Спеціальні потреби

Табачник скоротив години на вивчення української в школі


Дмитро Табачник
Дмитро Табачник

Молодші школярі приділятимуть менше годин вивченню державної мови. Як повідомив громадський Центр освітнього моніторингу, саме таку новацію передбачають затверджені Міносвіти типові навчальні плани для початкової школи.

Згідно з новозатвердженим стандартом, до навчальних планів 1-3 класів додалися нові предмети, як-от «Природознавство», «Я у світі» замість «Я і Україна», «Сходинки до інформатики». Причому зроблено це за рахунок уроків української, – стверджують експерти Центру. За їхніми даними, якщо раніше вивченню державної мови приділялося 29 годин, то від червня 2011-го року затверджено нову норму – 28 годин.

«Проблему ресурсу навчальних годин Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України у всіх запропонованих ним варіантах навчальних планів вирішило у спосіб, який, починаючи з березня 2010-го року, став звичним для його політики – за рахунок зменшення кількості годин на вивчення державної мови, яка особливо у початковій школі є потужним інструментом розвитку особистості», – мовиться в експертній оцінці.

Своєю чергою, у Міносвіти заперечили висновки громадських експертів. Як запевняють у відомстві, української мови у початковій школі буде не менше, а навпаки, більше.

«Кількість годин на вивчення української мови у школах з вивченням російської чи іншої мови національної меншини збільшено на одну годину у 1-му і 2-му класах та на дві години у 3-му і 4-му класах», – повідомила прес-служба Міністерства у заяві, поширеній у вівторок.

Як стверджується в документі, «У нових навчальних планах Міністерство відновило норму – 28, а не 22 години».

А тим часом, за скорочення годин української мови в школі, опозиція вкотре зажадала відставки міністра освіти Дмитра Табачника. З вимогою негайно оприлюднити указ про відставку звернувся до президента лідер партії «За Україну!» В’ячеслав Кириленко.

Опозиціонер повідомив також, що має інформацію про плановану владою масову русифікацію столичних шкіл. Офіційне підтвердження цих планів політик отримав у відповідь на свій депутатський запит. Як мовиться в листі-відповіді Київської міськдержадміністрації, з нового навчального року справді відбуватиметься «формування класів та груп з російською мовою навчання залежно від потреб мешканців столиці».

На думку Кириленка, це означає, що «Правдами і неправдами за дорученням згори київські школи будуть зобов’язані виконати так званий «план» зі створення російськомовних класів. Усе це може супроводжуватися тиском на батьків та вчителів», – застеріг політик, назвавши ініціатором ідеї «міністра-українофоба» Табачника.

Натомість одіозний міністр залишається невразливим для критичних стріл опозиції. Більше того: Табачник, схоже, не вельми переймається й критикою з боку президента. Останнім часом Віктор Янукович не раз висловлював своє невдоволення міністром і навіть прилюдно покрикував його. Так, днями, під час засідання Гуманітарної ради Янукович насварив Табачника за закриття київської школи і пригрозив, що його «терпіння не безмежне».

Однак гнів президента не заважає головному освітянину почуватися впевнено, і його відставки експерти наразі не передбачають. Як стверджує дехто з аналітиків, глава держави не був суверенний у призначенні цього міністра, і зняти його Янукович не вільний без дозволу Кремля.

XS
SM
MD
LG