Спеціальні потреби

Байден критикує рішення Верховного суду: керівники США "зможуть ігнорувати закон"


Президент США Джо Байден відреагував на рішення Верховного суду США на запит колишнього президента США Дональда Трампа про президентський імунітет
Президент США Джо Байден відреагував на рішення Верховного суду США на запит колишнього президента США Дональда Трампа про президентський імунітет

Президент США Джо Байден назвав рішення Верховного суду, яке надало президентам США широкий імунітет від судового переслідування за дії, вчинені під час перебування на посаді, “небезпечним прецедентом”.

“На практиці сьогоднішнє рішення майже напевно означає, що немає обмежень для того, що може робити президент. Це засадничо новий принцип, і це небезпечний прецедент, — сказав Байден 1 липня. — Це небезпечний прецедент, тому що влада [президентської] посади більше не буде обмежена законом. Єдині обмеження встановлюватиме сам президент”.

“Американський народ повинен вирішити, чи хоче він знову довірити... президентство Дональду Трампу, знаючи тепер, що він матиме більше сміливості робити все, що йому заманеться, і коли захоче”, – додав Байден.

Чак Шумер, лідер більшості демократів у Сенаті в соцмедійному дописі заявив: "Це сумний день для Америки і сумний день для нашої демократії. Сама основа нашої судової системи полягає в тому, що ніхто не стоїть вище закону. Державну зраду чи підбурювання до повстання не слід вважати основною конституційною владою, наданою президенту".

А от Стів Скаліз, лідер республіканської більшості в Палаті представників, привітав рішення суду і звинуватив Байдена у використанні влади з політичною метою.

"Сьогоднішнім рішенням Верховний суд дійшов висновку про те, що ми знали весь час: президента не можна притягнути до відповідальності за його службові дії. Використання Міністерства юстиції як зброї президентом Байденом проти президента Трампа є обурливим, неконституційним і має припинитися, - йдеться в дописі політика-республіканця. - Хоча стає дедалі очевиднішим, що демократи вважають, що їхній єдиний шлях до перемоги в листопаді – це судове переслідування свого політичного опонента, сьогоднішнє рішення чітко показує, що це заборонено нашою конституційною системою".

Деталі рішення

Судді прийняли рішення у відповідності до своєї ідеології: шість суддів консервативного спрямування склали більшість на підтримку рішення, а ліберальна меншість із трьох суддів ліберальних поглядів голосували проти.

Голова Верховного суду Джон Робертс висловив позицію більшості: що Трампа "не можна притягнути до відповідальності за виконання своїх основних конституційних повноважень, і він має право, як мінімум, на умовний імунітет від судового переслідування за всі свої офіційні дії".

Робертс додав: "Президент не має імунітету щодо дій поза рамками офіційних повноважень і не все, що президент робить, є в рамках офіційних повноважень. Президент не вище закону".

Судді меншості категорично виступили проти цього рішення, а суддя Соня Сотомайор написала, що воно "висміює принцип, основоположний для нашої Конституції та системи уряду, згідно з яким ніхто не стоїть вище закону".

Рішення більшості унеможливило частину звинувачень прокурора Джека Сміта проти Трампа про нібито спроби колишнього президента використати Міністерство юстиції, щоб підтвердити свої заяви про фальсифікації виборів і подати списки фальшивих виборців Трампа в штатах, де переміг Байден.

"Президент може говорити про можливі розслідування та судові переслідування зі генеральним прокурором та іншими посадовими особами Міністерства юстиції в рамках виконання свого конституційного обов’язку, – написав Робертс. – Тому Трамп має абсолютний імунітет від судового переслідування за ймовірну поведінку, пов’язану з його розмовами з посадовцями Міністерства юстиції".

Суд доручив федеральному судді першої інстанції Тані Чуткан у Вашингтоні переглянути обвинувальний висновок щодо Трампа до того, як розпочнеться будь-який судовий процес за звинуваченнями, які необхідно усунути, оскільки вони ґрунтуються на його офіційних діях, залишивши в силі дії скоєні поза офіційними повноваженнями, які можуть стати основою для переслідування Трампа. Суд заявив, що Чуткан "не може розслідувати мотиви президента".

Трамп святкує

Трамп був у захваті від рішення, заявивши на своїй платформі Truth Social: "Велика перемога для нашої Конституції та демократії. Пишаюся тим, що я американець".

Рішення Верховного суду стало першим випадком, коли суд вирішив, чи можна колишнього президента притягнути до відповідальності у кримінальній справі за дії, які він вчинив під час перебування на посаді, чи має він імунітет від висунення звинувачень.

Основою американської правової системи є те, що ніхто не стоїть вище закону, всі мають однакові свободи, але також кожен підлягає судовому переслідуванню за порушення закону.

Трамп зробив широку заяву про імунітет виконавчої влади, заявивши, що, намагаючись скасувати свою поразку на виборах чотири роки тому, він в рамках офіційних повноважень президента, намагаючись відстояти цілісність результатів, наполягаючи на тому, що він програв лише через шахрайство та порушення виборів.

Трамп програв п’ять десятків судових справ, стверджуючи, що його обманом не переобрали на другий чотирирічний термін, і донині часто робить ті самі неправдиві заяви, лише час від часу кажучи, що програв переобрання Байдену.

Сміт, спеціальний прокурор Міністерства юстиції, висунув проти Трампа звинувачення за чотирма пунктами майже рік тому, у змові з метою скасування результатів виборів 2020 року, участі в змові з метою скасувати свій програш, щоб залишитися при владі.

Сміт звинуватив Трампа в прагненні змусити посадовців Міністерства юстиції допомогти підтвердити його заяви про те, що масштабне шахрайство завадило йому перемогти на виборах.

У звинуваченні стверджувалося, що він і його ключові помічники чинили тиск на законодавців штату, щоб вони склали неправдиві списки виборців, заявляючи, що він переміг у штатах, де підрахунок голосів показав перемогу Байдена.

В обвинувальному акті йдеться, що Трамп тиснув на тодішнього віцепрезидент Майка Пенса, щоб той заблокував або відклав сертифікацію перемоги Байдена, коли Конгрес розглядав остаточний підрахунок голосів у Капітолії США 6 січня 2021 року.

У США результат президентських виборів визначається не народним голосуванням, а голосуванням у Колегії вибірників. Національні вибори, по суті, є голосуванням по штату в кожному з 50 штатів, причому найбільш густонаселені штати мають найбільшу кількість голосів у Колегії вибірників. Інші судові рішення постановили, що президенти мають обмежений імунітет від цивільних позовів щодо оскарження вчинених ними дій. Але справа в понеділок стала першим випадком, коли суд виніс рішення щодо президентської недоторканності, що стосується кримінальних звинувачень.

Суд штату Нью-Йорк уже визнав Трампа винним у 34 злочинах. Наприкінці травня суд присяжних визнав його винним у фальсифікації ділових записів, щоб приховати виплату 130 000 доларів порнозірці напередодні його успішної виборчої кампанії 2016 року, щоб замовчувати її твердження, яке спростовує Трамп, про те, що вона мала з ним побачення на одну ніч. в 2006 році.

Трампу призначень покарання 11 липня, йому загрожує випробувальний термін або ув'язнення на строк до чотирьох років.

Окрім вашингтонської справи про втручання у вибори, Трампу також висунуто ще два кримінальні звинувачення: одне – у втручанні у вибори 2020 року в південному штаті Джорджія, де він з незначною кількістю програв Байдену, а інше – у тому, що він не передав до Національного архіву таємні документи, а зберігав їх у своєму маєтку у Флориді.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG