Спеціальні потреби

Тимошенко не пустили у «Велику політику»


Тимошенко не пустили у «Велику політику»
Тимошенко не пустили у «Велику політику»

Юлії Тимошенко відмовили в участі у ток-шоу «Велика політика». Ведучий програми Євген Кисельов не запросив головну опозиціонерку на п’ятничний ефір на телеканалі Інтер, попри прохання, викладене у відкритому листі БЮТ.

«У нас не концерт на замовлення», – пояснив Кисельов, коментуючи своє рішення виданню «Телекритика». Як він сказав, VIP-гостей на його програму запрошують, коли є певний інформаційний привід. Що ж до Юлії Тимошенко та інших лідерів опозиції, то до них у журналіста нема запитань. «Бо крім гучних заяв з їхнього боку, не підкріплених документами і фактами, я нічого не бачу», – зауважив Кисельов.

Сама ж екс-прем’єр переконана: причина в згортанні свободи слова. Після переходу в опозицію одні телеканали зачинили перед нею двері, а решта перекручують інформацію, – заявила Тимошенко в інтерв’ю журналові «Кореспондент». Очільник БЮТ поскаржилась, що ось уже два місяці не може пробитись у прямий ефір телеканалу Інтер.

«Дев’ятий тиждень я, як лідер опозиції, не можу потрапити на програму Євгена Кисельова «Велика політика», незважаючи на клятвені запевнення. Нам прямо і буквально відмовляють у наданні слова», – сказала політик в інтерв’ю, яке цитує офіційний сайт Тимошенко.

А тим часом спостерігачі неоднозначно сприйняли спроби головної опозиціонерки прорватись у «Велику політику» на Інтері. З одного боку, експерти з проблем ЗМІ з тривогою констатують: на українських телеканалах справді з’явились ознаки згортання свободи слова та відродження цензури. Проте, з другого боку, кажуть вони, Тимошенко у ролі борця за свободу слова виглядає не дуже переконливо, а спосіб, обраний нею, сумнівний.

Ось, що сказав «Голосу Америки», коментуючи ситуацію, голова громадського комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев:

«Тенденції в українських ЗМІ справді намічаються загрозливі. Буквально останнім часом почався тотальний відкат від демократичних принципів. І те, що я зараз бачу – це неоковирні, сказати б навіть, провінційні спроби скопіювати моделі інформаційної політики, які існують у путінській Росії. Пробують тиснути, визначати інформаційну політику телеканалів; і деякі з них – Інтер, УТ-1, НТН, ТРК Україна – вже де-факто сьогодні є провладними. З ефіру зникають політичні тоу-шоу: з ефіру 5-го вже пішли дві найбільш відомі політичні програми «5 копійок» Романа Чайки і «Я так думаю» Ганни Безулик. При цьому ми не бачимо «темників». Ми не бачимо хірургічної роботи скальпелем а-ля Медведчук. Зараз ніхто не працює скальпелем, працюють примітивно, грубо і, на відміну від часів Кучми, не пасують навіть перед телекамерами. Таких відвертих нападів і хамства ніколи не було – зараз є. Навіть при Кучмі зі ЗМІ намагалися гратися – а нинішня влада не грається. У неї чітке уявлення про ЗМІ як про прислужників, які повинні виконувати команди, піарити. Тому відкат намітився серйозний», – вважає Чекмишев.

Отож справа не в Тимошенко та її «незапрошенні» на ток-шоу, – наголошує експерт:

«Я не бачу жодних підстав для лідера будь-якої партії, опозиційної чи ні, претендувати на якусь частку ефіру, не маючи на те реального інформаційного приводу. Опозиція не може дозволити собі істерики», – зазначив Чекмишев.

У тому, що відкат у свободі слова став можливим, є частка вини самої Тимошенко, – сказав «Голосу Америки» відомий журналіст Вахтанг Кіпіані:

«Оскільки наша свобода усі минулі 5 років була неформалізована, то це була свобода «за фактом». Ющенко і його апарат не насідали на пресу, і ми вважали себе вільними. Але жодних запобіжників – хоча просили багато разів створити ці запобіжники, юридичні, формальні, створити суспільне мовлення, допомогти роздержавленню місцевої преси – нічого не було зроблено. І тому прихід до влади інших людей – недемократів – нині призводить до ситуації конфлікту.

Зараз відбувається «бидлізація» суспільно-політичного життя взагалі. Ці нахабні міліціонери, які нападають на журналістів, ці нахабні податківці, які намагаються когось арештувати, нахабні чиновники, що складають списки, за якими пускати чи не пускати на прес-конференції, цей ОМОН, що виносить журналістів з виставок... Це факти сьогоднішнього життя.

А ситуація з шоу Кисельова і «незапрошенням» Тимошенко у ці рамки не вкладається. Бо з точки зору формальної логіки Євген Кисельов правий. Він автор шоу, і йому вирішувати, хто потрібен в студії, а хто ні. Причому відомо – якщо такий політик, як Тимошенко, буде запрошена в студію, вона не відповідатиме на запитання журналіста, а виконуватиме власну програму. І в цьому сенсі я зовсім не впевнений, що варто запрошувати політиків, реагуючи на такі їхні настійливі вимоги.

Тобто Юлія Тимошенко не є борцем за свободу слова. І з точки зору свободи слова її бажання бути в телеефірі це бажання політика в черговий раз проїхатися по наших колективних народних вухах. Я думаю, що підігравати цим бажанням журналісти не мусять. Тимошенко була вже не раз на Інтері і буде не раз, але не тоді, коли їй цього захочеться. В принципі, журналісти мають вміти казати «ні» – навіть дуже популярним і авторитетним політикам», – вважає Кіпіані.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG