Спеціальні потреби

Засудили, щоб помилувати?


Зачитування вироку
Зачитування вироку

Коментарі політологів до обвинувального вироку Тимошенко

Юлія Тимошенко не буде сидіти в тюрмі. Її засудили, щоб потім помилувати, і це станеться скоро.

Коментуючи вирок, винесений опозиціонерці, більшість українських експертів сходяться у прогнозах. Дехто навіть називає максимальну дату, до якої екс-прем’єра протримають за ґратами, – 15 грудня. На цей день призначено парафування Угоди про асоціацію з ЄС.

Щоб не ставити під загрозу підписання угоди, президент Янукович – вважають політологи – змушений буде піти на декриміналізацію статті, за якою засудили Тимошенко. Вона вийде на свободу і навіть зможе взяти участь у парламентських виборах, – стверджує директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

«Для влади було важливо засудити Тимошенко, а вже не так важливо посадити», – зауважив Карасьов на прес-конференції у вівторок.
У тому, що Тимошенко вийде на свободу до 15 грудня, переконаний директор піар-групи Polittech Тарас Березовець. Як він нагадав на прес-конференції, опозиційний політик надто часто дорікала опонентам у владі їхнім кримінальним минулим. Відтак, за його словами, «комусь було потрібно, щоб Тимошенко отримала статус засудженої».

Заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий так само вважає, що опозиціонерка буде на свободі, хоча й не береться прогнозувати, коли саме:

«В країні, де не працює парламент як механізм законодавчої влади, а суди й прокуратура залежать від рішення президента, важко прогнозувати взагалі будь-що. Я думаю, що багато політиків все-таки очікували раціонального мислення від правлячої групи й сподівалися, що вирок буде умовним або, наприклад, справу відправлять на дорозслідування. Однак відбулося дуже жорстке рішення. І тому зараз говорити про якісь терміни звільнення екс-прем’єрки дуже складно», – сказав Чалий Голосу Америки.

Як каже експерт, якщо не українська влада, то Європейський суд з прав людини звільнить опозиціонерку, причому рішення в Європі можуть ухвалити за стислою процедурою, в найближчі місяці:

«Я абсолютно впевнений, що рано чи пізно Тимошенко вийде на свободу, – інакше важко навіть собі уявити, чим це обернеться для нинішнього режиму. Але проблема в іншому; проблема не тільки в Тимошенко. Адже такі самі запитання виникають щодо багатьох судових процесів в Україні, де кримінальне судочинство використовується для нейтралізації політичних опонентів. Тобто вирок Юлії Тимошенко – це сигнал, і дуже загрозливий. Цей вирок свідчить про те, що ключові пріоритети діючого режиму – аж ніяк не євроінтеграція чи реформи, а просто втримання при владі шляхом тиску на конкурентів або зняття взагалі політичної конкуренції. Саме це питання зараз стоїть на кону».

Експерт-політолог Олександр Палій називає вирок, винесений Тимошенко, свідченням «не вельми великого розуму і не вельми красивих інстинктів» нинішньої влади. За його словами, попри те, що влада зараз ніяк не може собі дозволити конфліктувати із Заходом – бо там кредити, там перспектива торгового партнерства, там особисті банківські рахунки і особиста нерухомість – і все ж не змогли собі відмовити в задоволенні засудити Тимошенко. Експерт називає також неадекватною поведінку президента, який, за його словами, «відморозився» і удає, що нічого не знає і до вироку, винесеного Тимошенко, не має ніякої причетності.

Що ж до імовірності того, що Тимошенко усі 7 років відсидить за ґратами, то експерт зауважує:

«Чесно кажучи, я не загадував би на 7 років не тільки щодо Тимошенко, але й щодо нинішньої влади. Тому що зараз ситуація така, що ніхто не знає, що буде наступного місяця. І відомо, як швидко розвивалися події у деяких північноафриканських країнах. А тому я не став би загадувати для нинішньої влади, що вона утримається у ці найближчі 7 років», – сказав Палій Голосу Америки.

У тому, що Тимошенко скоро випустять, впевнений експерт з проблем міжнародної безпеки Євген Жеребецький. За його словами, справою Тимошенко влада сама собі створила головний біль.

«Вони не вміють, оці наші хлопці з Донбасу, мислити стратегічно. Стратегічне мислення, якби вони його мали, полягало б у тому, щоб взагалі не чіпати Юлю. Те саме, що ми колись радили Ющенку. Ну не чіпайте, забудьте про неї, і вона сама себе закопає. Для Юлі конфлікт – це пісня. Це те, в чому вона живе і на чому вона виїжджає. Ну, але ці при владі поставили собі завдання: що от ми хочемо виграти вибори, а рейтинг падає, і буде ще гірше, тому треба основного конкурента посадити. І от вони взялися за діло, не аналізуючи бодай на кілька кроків наперед. У результаті, коли до них дійшло, що Юля має друзів, що вона поїздила; нарешті, що вони росіян чіпають, – вони опинилися просто у патовій ситуації», – каже Жеребецький.
Експерт впевнений: VIP-ув’язнена недовго пробуде за ґратами.

«Усі знали, що її посадять. І вона теж. І зараз, як це не дивно, усі знають, що її випустять. І скоро», – зауважує експерт.

При цьому, за його словами, влада, погодившись відпустити Тимошенко на свободу, ніколи не погодиться на її участь у виборах.

«Для них гранично важливо, щоб Тимошенко мала судимість і не могла брати участь принаймні у цих найближчих виборах. Навіщо ж було їм тоді заварювати всю цю кашу – щоб після того випустити Юлю і вона брала участь у виборах?» – дивується Жеребецький.

Що ж до протестів Заходу стосовно неучасті головної опозиціонерки у виборах-2012, то, на думку політолога, протести пролунають і вщухнуть. На те, щоб ізолювати Україну, Захід не піде.

«Зробили «творчий експеримент» з Білоруссю, і чим це скінчилося?» – ставить риторичне запитання політолог.

XS
SM
MD
LG