Спеціальні потреби

Опозиція хоче, щоб представники влади за все заплатили відставками


Після того, як заступник голови КМДА пішов у відставку, представники опозиції пропонують добровільно звільнитися Попову та Азарову, а громадянський сектор додає – і Януковичу.

За те, як Київ справився зі сніговим штормом, двох людей звільнено, один пішов у відставку добровільно. Голова Київської міської адміністрації Олександр Попов підписав подання про відставку свого першого заступника Олександра Мазурчака, а також звільнив голову КП «Київавтодор» та начальника управління з надзвичайних ситуації КМДА.

Прем’єр-міністр Микола Азаров одразу назвав такі кроки обґрунтованими і навіть натякнув, що після того, як розгребуть місто, потрібно буде покарати й інших винних.

«Потрібно, щоб керівники міських служб брали на себе відповідальність і виявляли більше ініціативи. На жаль, не всі продемонстрували фаховість і відповідальність», – сказав Азаров.

Добровільна відставка з високого державного поста не часто практикується в Україні, особливо у ситуації, коли можна було б і сховатися. Добровільно-примусове звільнення за недружність до владних інстанцій, чи особистий бізнес, яким хочуть володіти й інші – це більш зрозуміло, переконують політологи.

«Ні, важаю, що ні. Більше того, скажу, що Київ має на сьогодні найкраще підготовленого керівника міста. І на сьогодні я не бачу взагалі, і серед тих, хто буде балотуватися на цю посаду, ні одного спеціаліста, який би міг стати на його рівень з його рівнем підготовки», – сказав Мазурчак, відповідаючи на запитання про те, чи повинен мер столиці розділити з ним відповідальність.

Те, що за показово-добровільну відставку заступник Попова отримає віддяку, не сумнівається депутат Верховної ради, колишній депутат Київради Олександр Бригинець. На його переконання, замість того, щоб чистити місто, чиновники направили техніку чистити маршрут Бориспіль-Межигір’я. А з відставкою заступника Попова у столичній адміністрації зможуть прозвітувати, як покарали винних.

«З іншого боку, розумію...Тим паче, за послугу, яку він зробив Попову своєю відставкою, перевівши стрілки на себе, заслужив якусь велику «регіональну» винагороду», – зауважив Бригинець.

Таку самовідданість політолог Євген Магда пояснює спробою зберегти репутацію начальника – Попова. Зараз це особливо актуально, оскільки співпав момент негоди та обговорення дати столичних виборів.
Громадський сектор також намагається використати метод відставки і відправити президента Януковича на відпочинок. Так, одна з груп у соціальній мережі Фейсбук збирає «лайки» за відставку президента, на кінець березня вже є 37,500.

«Я думаю, що це було не його самостійне рішення, а колегіальне. Припускаю, Мазурчак отримає якусь посаду, бо він не найгірший господарник», – сказав Голосу Америки Магда. «У нас звикли, що на номенклатурну посаду людина призначається, а потім, починає вирощувати коріння. Тому, приклади добровільних відставок у нас є дуже поодинокими. Це величезне гальмо, оскільки невміння іти з власної посади гальмує формування політичної еліти».

Ця ситуація надихнула представників опозиційних сил, які вимагають негайної відставки голови КМДА Попова, якщо ж президент цього не виконає, то, за переконанням опозиції, автоматично перебирає відповідальність за ситуацію в столиці на себе.

Покарати відставкою в УДАРі пропонують ще одного чиновника – прем’єр-міністра Миколу Азарова, але цього разу вже не за сніг. Представники партії говорять, що Азарову варто добровільно піти з посади за те, що він перевищив свої повноваження, коли під час засідання уряду сказав примусово видалити із зали представника УДАРу Сергія Капліна. Депутат хотів взяти участь в обговоренні доповіді про подолання снігового колапсу, але прем’єр-міністр був проти цього.

Громадський сектор також намагається використати метод відставки і відправити президента Януковича на відпочинок. Так, одна з груп у соціальній мережі Фейсбук збирає «лайки» за відставку президента, на кінець березня вже є 37,500.

«Вміння іти у відставку – це елемент європейської політики, якщо ми говоримо про європейську інтеграцію, то людям, які припустилися серйозних помилок, потрібно навчитися визнавати, що вони неправі», – сказав Магда.
XS
SM
MD
LG