну відсіч таким речам, але коли вони відбуваються по відношенню до будь-якої релігійної конфесії в Україні, а не лише тієї, парафіянином якої є президент», - сказав Палій.

Коментуючи версію причетності іноземних спецслужб, політолог зауважив, що говорити про таке рано, однак зовсім виключати не можна:

«Що стосується версії «зовнішнього замовлення», то приклади такої штучної дестабілізації ми справді не раз спостерігали з боку наших сусідів. Це бувало і в самій Росії, і в багатьох регіонах колишнього Радянського Союзу, це, до речі, було і в Україні напередодні виборів 2004 року. Ми пам’ятаємо, як тоді нібито націоналістами був підірваний ринок «Троєщина», і це все використовувалося в інтересах виборчої кампанії Януковича. Ми пам’ятаємо, що такі методи дестабілізації з політичною метою використовувалися в інтересах Януковича навіть і під час попередньої виборчої кампанії.

Але в даному випадку про таке говорити зарано, тому що невідомо, що скаже слідство. Цілком можливо, що найперспективніша, з погляду прокуратури, версія виявиться істинною. І ми дізнаємось, що це просто якісь навіжені антирелігійні екстремісти таким чином відзначили День хрещення Київської Русі», - сказав експерт Голосу Америки.

Нагадаємо: 28 липня у Запоріжжі стався вибух у Свято-Покровському храмі, в результаті якого загинула черниця, а ще 8 осіб отримали легкі поранення. Храм належить Українській православній церкві Московського патріархату. Нагадаємо також: з 20 по 28 липня в Україні з пастирським візитом перебував патріарх Московський і всієї Русі Кирило.

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG