Спеціальні потреби

КС відкрив «скриньку Пандори» змін виборчого законодавства?


Громадяни України, яких вибори цього року застануть за кордоном, зможуть обирати лише «партійну» частину парламенту. Проголосувати за «мажоритарного» кандидата на закордонній дільниці буде неможливо. Крім того, у Києві поменшає виборчих округів, а кількість закріплених за столицею виборців суттєво знизиться.

Такі практичні наслідки тягне за собою рішення Конституційного суду, оприлюднене у четвер 5-го квітня. Згідно з вердиктом, норма виборчого закону, якою закордонні виборчі дільниці включалися до складу одномандатних округів на території Києва, визнається неконституційною і втрачає чинність.

Своє рішення суд прийняв за поданням народних депутатів від Партії регіонів.

Мотивуючи вердикт, судді пояснили: колишня норма порушувала права зарубіжних виборців. Їх «підселяли» до одномандатних округів Києва і пропонували цим виборцям, які не представляють столичну громаду, голосувати за київських «мажоритарників».

Тепер – ухвалив КС – закордонні дільниці не будуть закріплювати за жодним із одномандатних округів. Їх включать до загальнодержавного багатомандатного округу і виборці на цих дільницях зможуть проголосувати за партійними списками.

А тим часом рішення Конституційного суду, прийняте під знаком відновлення конституційних прав виборців, уже викликало критику за порушення цих прав.

Про таке заявила, зокрема, заступник голови Центрвиборчкому Жанна Усенко-Чорна. Заборону зарубіжним виборцям голосувати за мажоритарними округами член ЦВК назвала обмеженням виборчих прав громадян. «Виборче право громадян гарантоване Конституцією, і воно не може бути скасоване або обмежене. Але склалася така ситуація, коли це право обмежене», – сказала Усенко-Чорна, коментуючи вердикт КС.

А українська опозиція побачила у рішенні суддів спробу «підіграти» владі. «Влада запустила процес фальсифікації виборів», – заявив, коментуючи вердикт, лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. За його словами, КС своїм рішенням скасував закордонні дільниці, прикріплені до міста Києва, і створює натомість три додаткові округи в регіонах, підкронтрольних Партії регіонів. «Влада розуміє, що кияни їх не підтримають, тому сподівається отримати додаткові мандати в регіонах, де зможе сфальсифікувати вибори. Виборчий процес фактично розпочався, і шулери з Партії регіонів вкотре вирішили змінити правила під себе», – цитує слова Яценюка прес-служба «Фронту змін».

На думку політика, рішенням про перерозподіл округів Конституційний суд запускає зміни до виборчого закону, прийнятий в результаті складного компромісу між владою і опозицією.

«Пакт про проведення чесних виборів розірваний Віктором Януковичем. У Верховній Раді відкрито скриньку Пандори щодо зміни закону про вибори народних депутітв», – наголосив Яценюк.

Експерти так само критично поставилися до рішення КС. Дискримінацією виборців назвала його голова правління громадянської мережі «Опора» Ольга Айвазовська. Як заявила експерт в інтерв’ю Голосу Америки, рішення Конституційного суду вона вважає політично вмотивованим:

«Мене дивує рішення Конституційного суду. Адже в Конституції немає винятків щодо виборчих прав громадян, які проживають поза межами України. Вони перебувають в абсолютно рівних умовах, мають те саме право голосу і ту саму його вагу, що й громадяни, які живуть на території України. Тоді на яких підставах закордонним виборцям дозволили голосувати тільки за партійними списками? Чому їх, на відміну від решти українців, позбавили права заповнювати 2 бюлетені і обирати обидві частини парламенту – «партійну» і «мажоритарну»? Тобто фактично рішення Конституційного суду є дискримінацією за ознакою місця проживання. Це рішення скоріше політично вмотивоване, ніж законодавчо обгрунтоване», – сказала Айвазовська.

Як вона додала, якщо за цим рішенням піде хвиля зміни норм виборчого права, прийнятих в порядку компромісу між владою і опозицією, то ці зміни, швидше за все, приведуть до недемократичних форматів законодавства. Адже це перше рішення КС тягне за собою інші – зміни до порядку встановлення результатів, до змісту протоколів тощо, – прогнозує Айвазовська.

«Я не можу зараз говорити про жодні фальсифікації, але дуже важливо слідкувати за кроком номер два, який буде зроблений після рішення КС. Чи буде Верховна Рада пропонувати змінити інші норми, які в принципі досить якісно відповідають міжнародним стандартам проведення конкурентних демократичних виборів? Якщо це рішення потягне за собою інші пропозиції стосовно «покращення» виборчого законодавства, тоді, безперечно, можна буде говорити, що певна політична воля до проведення не зовсім конкурентних виборів уже є».

XS
SM
MD
LG