Спеціальні потреби

У п’ятницю арешт Тимошенко не відбувся


У п’ятницю арешт Тимошенко не відбувся
У п’ятницю арешт Тимошенко не відбувся

Засідання Печерського райсуду тривало цілий день до пізнього вечора. Однак по його закінченні Тимошенко поїхала додому, а не в СІЗО.

Про те, що екс-прем’єрку заарештують у п’ятницю, заявив перед початком слухань її екс-захисник Сергій Власенко. Як повідомив відсторонений від справи адвокат, він має інформацію, що саме таке завдання судді Родіону Кіреєву дали в адміністрації президента.

«Захист Юлії Тимошенко отримав інформацію від джерела, яке заслуговує на увагу, про те, що в понеділок відбулася зустріч між суддею Кіреєвим і представниками адміністрації президента, на якій Кіреєву була поставлена чітка задача: по-перше, сьогодні після допиту одного чи двох свідків змінити міру запобіжного заходу на арешт Тимошенко; і по-друге, закінчити розгляд судової справи до Дня Незалежності», – сказав Власенко журналістам.

В адміністрації президента заяву спростували, назвавши свідомою дезінформацією. Як запевнила речниця глави держави Дарка Чепак, президент і не думав втручатися в хід процесу.

«Адміністрація президента поважає незалежність суду і жодним чином не втручається в хід судового процесу. Депутат Сергій Власенко свідомо дезінформує суспільство і таким чином відволікає увагу від суті того, що відбувається», – наголосила Чепак.

На її коментар бурхливо зреагували в партії «Батьківщина». Прес-секретарці Януковича нагадали, що політичною справу Тимошенко визнав увесь світ. Колишній активістці «Стоп цензурі!» Чепак дорікнули за «стрімке моральне падіння» та порадили перечитати історію життя Юди. В заяві «Батьківщини» стверджується також, що влада справді планувала в п’ятницю заарештувати Тимошенко, а не зробила цього лиш через те, що ці плани розкрилися.

Судове засідання в п’ятницю було присвячене повторному зачитуванню обвинувального висновку. Читати його «на біс» представникам Генпрокуратури довелося на вимогу захисників і самої обвинуваченої. Адже ні адвокати, ні Тимошенко обвинувального висновку не чули: під час його першого читання 15 липня підсудну видалили із зали за погану поведінку, а нові адвокати на той час іще не були залучені до справи.

Повторне оголошення злочинів, які ставляться в провину екс-прем’єрці, тривало майже 4 години з короткою перервою. Процедура викликала в Тимошенко літературні асоціації, про що вона, як і зазвичай, написала на своїй сторінці у Twitter.

«Оголошують справу четверту годину. Треба перечитати «Процес» Кафки. Януковичу теж. Але чи зрозуміє він?» – занотувала підсудна.
У захисників почуте також породило асоціації з літературними жанрами. Адвокат Микола Сірий назвав обвинувальний висновок «оповіданням» і заявив, що не бачить там події злочину.

«Якщо не було події злочину, то тим, хто пише обвинувачення, доводиться придумувати, писати оповідання», – поділився своїми враженнями з журналістами адвокат.

Не знайшовши в зачитаному тексті події злочину, захисники, натомість, знайшли у ньому численні помилки. Скажімо, переплутані дати підписання «газових» договорів та інші фактичні розбіжності. Адвокати попросили взяти паузу в судовому процесі та повернути висновок, для уточнення обвинувачень, в Генпрокуратуру.

Суддя Кіреєв у задоволенні цього клопотання відмовив, заявивши, що обвинувальний висновок складений відповідно до Кримінально-процесуального кодексу.

Далі, за процедурою, підсудна повинна була сказати, чи зрозуміла їй суть обвинувачень і чи згодна вона з обвинувальним висновком. Події розвивалися за Кафкою. Обвинувачена заявила, що «категорично не визнає своєї вини» і попросила конкретизувати, у чому, власне, її звинувачують. Зокрема, щоб їй роз’яснили, який саме нормативний акт вона порушила, підписавши газові контракти; де саме записана ціна газу в $400 і кому конкретно завдано збитків.

«От, наприклад, злочин. Іванов убив Сидорова. Так там є труп, тобто є склад злочину. Я хочу дізнатися, щоб мені роз’яснили, в чому полягає мій злочин”, – попросила Тимошенко.

До її прохання долучився захист. Адвокати заявили, що готові дати судові додатковий час, аби той сформулював обвинувачення.

«Ми готові піти на перерву на день, на місяць, на рік, щоб надати суду можливість відшукати подію злочину», – заявив адвокат Сірий.

У відповідь суддя знов і знов зачитував уривки з обвинувального висновку – про «перевищення влади і службових повноважень», а підсудна знов і знов просила роз’яснень, де і що вона перевищила.

Зрештою Тимошенко заявила клопотання про закриття кримінальної справи, оскільки суть обвинувачень їй не зрозуміла, і попросила Кіреєва «не брати гріх на душу». Кіреєв оголосив перерву в засіданні до 21:00. А після перерви оголосив, що у закритті кримінальної справи відмовляє.

«Цирком на дроті» назвав процес над екс-прем’єркою колишній голова Печерського райсуду Микола Замковенко. Суддя, який сам колись, іще за часів Кучми, судив Тимошенко, висловив думку, що молодий суддя Кіреєв не зміг протистояти досвідченому політику Тимошенко і дозволив втягнути себе в політичний процес. Замковенко заявив про це на скликаній у Києві прес-конференції. У багатьох оглядачів склалося враження, що суддя не проти замінити колегу.

А тим часом колишня співдоповідач Моніторингового комітету ПАРЄ у справах України Ганне Северінсен, здається, співчуває Тимошенко. Як вона заявила в інтерв’ю журналові «Український тиждень», дуже важко демонструвати повагу до суду, коли головуючий суддя недосвідчений і залежний від президента. «Те, як судова система обслуговує державну владу, нагадує радянські дні», – зауважила Северінсен. Вона також назвала справу Тимошенко абсурдною, а її справжньою метою назвала «не дозволити Тимошенко виступати як лідеру опозиції та балотуватися на наступних виборах».

На процесі у п’ятницю був присутній також представник посольства США, який раніше відвідав судове засідання у справі проти Юрія Луценка.

Відео - найголовніше

Вибори у США: Що таке Супервівторок? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:43 0:00
XS
SM
MD
LG