Спеціальні потреби

Тимошенко, що ледь уникла арешту, знову проситься в Брюссель


Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко

Спроба арешту Юлії Тимошенко, здійснена українською владою 24 травня, викликала міжнародний резонанс. Своє занепокоєння виданою судом санкцією на затримання екс-прем’єрки висловила у середу низка європейських парламентарів.

Президент Європарламенту Єжи Бузек заявив, зокрема, що вважає політично вмотивованим кримінальне переслідування опозиціонерки.

«Я стурбований новинами про рішення суду затримати колишнього прем’єр-міністра Юлію Тимошенко. Контекст і умови цього рішення посилюють занепокоєння щодо політичної природи справи», – підкреслив Бузек, якого цитує прес-служба Європарламенту.

На неприпустимості арешту з політичних мотивів наголосив також депутат Європарламенту Чарльз Теннок.

«Звичайно, пані Тимошенко не є над законами, але ЄС має чітко показати Україні, що дуже пильно стежитиме за цією справою», – заявив європарламентар. Як він додав, у разі політичної мотивації арешту «президентові Віктору Януковичу доведеться відповісти на низку серйозних запитань».

Ситуацію з кримінальними справами, порушеними проти Тимошенко, розглянуть у четвер на засіданні постійного комітету ПАРЄ в Києві. Про це повідомив журналістам голова Верховної ради України Володимир Литвин після зустрічі з президентом ПАРЄ Мавлютом Чавушоглу. Як сказав Литвин, пославшись на слова Чавушоглу, засідання з таким порядом денним вирішили провести, «щоб не було жодних підстав говорити про політичну складову як домінуючу в цьому питанні». Спікер припустив також, що засідання пройде у формі запитань до головуючого – міністра закордонних справ України Костянтина Грищенка.

А тим часом Юлія Тимошенко, яка ще у вівторок була на волосок від арешту, знову проситься в Брюссель. Під час чергових відвідин слідчого у середу опозиціонерка сказала журналістам, що проситиме Генпрокуратуру відпустити її на саміт Європейської народної партії 23 червня. Як сказала Тимошенко, вона має запрошення і планує поїхати.

«Сподіваюсь, що генеральний прокурор, а скоріше Янукович – тому що всі рішення приймає Янукович, а не Генеральна прокуратура, що стосується моїх прав, – я думаю, що йому вистачить совісті все ж таки дати доручення Генеральній прокуратурі і дати мені можливість поїхати на саміт лідерів європейських країн», – заявила політик, яка наразі перебуває під слідством і підпискою про невиїзд.

Під стінами ГПУ опозиціонерка висловила також обурення тим строком на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи, який відвів для неї слідчий. На вивчення 14 томів справи про газові угоди їй дали тиждень. Тимошенко назвала цей строк нереальним і таким, що фактично позбавляє її права ознайомитися зі справою. «Їм просто шкода часу для того, щоб я ознайомилася зі справою, тому що у них план по розправі», – обурилася екс-прем’єр.

Згодом ГПУ, однак, видала коментар, у якому роз’яснила, що не обмежує строк вивчення одним тижнем, а лише пропонує такий строк.
Генпрокуратура також дозволила підслідній та її захисникові копіювати матеріали справи. Зважаючи на це, Тимошенко висловила сподівання, що зможе вивчати документи у себе в офісі і не ходити щодня до слідчого. ГПУ, однак, таку можливість заперечила. Увечері в середу прес-служба відомства видала заяву, в якій сказано, що попри отримання копій, з матеріалами справи Тимошенко зобов’язана знайомитись у кабінеті слідчого і в його присутності.

Нагадаємо: третю кримінальну справу проти Юлії Тимошенко було порушено за перевищення службових повноважень у зв’язку з підписаними нею 2009 року українсько-російськими газовими угодами. 24 травня Печерський райсуд Києва виніс постанову про затримання Юлії Тимошенко. Рішення було прийнято на вимогу слідчого ГПУ за буцімто зривання екс-прем’єркою слідчих дій. Проте арешт не відбувся, і після багатогодинного перебування в ГПУ підслідну відпустили додому.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG