Спеціальні потреби

USAID звітує про успіхи проектів в Україні


Українці все частіше усиновлюють дітей. Лише з початку цього року нові родини отримали майже тисячу малюків. Причому більшість з них усиновлено громадянами України. Для порівняння – ще п'ять років тому українці усиновлювали близько 100 дітей на рік. Урядовці кажуть, що це один із результатів реформи системи опіки, яка має на меті допомогти позбавленим батьківської опіки дітям. В Агенстві США з міжнародного розвитку (USAID), яке фінансувало проект до червня цього року, задоволені, що допомога Україні дала гарні результати.

Яскраво розмальовану і ошатну споруду в селі Петрівське у передмісті української столиці знають усі в окрузі – в ній дитячий будинок. Сюди потрапляють діти з неблагополучних сімей або без батьків. Проте він не схожий на інші державні інтернати. Тут діти живуть з родинами, пояснює одна із засновниць закладу Наталія Корнійко. Справжня сім’я бере на виховання ще декількох дітей. Адже традиційні інтернати не здатні підготувати до дорослого життя, вважає вона: «Дитину годують, удягають, все за неї роблять, думають, вирішують за неї все, навчають, за все платять. Дитина прийшла, поїла, тарілку віднесла – і все».

Декілька років тому Марія Гавенко разом із чоловіком вирішили взяти на виховання сімох дітей. Четверо – рідні брати. Їх забрали у батьків-алкоголіків, де вони жили в антисанітарних умовах, розповідають вихователі. На відміну від звичайного інтернату, в цьому дитбудку вони разом із родиною ходять до магазину, грають, вчать уроки і планують сімейний бюджет, їздять на відпочинок. Таким чином їх готують до усиновлення, пояснює директор Центру сімейного виховання Раїса Шелашська: «Це для дітей тимчасова база. Ми прагнемо знайти нову родину, яка їх усиновить, де вони можуть залишитися на все життя».

Жоден інтернат не може замінити родину, вирішили українські урядовці п’ять років тому і взялися реформувати систему опіки за дітьми. Головне завдання – популяризувати усиновлення та дитячі будинки сімейного типу. Цю ідею підтримало і Агенство США з міжнародного розвитку, розповідає керівник місії USAID в Україні Яніна Ярузельскі: «Ми знаємо з досвіду і України й інших держав, що вихованці інтернатів або сиротинців мають дуже мало перспектив у житті. Статистика показує, що такі діти часто приречені стати злочинцями, займаються проституцією або схильні покінчити життя самогубством».

Агенство допомогло українцям розробити і запровадити оптимальні моделі піклування про дітей, наблизити їх до тих, які діють в інших країнах. Нині держава спрямовує більше зусиль на збереження біологічної сім’ї, сприяє бажаючим усиновити дітей, і це дало відчутні результати, каже Ярузельскі: «Зараз ми бачимо дуже значне збільшення випадків усиновлення дітей українськими родинами. Раніше таких випадків було надзвичайно мало. А зараз їх більше, ніж усиновлень іноземцями».

В прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу за минулий рік влаштовано у 15 разів більше дітей, ніж п’ять років тому, радіють українські чиновники. Тільки цьогоріч майже 1 000 малюків знайшла нові родини. Такі результати надихають американський уряд і надалі допомагати таким проектам в Україні, каже посол США Джон Теффт: «Ми й надалі будемо допомагати нашим українським друзям і партнерам будувати країну, щоб вона стала такою, якою ви хотіли б її бачити».

Радіють і в родині Гавенків – незабаром діти отримують нових батьків. Четверо вихованців поїде до Сполучених Штатів. Їх усиновлює родина американців українського походження. Марія Гавенко із сльозами на очах ділиться своєю радістю: «Я вже плачу. Бо для мене вони – рідні. Я вже до них звикла – вони просто для мене рідні. Але я розумію, що це буде їхня нова сім’я, яка зможе їм все дати».

Експерти нагадують: хоча ситуація із дитячою безпритульністю в Україні дійсно покращується, в країні залишається майже сто тисяч сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG