Спеціальні потреби

Українська влада готує пенсійну реформу


Українська влада готує пенсійну реформу
Українська влада готує пенсійну реформу

Українська влада готова почати пенсійну реформу, яка докорінно змінить систему нарахування виплат і передбачатиме збільшення віку, після досягнення якого громадяни розраховуватимуть на отримання допомоги. Вже цього тижня уряд обіцяє оприлюднити законопроект, який регулюватиме порядок і розміри пенсійних виплат. Влада не приховує, що без зменшення видатків не зможе розраховувати на черговий кредит від Міжнародного валютного фонду.

Піти на такий крок урядовців змушує катастрофічна ситуація із фінансуванням пенсійних видатків. Попри спроби наповнити бюджет Пенсійного фонду, він надалі залишається дефіцитним. Причому нестача коштів останнім часом лише збільшується. Уряду доводиться дотувати майже 40% витрат Фонду і вдаватися до постійних запозичень, щоб своєчасно платити пенсіонерам. Керівник Кабміну Микола Азаров напередодні запропонував почати пенсійну реформу із обмеження надвисоких пенсій та підвищення пенсійного віку для держслужбовців. Він також висловився за поступовий перехід від солідарної до накопичувальної системи, коли пенсія людини визначатиметься кількістю сплачених нею внесків.

«Абсолютно неправильно і несправедливо, що одні люди у нас отримують по 800 гривень пенсії, а інші – по 50 тисяч, причому отримують із солідарного фонду» - заявив Азаров. Він дав вказівку вже з початку наступного року встановити максимальний розмір пенсії.

Втім чиновники не приховують, що значної економії встановлення максимального розміру пенсій не дасть. Тим більше, що Конституційний суд заборонив ухвалювати рішення, які б знижували розмір вже призначених виплат. За розрахунками експертів, економія становитиме близько 1% від нинішнього дефіциту Пенсійного фонду. Тому урядовці визнають, що уникнути підвищення пенсійного віку, навряд чи вдасться. Посадовці озвучують пропозиції про поступове зростання пенсійного віку жінок на 5 років. Урядовці обговорюють таку ж можливість для чоловіків. Для економії коштів доведеться йти й на інші непопулярні кроки - зокрема підвищувати трудовий стаж, який необхідний для нарахувння пенсії.

Оглядачі припускають, що запровоновані урядом заходи викличуть вкрай негативну реакцію в суспільстві, адже реформа торкнеться мільйонів людей. Втім, експерти визнають, що країні не вдасться уникнути непопулярних кроків. Опоненти влади хоча й підтримують необхідність реформи, однак звертають увагу на суперечливість заяв урядовців щодо її змісту. Лідер Народного руху Борис Тарасюк застерігає від кулуарного ухвалення суперечливих законів:

«Проект відповідних змін у пенсійній системі, по-перше, мають бути прозорими і обґрунтованими, по-друге бути на належному рівні обговорені в суспільстві, і по-третє – впроваджуватись не раптово, а еволюційно. Пенсійну реформу треба проводити системно, не тільки підвищуючи механічно пенсійний вік». Інакше депутат прогнозує «масштабні акції протесту на кшталт підприємницьких мітингів».

Проти пенсійної реформи вже висловилася КПУ - союзниця Партії регіонів в правлячій коаліції. Лідер українських комуністів Петро Симоненко назвав «кабальними» умови отримання чергового кредиту від Міжнародного валютного фонду:

«Ми категорично проти того, щоб на догоду МВФ була проведена принизлива пенсійна реформа, піднято пенсійний вік для жінок і збільшено на п’ять років необхідний для отримання пенсії трудовий стаж».

XS
SM
MD
LG