Спеціальні потреби

Юлію Тимошенко звільнить Верховний суд чи Янукович?


Київ – Захисники Юлії Тимошенко готують звернення до Верховного суду, щоб скасувати її вирок у справі газових угод. Підставою для цього вони вважають рішення Страсбурзького суду у справі «Тимошенко проти України», який визнав незаконним і свавільним взяття колишнього прем’єра під варту. Це рішення український уряд не оскаржив. Політологи ж очікують, що рішення щодо звільнення екс-прем’єра ухвалить не суд, а особисто Віктор Янукович.

Захист екс-прем’єра України Юлії Тимошенко найближчим часом звернеться до Верховного суду України з вимогою переглянути і скасувати вирок у газовій справі, заявляє захисник Сергій Власенко.

«Європейський суд з прав людини встановив, що суддя Кірєєв був упередженим суддею. Це означає, що від сьогодні у захисту з’являються підстави для звернення до Верховного суду України з вимогою переглянути та скасувати політично мотивований вирок у газовій справі», – вважає Власенко. Він наголошує, що захист це зробить найближчим часом.

Тимошенко має бути вже на волі – Яценюк

Як зазначає лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк, рішення Європейського суду з прав людини про незаконність арешту Тимошенко є остаточним, а відтак колишня прем’єр має бути вже на волі. За словами Яценюка, українська влада зволікає з цим навмисне.

«Рішення ЄСПЛ буде виконане, лише коли буде випущено Тимошенко, – зазначає він. – Другий етап виконання рішення суду – це притягнення до відповідальності всіх, починаючи зі слідчого, хто винен у незаконному арешті», – сказав він, не згадуючи при цьому, що рішення Страсбурзького суду стосувалося незаконності тільки досудового арешту й утримання колишнього прем’єра в СІЗО, а не її нинішнього ув’язнення за вироком суду.

Крім того, як заявив Яценюк, тепер Віктор Янукович має додаткові підстави звільнити Тимошенко. Раніше представники Генпрокуратури запевняли, що виконають будь-яке рішення ЄСПЛ щодо Тимошенко.

Міністерство юстиції заявило у вівторок, що ця ухвала вже повністю виконана і не передбачає здійснення будь-яких додаткових дій чи зобов’язань України.

Колесніченко: підстави для звільнення Тимошенко – це лише піар

Зі свого боку, член комітету з питань верховенства права і правосуддя регіонал Вадим Колесніченко сказав, що не бачить в цьому судовому рішенні жодної підстави для перегляду вироку Тимошенко у справі газових угод.

Для перегляду вироку Тимошенко немає жодних підстав
Вадим Колесніченко
«У рішенні ЄСПЛ не було жодних питань до того, як відбувався сам судовий процес. І те, що кажуть прибічники Тимошенко – це ніщо інше, як піар людей, які зовсім не обізнані в кримінальному судочинстві. Для перегляду вироку Тимошенко немає жодних підстав», – зазначив Колесніченко.

Натомість лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк вважає, що відпустити екс-прем’єра на лікування за кордон – це мінімум, який може зробити Янукович для підписання угоди про асоціацію з ЄС. Також він назвав чутками інформацію про те, що Тимошенко отримувала якісь пропозиції від влади про лікування в Німеччині.

У середу спостерігачі від Європейського парламенту Александр Квасневський і Пат Кокс зустрілися з Юлією Тимошенко в стінах харківської лікарні, де вона проходить курс лікування. Про зміст своєї зустрічі учасники місії журналістам не повідомили. Напередодні вони мали зустріч із президентом України Віктором Януковичем.

Між тим, фахівці оцінюють скептично імовірність рішення Верховного суду, який би скасував вирок Тимошенко у газовій справі. Так, у коментарі Радіо Свобода політолог Костянтин Матвієнко зіронізував: «Про те, що вирішить Верховний суд, треба запитувати не в політологів, а в суддів чи правників. Адже хто сумнівається в тому, що Верховний суд є неупередженим і політично незаангажованим?»

Ситуація з Тимошенко отримає свою розв’язку не через рішення судів, а напряму від президента Віктора Януковича, вважає інший політолог – Вадим Карасьов.

Якщо Тимошенко вийде на волю, то за рішенням особисто Януковича
Вадим Карасьов
«Українська влада навряд чи серйозно й послідовно прислуховуються до рішень Європейського суду з прав людини. Бо вони звикли ухвалювати рішення не за процедурою, а персоналістськи. Якщо Тимошенко вийде на волю, то за рішенням особисто Януковича», – сказав Радіо Свобода Карасьов.

Політолог припускає, що рішення президента України щодо звільнення Юлії Тимошенко буде позитивним. Він прогнозує, що це підніме його авторитет в очах частини європейських політиків, особливо – у Німеччині, яка готується до виборів канцлера.

Передрук з "Радіо Свобода"

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG