Спеціальні потреби

Україна і Азербайджан підписали газові домовленості


Президенти Віктор Янукович та Ільхам Алієв

Україна і Азербайджан уклали домовленості, які можуть свідчити про наміри двох країн розширити співпрацю у постачанні Києву енергоносіїв, зокрема нафти і зрідженого газу. Як повідомляють у прес-службі азербайджанського лідера, після зустрічі в швейцарському Давосі президентів Віктора Януковича і Ільхама Алієва керівники енергетичних відомств країн підписали два документи.

Інтернет-видання «Українська правда» повідомляє про плани сторін розпочати постачання зрідженого газу за три роки. Мовляв, в 2014-ому обсяги можуть скласти близько 2 мільярдів кубічних метрів. Ще через рік кількість азербайджанського газу може бути збільшена до 5 мільярдів кубів.

Президент України Віктор Янукович зауважив, що укладені угоди наповнюють змістом українсько-азербайджанський стратегічний діалог:

«Ми повинні продовжувати наші спільні активні зусилля з нарощування торговельно-економічних зв’язків. Я хочу із задоволенням відзначити, що перший крок підготовлений нами разом».

Оглядачі зауважують, що нині Україна не має необхідної інфраструктури для приймання зрідженого газу. Українські урядовці повідомляли про наміри спорудити на узбережжі Чорного моря термінал. Посадовці сподіваються, що його відкридття дозволить ліквідувати фактичну монополію російських компаній на українському ринку газу.

Минулого року Київ створив державне підприємство для реалізації національного проекту зі спорудження газового терміналу. Урядовці передусім розраховують на приватні інвестиції, необхідність яких оцінюють в 1 мільярд євро. За розрахунками, термінал зможе приймати до 10 мільярдів кубічних метрів зрідженого газу, що складає близько чверті від газу, який нині імпортується з Росії. Посадовці нарікали на спротив проекту, натякаючи, що в його реалізації не зацікавлені структури, які нині мають монополію на постачання газу українським споживачам.

Глава уряду Микола Азаров неодноразово заявляв про необхідність переглянути нинідіючі газові домовленості з Росією, за якими Україні газ обходиться дорожче, ніж іншим європейським споживачам. Однак у Кремлі відповідають, що не бачать необхідності і підстав виконувати існуючі контракти. В разі відкриття додаткових маршрутів отримання природного газу позиції Києва на переговорах із Москвою виглядатимуть значно переконливіше.

XS
SM
MD
LG