Спеціальні потреби

Посол Тейшейра: Янукович розуміє, що треба зробити, щоб Україні відкрилася перспектива членства в ЄС


Скандального розголосу набула відмова голові Представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануелу Пінту Тейшейрі взяти участь в ефірі одного із українських телеканалів. Дипломат мав намір роз’яснити позицію ЄС щодо ускладнень у стосунках з Україною. Пану Тейшейрі було відмовлено із поясненням, що йдеться про внутрішньоукраїнську дискусію. В розмові з кореспондентами Голосу Америки посол прокоментував актуальні проблеми українсько-європейських взаємин.

ГА: На 19 грудня призначений саміт Україна-ЄС. Яким, на вашу думку, буде його результат? Чи буде підписано Угоду про асоціацію?

Тейшейра: Саміт – це нагода для діалогу на найвищому рівні. Немає значення, чи буде оголошено про завершення переговорів, чи будуть озвучені якісь інші результати – не в цьому справа. Головне, щоб ми розуміли, що Україна рухається в правильному напрямку.

ГА: До підписання цієї угоди Україна йшла п’ять років. Однак тепер, коли результат уже близько, доля договору під загрозою. ЄС висуває вимогу звільнити ув’язнених опозиціонерів, Україна зі свого боку домагається перспективи членства в Євросоюзі. Чому ЄС відмовляє Києву?

Тейшейра: Позиція Євросоюзу була завжди дуже чіткою – на прохання України ми пропонуємо вам Угоду про асоціацію. Це означає як політичну співпрацю, так і доступ до ринку країн ЄС. Для України це шанс реформуватися з нинішньої пост-радянської системи в сучасну демократію західного зразка. Нещодавно наші переговори про всеохоплюючу зону вільної торгівлі увійшли у завершальну стадію. Залишилося узгодити лише окремі деталі. Це дуже позитивний розвиток. Але в переговорах про асоціацію несподівано виникли складнощі. Йдеться про те, що ЄС не гарантує Україні перспективи членства. Але про це не йшлося протягом п’яти останніх років переговорів.

Ми вважаємо, що Україна має досягти значного прогресу в сприйнятті, як ми їх називаємо, наших засадничих цінностей – поваги до демократії, прав людини, верховенства права. Лише після цього члени Євросоюзу можуть досягти консенсусу в тому, щоб запропонувати Україні членство. Тобто не має жодних підстав використовувати питання перспективи членства як перешкоду для завершення переговорів про асоціацію. По-перше, пропозиція ЄС була такою із самого початку переговорів, і українська сторона завжди це усвідомлювала. Я пригадую заяви президента Януковича під час виборчої кампанії і вже після обрання. І публічні, і сказані особисто лідерам Євросоюзу. Він сказав, що Україна не проситиме від ЄС зробити те, що він не готовий зробити. Мовляв, Україна будуватиме європейське життя і буде очікувати від Європи кроків на зустріч. Це і є розуміння угоди про асоціацію. Ваш президент прекрасно розуміє, що означає угода про асоціацію, і які можливості для України вона відкриває, і що треба зробити, щоб відкрилася перспектива членства в ЄС.

ГА: Коли може відбутися візит президента Януковича до Брюсселя, який планувався на 20 жовтня, але був перенесений через оголошення вироку Юлії Тимошенко?

Тейшейра: Я не маю інформації, коли такий візит відбудеться і чи він відбудеться взагалі. Думаю, що обидві сторони чітко заявили про свої позиції. І для того, щоб така зустріч відбулася, має бути продемонстрована готовність рухатися в потрібному напрямку.

ГА: Багато хто вважає, що Європа нав’язує Україні свою волю, вимагаючи звільнення Тимошенко та інших лідерів опозиції...

Тейшейра: По-перше, ми не нав’язуємо волю Євросоюзу Україні. Навпаки, це Україна говорить, що хоче бути частиною європейської родини, Європейського Союзу. Дійсно, нині є перешкода на шляху до завершення переговорів – Україна вимагає більшого, ніж ми можемо зараз пообіцяти. Київ хоче зафіксувати перспективу членства в ЄС. Ми можемо гарантувати це лише країнам, які просунулися значно далі у повазі до наших цінностей. Тому Євросоюз нічого не нав’язує. Ми відповідаємо – якщо Україна хоче рухатися цим шляхом, ви маєте поважати наші цінності, серед яких і верховенство права, і право громадянина на справедливий суд. Ми цього не бачимо в Україні, зокрема і в справі пані Тимошенко. Її судять за законами, написаними в часи Сталіна і Хрущова. Це не співвідноситься із європейськими цінностями. Навіть сам судовий процес не відповідав нашим уявленням про правосуддя. Якщо Україна хоче бути частиною європейської родини, вона має поважати наші цінності. Ми не робитимемо винятків для України, і ніколи їх не робили для інших країн, які приєднувалися до Євросоюзу.

ГА: Чи можете ви прояснити ситуацію – європейці твердять, що українська влада обіцяла звільнити Тимошенко. Український президент каже, що нічого не обіцяв. То чи насправді були якісь домовленості?

Тейшейра: Я не можу сказати, що були обіцянки (випустити Тимошенко). Але нам чітко дали це зрозуміти під час декількох зустрічей на високому рівні. Тобто, у нас сформувалися саме такі очікування.

ГА: Ви маєте на увазі очікування, що Тимошенко буде звільнена?

Тейшейра: Що буде знайдене рішення, як вийти із ситуації із судом, під час якого не були дотримані стандарти верховенства права.

ГА: В Україні жорстку реакцію Європи дехто пояснював «емоційним ставленням» до Тимошенко.

Тейшейра: Ці емоції у нас викликає не особисто Тимошенко. Ми стурбовані тим, що колишній прем’єр-міністр та інші урядовці стали об’єктом вибіркового застосування закону з метою перешкодити їм брати участь у політичному житті країни. Ось у чому полягає проблема.

ГА: Поки що українська влада не дуже прислухається до рекомендацій з Європи. Уявімо, що так триватиме й надалі. Тимошенко і Луценко залишиться в тюрмі. Чи готовий Євросоюз застосувати санкції проти українських чиновників?

Тейшейра: Мені б не хотілося спекулювати або робити якісь прогнози. Ми будемо оцінювати конкретні кроки і відповідно на них реагувати. Ми все ще налаштовані на позитивну співпрацю, яка дозволить нам рухатися до спільної мети. Звичайно, якщо цього не станеться до саміту, чи після нього, Україна залишиться в Європі, і буде сусідом ЄС. Між нашими громадянами залишиться багато міцних зв’язків. Ми завжди будемо підтримувати діалог і співпрацюватимемо з українськими людьми. Ми сподіватимемося, що колись прагнення українців здійсняться.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG