Спеціальні потреби

США продовжать допомагати Україні позбуватися сиротинців


Прийомна сім’я замість сиротинця, національне усиновлення замість усиновлення за кордон. Реформи соціального захисту дітей, запроваджені в Україні за фінансового сприяння уряду США, і надалі матимуть підтримку Сполучених Штатів. Про це заявив посол США в Україні Джон Теффт на підсумковій конференції програми Агентства США з міжнародного розвитку «Родина для дитини»:

«Хоча програму завершено, ми й надалі допомагатимемо українській владі, українським родинам захищати права дитини. Сполучені Штати мають величезний досвід у справі усиновлення. І одним з головних результатів нашої програми стало те, що тут в Україні створено законодавчу базу для підтримки родин, які усиновлюють сиріт, а також багатодітних родин», – сказав Теффт.

Посол США відзначив також, що сьогодні в Україні – як на національному, так і на місцевому рівнях – з`явилось багато відданих прихильників реформ соціального захисту дітей. Дипломат висловив сподівання, що це «гарантуватиме розширення згаданих реформ в Україні в наступні роки».

Українсько-американська програма «Родина для дитини» діяла у 5 областях України з 2004 по 2010 рік. За цей час вдалося добитися психологічного перелому в ставленні суспільства до проблеми сирітства, і статистика національних усиновлень стрімко пішла вгору. Директор Регіональної місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні, Білорусі і Молдові Джаніна Ярузельскі вважає це одним з найбільш вражаючих результатів програми:

«Це дуже важливо – те, що зараз відбувається зростання кількості усиновлень тут в Україні, на противагу міжнародним усиновленням. Раніше усиновлення дітей українськими родинами були рідкістю, а нині це звичайна річ. Їх стало більше, ніж усиновлень за кордон. Це величезний успіх. Крім того, прийомна родина, яка колись була вкрай рідкісним явищем, також прижилася. Сьогодні більш ніж 8 тисяч дітей по всій Україні виховуються в прийомних родинах. Ми вважаємо це одним із своїх найвищих досягнень», -- сказала Ярузельскі «Голосу Америки».

Серед інших досягнень – зміни в офіційній політиці держави, яка повернулася обличчям від сиротинців – до підтримки закладів родинного типу. На думку представників Агентства США, саме ці зміни, що відбулись у законодавстві – гарантія того, що після завершення фінансування програми у червні 2010 р. процес триватиме далі.

Як каже директор програми «Родина для дитини» в Україні Олена Герасимова, «Програма допомогла змінити громадську думку, ставлення з боку влади. І сьогодні ми можемо впевнено сказати, що всі ті люди, які займаються проблемами дітей в Україні, розуміють: діти повинні виховуватися в сім’ї».

Тому хоч програма завершується (і згідно з домовленостями між урядами України і США переходить під «патронат» Міністерства у справах сім’ї та молоді), розпочата справа буде продовжуватись, – впевнена Герасимова:

«Не проблема знайти гроші в Україні – є український бізнес, є ті, хто займаються благочинністю і готові підтримати добру справу навіть за часів економічної кризи. Проблема завжди полягала в тому, як знайти людей, котрі знають, як це зробити. А ми таких людей підготували. Ми залишаємо чудові професійні кадри в Україні», – сказала директор програми «Родина для дитини» «Голосу Америки».

Для довідки: Агентство США з міжнародного розвитку – урядова установа, через яку американський народ ось уже півстоліття надає безвідплатну економічну і гуманітарну допомогу багатьом країнам світу. Серед основних напрямків цієї допомоги в Україні – охорона здоров’я, економічні реформи, розвиток демократії та врядування. За період з 1992 року загальна вартість допомоги Україні з боку Агентства США склала 1,6 мільярда доларів США.

XS
SM
MD
LG