Спеціальні потреби

Зранку греко-католикам заборонили, а ввечері - дозволили молитися там, де хочуть?


Влада спробувала регулювати місце молитв?
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Влада спробувала регулювати місце молитв?

Українська Греко-католицька Церква може втратити легітимний статус, якщо її священики продовжуватимуть проводити богослужіння на Майдані незалежності. Лист від міністерства культури з фактично таким змістом у понеділок оприлюднив предстоятель УГКЦ Святослав.

Філарет: ми листа від Мінкульту не отримували, УГКЦ не ліквідують

У листі, датованим 3-го січня, Міністерство культури в особі заступника Тимофія Кохана звернулося до УГКЦ із звинуваченням в тому, що священики церкви ігнорують чинне законодавства.

Посилаючись на закон «Про свободу совісті та релігійні організації», Мінкульт пояснює, що проводити публічні богослужіння можна лише в культових спорудах, або одержуючи окремі дозволи від міської влади. У разі подальшого ігнорування законодавства, Мінкульт готовий порушувати в суді питання про припинення діяльності Церкви.

Ми думали, що час, коли переслідували церкву, вже давно минув.
предстоятель УГКЦ Святослав
В офіційній відповіді УГКЦ висловив стурбованість цим листом та заявив, що, хоча церква не є учасником політичних процесів, присутність «духовного отця там, де перебувають його вірні є частиною пасторської опіки».

Відмовлятися від публічних богослужінь греко-католики не збираються, спираючись на принцип свободи віросповідання, «для якого окремий дозвіл держави не потрібний».

УГКЦ висловив сподівання, що «органам державної влади, зокрема тим, завданням яких є служити народові в забезпеченні його права на релігійну свободу в Україні, вистачить мудрості, що б не почати переслідувати Церкву та не переносити сучасну суспільно-політичну кризу ще й на релігійне середовище».

Українські греко-католики відзначають 50-річчя єпархії Святого Миколая
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
Direct link
«Ми думали, що час, коли переслідували церкву, вже давно минув», - сказав під час прес-конференції предстоятель УГКЦ Святослав. Також він пояснив, що через суди позбавити УГКЦ легітимного статусу буде важко, оскільки зареєстрована в Україні не сама церква, а окремі парафії.

Як з’ясувало Радіо свободи, до УПЦ (Київський патріархат), подібного листа не надходило. Предстоятель УПЦ КП патріарх Філарет пояснив, що «молитись ніхто не може заборонити. В будь-якому місці. Але в політичну діяльність ми не маємо права втручатись. Нашому духовенству є пряма вказівка, що в політичні акції втручатись – це не наша справа».

Всього, за інформацією опозиції, в богослужіннях на Майдані брали участь представники дев’яти конфесій. Чому ж виділили саме УГКЦ?

Тактичною помилкою влади назвав цей крок влади політолог, професор університету Флориди Пол Дан`єрі.

Дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти.
політолог Пол Дан`єрі
"На мою думку, це тактична помилка. Не варто переслідувати Католицьку церкву хоча б через те, що вона має зв’язки по всьому світу та є величезним моральним авторитетом".

"Я підозрюю, що такі самі кроки будуть робитися проти університетів з метою контролю як над студентами, так і викладачами. Буде чинитися тиск на видання та інші медіа, на бізнес – все те, що ми вже бачили в минулому".

"Але трохи дивно, що вони чинять тиск на Католицьку церкву, тому що Католицька церква – це організація, яка навряд чи на це піддасться і має способи відповісти".

А роблять вони це, на його думку, з … простої звички.

Папа Римський став офіційним
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
«Вони звикли отримувати те, що хочуть. І коли цього не стається, їх перший природній інстинкт – когось наказати. Коли їм не подобається, як хтось поводиться, їх перший інстинкт - примус, погрози та покарання. Так що тут взагалі не йдеться про виважену тактику, підхід такий - ми завжди так робимо! Ми погрожуємо, чинимо тиск, і у більшості випадків це спрацьовує», - вважає політолог.

Розвиток наступних подій підтвердив правдивість оцінки ситуації американським політологом. Спочатку дії Мінкульту розкритикувала колишній прес-секретар президента Януковича Ганна Герман. Тиском та непрофесійністю назвала вона звернення Мінкульту до УГКЦ, пише УНН. «Людина має право розмовляти з Богом в будь-якому місці, коли цього прагне її душа», - сказала депутат від Партії регіонів.

Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть.
президент Віктор Янукович
А наприкінці дня в тому ж дусі висловився і президент України. За повідомленням його прес-служби, Янукович вважає за необхідне вдосконалити законодавство в релігійній сфері.

"Люди повинні мати право молитися там, де вони хочуть", - вважає Янукович. На його думку, законодавство повинно забезпечити таку можливість для всіх мирян, незалежно від їхнього віросповідання.

"Треба пом’якшити законодавство і забезпечити віруючим можливість молитись там, де вони забажають", - цитує слова президента прес-служба. У тої же час в прес-релізі нагадується, що чинне законодавство вимагає наявність офіційного дозволу, якщо богослужіння відбувається не у спеціально призначеному для цього місці.


  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

  • 16x9 Image

    Наталія Леонова

    Ведуча, репортер і редактор української служби "Голосу Америки". Перед тим, як приєднатися до команди "Голосу Америки" у 2003 році, працювала юристом в одній із київських юридичних фірм. Також координувала діяльність шведської гуманітарної організації, яка займається реабілітацією хворих українських дітей. Здобула магістерський диплом з міжнародного публічного права Київського інституту міжнародних відносин. Захоплюється йогою.  

XS
SM
MD
LG