Спеціальні потреби

З Тимошенко взяли другу підписку про невиїзд


З Тимошенко взяли другу підписку про невиїзд
З Тимошенко взяли другу підписку про невиїзд

Українська влада дуже не хоче відпускати Юлію Тимошенко в Брюссель. На запросини, що продовжують лунати від європейських політиків, Генпрокуратура відреагувала тим, що взяла з опозиціонерки ще одну підписку про невиїзд.

Про те, що лідер «Батьківщини» двічі невиїзна, стало відомо після чергового допиту в середу. Як сказала Тимошенко журналістам під стінами ГПУ, її викликали єдино для того, щоб взяти повторну підписку про невиїзд; інших слідчих дій з нею не проводили.

«Я думаю, що наступного разу, коли мене запросять, мені дадуть третю підписку про невиїзд, потім четверту...», – припустила екс-прем’єр.

Вона також висловила здивування логікою таких дій.

«Навіщо взагалі видавати одній людині дві підписки про невиїзд? Це нібито двічі розстріляний. Двічі розстріляти неможливо. Так само й двічі заборонити виїжджати просто безглуздо», – зауважила Тимошенко.

Політик додала, що вважає допит у середу допит формальним виправданням для відмови в її клопотанні про візит до Брюсселя. Вона пояснила цю відмову тим, що влада її боїться.

«Я думаю, що вони боялися не того, що я не повернуся, а боялися того, що я повернуся», – сказала опозиціонерка.

Своєю чергою, в Генпрокуратурі кажуть, що другу підписку про невиїзд з Тимошенко взяли в рамках другої кримінальної справи – про закупівлю автомобілів швидкої допомоги. Мовляв, 15 грудня, коли з неї взяли першу підписку, проти підслідної була порушена лише справа про «кіотські» гроші. Як пояснили у прес-службі ГПУ, Кримінально-процесуальний кодекс дозволяє брати підписку про невиїзд повторно.

У середу під час допиту з Тимошенко взяли також підписку про нерозголошення таємниці слідства. Відтепер опозиціонерка зобов’язана мовчати після допитів у слідчому управлінні, під стінами якого на неї щоразу чекають журналісти.

А тим часом, попри дві підписки про невиїзд, у Європі не полишають надій поспілкуватися з лідером української опозиції. Про своє розчарування забороною Юлії Тимошенко відвідати Брюссель заявив у середу президент Європейської народної партії Вільфред Мартенс. Він назвав це свідченням того, що «українська влада погано розуміє європейські цінності», а також підтвердженянм «ескалації авторитарної практики чинної адміністрації». Лідер ЄНП заявив, що чекає на зустріч із Тимошенко найближчим часом.

Раніше своє здивування забороною Тимошенко відвідати Брюссель висловили також низка депутатів Європарламенту, а також президент Європарламенту Єжи Бузек (з яким, зокрема, планувалася зустріч Тимошенко). «Неприпустимою» назвав заборону міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, додавши, що «таке не було б можливим у жодній європейській країні». Політик заявив, що має серйозні підозри стосовно політичної мотивації переслідувань екс-прем’єрки.

А в Україні багато хто вважає, що цей інцидент і політичні репресії, які розгорнулися проти опозиції, здатні призвести до згортання відносин між Україною і Євросоюзом. Як заявив у середу на брифінгу у Верховній раді голова парламентського комітету з євроінтеграції Борис Тарасюк, інцидент із скасуванням брюссельського візиту Тимошенко є ще однією «жовтою карткою» для України, що може поставити під сумнів підписання Угоди про асоціацію з ЄС та надання безвізового режиму для українських громадян.

А тим часом, на думку керівника соціологічної служби “Український барометр» Віктора Небоженка, влада рано чи пізно, попри усі підписки про невиїзд, буде змушена випустити Тимошенко за кордон.

«Я думаю, що в кінцевому підсумку вони випустять її за кордон. Все-таки Україна не М’янма, а Юлія Тимошенко не бірманська політув’язнена Аун Сан Су Чжі. Бодай з тієї простої причини, що представники прокуратури М’янми не так часто їздять відпочивати в Іспанію чи в Грецію, як представники нашої Генпрокуратури та адміністрації президента. Тому довго так тривати не може.

Взагалі проблема усіх цих арештів не тільки в тому, що політики, які набрали 45% голосів на виборах, раптом опинилися в тюрмі або ходять на допити, як на роботу. Проблема у тому, що опозиціонерам «шиють» найневинніші справи, за які жодному «донецькому» ніхто нічого не пред’являє. І тому ці репресії насправді працюють на користь Тимошенко і проти іміджу самого Януковича. Бо з одного боку, він обіцяє стабільність і запрошує інвестиції, а з другого боку, виявляється, що єдиний спосіб стабілізації в країні він бачить у знищенні опозиції та погрозах усім інакомислячим. Це занадто вже простий шлях, який не надається для нашого часу. Для того, аби репресивними методами знищити опозицію, треба, щоб були принаймні 50-і роки і свій Берія та Вишинський.

Тому їм доведеться зрештою випустити Тимошенко, і всі ці підписки не відіграють особливої ролі. Інша справа, що їхнє завдання полягає у тому, щоб вона там залишилась. А не те, щоб не випустити. І саме заради того – щоб поїхала і не повернулась – вони її зараз і пресують», – сказав політолог Голосові Америки.

Як відомо, 31 січня Генпрокуратура відмовила екс-прем’єру Юлії Тимошенко в її клопотанні про поїздку до Брюсселя на запрошення Європейської народної партії. Свою відмову в ГПУ пояснили запланованими на цей час слідчими діями, а також тим, буцімто Тимошенко може скористатися поїздкою за кордон, щоб утекти з України.

XS
SM
MD
LG