Спеціальні потреби

Верховна Рада ухвалила новий виборчий закон


Верховна Рада ухвалила новий виборчий закон
Верховна Рада ухвалила новий виборчий закон

Верховна рада зусиллями провладних і опозиційних фракцій схвалила правила, за якими проводитимуться наступні парламентські вибори. Депутатів обиратимуть за змішаною системою – половину складу за партійними списками, іншу – в мажоритарних округах. До парлементу потраплять лише партії, які підтримають щонайменше п’ять відсотків виборців. Партійним блокам заборонили участь у виборах. Новий закон підтримали 366 депутатів з усіх фракцій – таку одностайність праламент останніми роками демонструє надзвичайно рідко.

Закон про вибори Верховної ради тривалий час був предметом суперечки між більшістю і опозцією. Опоненти висловлювали підозри, що проект, який розробили провладні політики, залишає багато можливостей для фальсифікацій і позбавляє опозицію важелів контролювати чесність і прозорість виборів. Про це говорили й представники неурядових організацій та іноземні спостерігачі.

Ще напередодні в партії «Батьківщина» критикували поданий владою законопроект і заявляли, що не віддадуть за нього голоси, якщо більшість не піде на поступки в ключових питаннях. Парламентська меншість вимагала щоб 70%, тобто 300 депутатів, обиралися за партійними списками, дозволити участь у виборах партійних блоків та зниження прохідного бар’єру. Втім, пізніше опозиція погодилася знизити свої вимоги.

Провладні політики називають рішення «ухваленим в гострій політичній конкуренції і дебатах компромісом». Його досягнення стало можливим завдяки тому, що влада погодилася на більшість вимог опозиції, зауважує народний депутат з Партії регіонів Юрій Мірошниченко. Він визнає, що пропозиції опонентів стосувлися «демократизації процесів і неможливість фальсифікації виборів»: «Цей законопроект підготовлено на базі розробленого робочою групою проекту, який пройшов аналіз Венеціанської комісії. Політичні питання ТСК винесла за межі дискусій, оскільки саме політичне керівництво повинно розглядати їх у діалозі. Таким чином, важкий і складний компроміс, що робить честь українським політикам, було досягнуто», – зазначив Мірошниченко.

Оглядачі кажуть, що підтримка закону опозицією була надзвичайно важливою для влади. Адже на Заході наполегливо рекомендували ухвалити суперечливі норми консенсусом, а не лише голосами парламентської більшості. Мовляв, це одна з умов визнання призначених на наступний рік виборів демократичними. Українські ЗМІ повідомляли, що опозиція також обумовлювала свою підтримку закону про вибори поступками у справі Юлії Тимошенко.

Відео - найголовніше

Нідерланди та Румунія передадуть Patriot Києву.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:10 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG