Спеціальні потреби

КС дозволив ВР продовжити повноваження депутатів


Верховна рада України
Верховна рада України

Конституційний суд України визнав таким, що не суперечить основному закону проект, який продовжує термін повноважень депутатів усіх рівнів з нинішніх чотирьох до п’яти років. Таким чином Верховна рада отримала дозвіл внести відповідні зміни до Конституції. Якщо це станеться, чергові вибори до Верховної ради відбудуться в останню неділю жовтня 2012 року, а вибори президента – в останню неділю березня 2015 року. Після отримання висновку Конституційного суду депутати мають двічі проголосувати за цей законопроект – попередньо схвалити його простою більшістю від складу ради. На наступній сесії на початку наступного року норму мають підтримати щонайменше 300 депутатів.

Дискусія щодо дати проведення наступних парламентських перегонів виникла після попереднього рішення Конституційного суду, який визнав діючим основний закон 1996 року. Він передбачав проведення виборів уже в березні наступного року. Однак парламентська більшість ініціювала відтермінування виборчої кампанії. Ідею підтримала і значна кількість депутатів із опозиційних фракцій – у п’ятницю парламент попередньо схвалив зміни до Конституції. Причому законопроект підтримали понад 300 депутатів, що дало оглядачам підстави говорити про велику ймовірність його остаточного ухвалення на початку наступного року.

Більш ніж критично наміри продовжити повноваження нинішнього складу Верховної ради оцінили у партії «Батьківщина». Її лідер Юлія Тимошенко назвала це рішення незаконним. Мовляв, нині діюча Конституція встановлює чотирирічний термін повноважень депутатів:

«Мені не дивно, що ті депутати, які точно знають, що народ їх вдруге не переобере, сьогодні так хапаються за збереження своїх посад у Верховній раді, за збереження статусу депутатів. Здавалося б, некоректно депутатам так робити. Якщо вже повернули стару Конституцію через незаконне рішення Конституційного суду, то вже майте послідовність відповідати всім положенням цієї Конституції. І вибори тоді б мусили бути 27 березня 2011 року», – цитує Тимошенко веб сайт партії. Колишня прем’єрка також пообіцяла, що її політична сила не підтримає закон.

На необхідності провдення виборів наступної весни наполягає і лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк. Він закликав колег утриматися від підтримки суперечливих норм: «Те, що сьогодні провладна більшість на чолі з Партією регіонів, Литвином і комуністами хочуть продовжити цю політичну агонію, означає тільки одне: вони усвідомлюють, що під тиском міжнародної громадськості не зможуть протягнути у парламенті такий закон про вибори, як до місцевих рад. Їм складно отримати конституційну більшість у парламенті після тих «героїчних» реформ, які вони запропонували. Головне, щоб вони не отримали на табло 300 голосів. Ми ще можемо врятувати українську демократію і не дати владі перейти межу», – заявив політик.

Арсеній Яценюк також звернувся до Генпрокуратури із вимогою з’ясувати, яким чином у Партії регіонів дізнався про рішення Конституційного суду щодо виборів напередодні його оголошення. Цей випадок знову дав опозиції підстави закидати КС ухвалення рішеннь на замовлення владних політиків. Раніше про це говорили, коли суд скасував Конституцію, яка діяла в країні протягом п’яти років, через порушення процедури голосування. Таким чином президент Віктор Янукович отримав додаткові повноваження, яких не мав на час обрання на посаду.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG