Спеціальні потреби

Новації від Табачника: українська як факультативна


Дмитро Табачник
Дмитро Табачник

Української можна не вчити. Міністр освіти і науки Дмитро Табачник відстояв право студентів не знати державної мови. Цьогорічна вступна кампанія до вишів відбуватиметься за тестами, мову яких оберуть самі абітурієнти. Таке оголошення міністр зробив у вівторок, пояснивши новацію необхідністю забезпечити національним меншинам рівні умови при вступі.

«Усі діти складатимуть тести тією мовою, якою вони вчилися. Тобто, якщо держава фінансувала школи румунські, болгарські, молдавські, російські або будь-які інші, то їхні школярі-випускники мають складати тести рідною мовою, інакше вони одразу ж на тестуванні поставлені у невигідні умови», – заявив головний освітянин в інтерв’ю газеті «Сегодня».


Оголосивши нові правила гри за лічені місяці до шкільних тестів-2010, міністр планує вже наступного року розгорнути реформу на повну міць. Школярі й студенти зможуть обирати не тільки мову тестів, але й мову навчання, – пообіцяв Табачник.

«Головний принцип, який буде закладено – батьки учнів у школі та студенти у вишах повинні мати право самі обирати, якою мовою вони хочуть вчитися», – наголосив урядовець.

Як виглядає, на наступний рік заплановано й скасування тестів. Цього ж року – заспокоїв міністр – скасовувати тести і повертати іспити не будуть, – аби не вносити революційних змін зараз, коли сотні тисяч учнів уже готуються до тестування. Водночас, за словами Табачника, цього року при вступі до вишів враховуватимуть не лише результати зовнішнього незалежного оцінювання, але й бал шкільного атестата. Як він пояснив, вираховувати оцінку будуть за формулою, де атестат дає максимум 200 балів, а тестування – максимум 600.

Що означають усі ці освітні новації, – влада та її опоненти трактують із точністю до навпаки. «Права людини», «захист прав національних меншин», – стверджують «біло-сині». «Поверення до корупційних схем», «русифікація освіти», – ставлять діагноз «постпомаранчеві».


Спостерігачі, тим часом, шукають відповіді на риторичні запитання. Чи встигне міністр Табачник, як він обіцяє, опублікувати за два місяці, що лишилися до шкільного випуску-2010, тести усіма мовами нацменшин? Адже їх в Україні, як відомо, понад 130. Лише найчисельніші – росіяни, євреї, поляки, кримські татари, німці, білоруси, молдавани, болгари, угорці... І чи не зведеться право обирати мову до можливості обрати російську та залишити вмирати українську – як це було за радянських часів? Якщо зовнішнє незалежне тестування доповнять хитромудрою формулою, то чи зможе потрапити до вишу здібна дитина, батьки якої не мають грошей, аби ту «формулу» оплатити?


Дії Табачника розколюють Україну, – стверджують експерти. На думку аналітиків, пропозиція обирати мову навчання провокаційна і спрямована на те, щоб діти взагалі не знали української. Тоді ментально-культурний розкол в Україні може набути реальних рис, призвівши кінець-кінцем до її адміністративного поділу.

Опозиція не полишає надій відправити у відставку Дмитра Табачника. Питання одіозного міністра парламент розгляне уже наступного тижня. Про це повідомив у вівторок заступник голови Верховної Ради Микола Томенко. Втім, і сам бютівець визнає: у разі як не вдасться схилити на свій бік Блок Литвина, у самих лише БЮТ і НУНС для відставки Табачника може забракнути голосів.


Натомість міністр освіти, який призвів до збурення в суспільстві, залишається незворушним. Під час прямого ефіру на одному з телеканалів на запитання ведучої – чи подасть він у відставку, якщо з такою вимогою голодуватимуть студенти, і на який саме день голодування – Дмитро Табачник відповів: «Ні, не подам».

XS
SM
MD
LG