Спеціальні потреби

Аварія на АЕС 32 роки тому змусила США переглянути свою політику в атомній сфері


Атомна електростанція Три-Майл-Айленд у штаті Пенсильванія

Рівно 32 роки тому в понеділок 28-го березня Сполучені Штати пережили найнебезпечнішу у своїй історії ядерну аварію. Тоді майже розплавився реактор на атомній електростанції Три-Майл-Айленд у штаті Пенсильванія. Хоча цю аварію не можливо порівняти за масштабом із аварією на Чорнобильській АЕС, або станції Фукусіма в Японії, події на Три-Майл-Айленд на 30 років серйозно вповільнили розвиток атомної енергетики у США та примусили державу переглянути свою політику в атомній сфері.

Поблизу міста Мідлтаун у штаті Пенсильванія крізь туман видніються башти охолодження атомної електростанції. 32 роки тому Розалі Тейлор жила у Мідлтауні зі своїми двома синами, коли дізналась, що на станції можливо стався витік радіації. Спочатку влада радила людям не виходити з будинків.

«Ми просто сиділи вдома, закривши кожну шпаринку, і гадали, розплавиться реактор чи ні», – пригадує Розалі.

Губернатор штату Ричард Торнбург заспокоював мешканців, кажучи, що люди у Пенсильванії знають все що відбувається. Проте вже наступного дня, він порекомендував евакуювати з міста вагітних жінок та маленьких дітей. 32 роки потому, Ричард так згадує ті події:

«Ми не хотіли оголошувати евакуацію без вагомих підстав і ми постійно вивчали ситуацію, щоб зрозуміти, чи необхідна евакуація».

Зрештою, з міста евакуювали більше 120-ти тисяч людей. Розалі Тейлор пригадує:

«Дуже дивне відчуття – не знати, чи повернешся колись до свого дому. Покидаючи будинок, я взяла кілька важливих для мене речей – альбоми з фото моїх синів та свідоцтва про їх народження».

Замірювання радіації у місті показали, що витоку не сталося. Через чотири дні до міста прибув президент США Джимі Картер. Калишній губернатор Пенсильванії каже:

«Я думав, люди зрозуміли, якщо тут достатньо безпечно для президента та членів уряду, значить тут безпечно для всіх».

Вже за два дні інцидент було вичерпано. Конструкції захисної оболонки спрацювали, витоку не сталося. Через кілька років науковці встановили, що через застряглий клапан сталося витікання води з системи охолодження реактора. Ральф де Сантіс працює на компанію оператора станції Три-Майл-Айленд:

«Через витік води, приблизно половина паливного ядра лишались відкритою. Відбулося часткове плавлення ядра».

Після того інциденту на кожні атомній станції в США збудовано точну копію центру управління станцією, де раз на півтора місяця співробітники проходять тижневі тренування на випадок аварії.

«Внаслідок аварії на Три-Майл-Айленд, представники атомної індустрії США стала приділяти більше уваги тренуванням операторів атомних станцій та підготовці до вирішення аварійних ситуацій», – каже представник Інституту атомної енергії Тоні Пієтранджело.

Події на Три-Майл-Айленд вповільнили розвиток атомної енергетики в США. Лише через 30 років американська Комісія з регулювання атомної енергії вперше розглянула заявку на будівництво нової атомної станції. Другий реактор атомної станції Три-Майл-Айленд був повністю виведений з роботи, втім, перший реактор та його башти охолодження досі працюють.

XS
SM
MD
LG