Спеціальні потреби

Платіжний баланс України погіршується


Платіжний баланс України погіршується
Платіжний баланс України погіршується

Баланс зовнішньої торгівлі України продовжує погіршуватися – у вересні до країни надійшло на 2 мільярди доларів менше, ніж вивезено, повідомив НБУ. Триває тенденція зростання імпорту і скорочення експорту. Фінансисти пояснюють це як несприятливою ситуацією на зовнішніх ринках, так і невдалими діями урядовців. Мовляв, ціни на експортоорієнтовану українську продукцію, метали та хімію падають. А це забезпечує ледве не половину валютних надходжень до країни. Запроваджені владою мита на вивезення зерна практично зупинили його експорт.

Аналітики попереджають, що ситуація на світових ринках скоріш за все найближчим часом погіршуватиметься. Вони вже переглянули прогнози розвитку української економіки. Минулого тижня рейтингові агенції знизили кредитні рейтинги України з «позитивного» на «стабільний».

Скорочення надходження валюти загрожує гривні девальвацією, попереджають експерти. Вони нагадують, що подібний дефіцит спостерігався напередодні минулого різкого знецінення української валюти. Тоді Нацбанк був змушений відмовитися від спроб утримати валютний курс і відпустив гривню у вільне плавання – вона втратила майже 40% вартості. Врятувати українську грошову одиницю від знецінення може відновлення фінансування Міжнародного валютного фонду.

Місія МВФ вже прибула в Україну – цього тижня експерти домовлятимуться із урядовцями. За підсумками візиту керівництво Фонду обіцяє ухвалити рішення, чи надавати Києву черговий транш кредиту. Оглядачі зауважують, що українська влада досі не виконала одну з ключових вимог МВФ – поетапно підвищити ціни на енергоносії до економічно обґрунтованого рівня.

Однак українські урядовці дають зрозуміти, що досі розглядають можливість домовитися із фондом про збереження тарифів на газ на нинішньому рівні. Мовляв, якщо найближчим часом вдасться домовитися із Російською Федерацією про перегляд контрактів на постачання палива, непопулярний крок можна буде відкласти.

Прем’єр-міністр Микола Азаров каже, що Київ і Москва впритул наблизилися до компромісу. «Ми налаштовані на те, щоб домовитися з Російською Федерацією, домовитися про прийнятну ціну на газ. Саме цьому ми не плануємо зараз жодних підвищень тарифів на газ», – цитує урядовця офіційний сайт Кабміну.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG