Спеціальні потреби

Актуально

У Сирії процвітає кустарне виробництво пального

У Сирії процвітає кустарне виробництво пального
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

У Сирії процвітає кустарне виробництво пального

Європейський Союз зняв ембарго на імпорт нафти, що походить з регіонів Сирії, які контролюються повстанцями. Втім експерти сумніваються що опозиційні до Башара аль-Асада сили зможуть налагодити стабільний видобуток нафти, перебуваючи під постійним пресингом з боку урядової армії Сирії.

Тим часом місцеві мешканці у цих районах відкривають кустарні переробні заводи, де переганяють сиру нафту на дизель, щоб хоч прогодувати свої родини.

Ахмед Абу Талеб виготовляє дизельне пальне прямо на власному подвір’ї у північному сирійському місті Ідліб.

Кілька металевих бочок, вогнище і дистилятор – так виглядає його власний нафтопереробний заводик. Ахмед найняв кількох людей в допомогу. Вони розуміють ризик, який становить робота з горючими матеріалами в таких умовах, але не зважають на небезпеку.

За добу вони можуть виготовити 9 бочок дизельного пального – а це, каже Ахмед, живі гроші для їхніх родин:

«Ми беремо нафту з навколишніх родовищ чи свердловин у районах, які звільнили від Асада повстанці. Це наша нафта і ми її тут використовуємо, щоб задовольнити наші ж потреби у пальному».

Вироблений дизель Ахмед продає місцевим мешканцям, які використовують його для обігріву будинків та роботи електро-генераторів.

Експерти підрахували, що за останні 2 роки, відколи у Сирії почалася війна, об’єми видобутку нафти в країні скоротилися вдвічі. Частково це сталося, каже аналітик лондонського центру «Чаттам гаус» Дейвід Баттлер, через накладені Євросоюзом санкції:

«Санкції вплинули на видобуток нафти. Західні компанії згорнули свою діяльність у Сирії. Також сирійський уряд більше не має кому продавати нафту. У них обмежені потужності для переробки нафти, а сховища переповнені готовими нафтопродуктами».

Зараз ЄС дозволив імпорт нафти з районів Сирії, що контролюють повстанці. Кетрін Ештон пояснює таке рішення Євросоюзу бажанням підтримати місцеве населення:

«Ми дозволили три можливі типи трансакцій з сирійською опозицією: імпорт нафти та нафтопродуктів, експорт необхідного обладнання для переробки нафти та газу, а також інвестиції в енергетичний сектор».

Але Дейвід Баттлер з лондонського «Чаттам гаус» каже, що Європа ще не скоро побачить нафту, видобуту повстанцями у Сирії:

Ми беремо нафту з навколишніх родовищ чи свердловин у районах, які звільнили від Асада повстанці. Це наша нафта і ми її тут використовуємо, щоб задовольнити наші ж потреби у пальному.
Ахмед Абу Талеб
«Більшість нафтових родовищ перебуває під контролем розрізнених груп. Серед них є і бойовики угруповання Джабат аль-Нусра, які мають зв’язки з аль-Кайдою. Тобто, ця галузь не має єдиного контролю з боку якогось одного опозиційного центру, з яким ЄС міг би налагодити співпрацю».

Уряд Сирії засудив рішення ЄС співпрацювати з повстанцями, яких Дамаск називає терористами. Перед заворушенням, за розрахунками МВФ, експорт нафти становив чверть доходу державної скарбниці Сирії. Сьогодні цей грошовий потік уряд втратив.

Голова Центральноно банку Сирії Абід Маялех здивований рішенням ЄС:

«Я не розумію, як Європейський Союз може давати озброєним терористичним групам право експортувати нафту з Сирії у Європу. Це ж відмивання грошей. Це вкрадені гроші і вони торгують вкраденою нафтою».

Тим часом, поки сирійська економіка продовжує занепадати, кустарні нафтопереробні заводи працюють, підтримуючи потреби місцевого населення . Але щодо перспектив експорту його продукції в Європу Ахмед Абу Талеб відверто сміється.

Всі новини дня

В Словаччині до влади хоче повернутися Фіцо і припинити допомогу Україні

Роберт Фіцо (праворуч) очолю партію Смер - соціальна демократія. Він закликає припинити військову допомогу Україні і виступає проти санкцій ЄС щодо Росії.

Розклад сил перед парламентськими виборами у Словаччині вказує на можливість повернення до влади колишнього прем’єр-міністра Роберта Фіцо, який каже про наміри переглянути зовнішньополітичний курс Братислави і зокрема відмовитися від активної підтримки України.

Опитування перед голосуванням 30 вересня показували лідерство (понад 20%) очолюваної Робертом Фіцо партії Смер - соціальна демократія.

Можлива зміна політики Словаччини - країни з понад п’ятимільйонним населенням - члена ЄС і НАТО, що межує з Україною, стала б новим чинником у Європейському Союзі.

Досі серед країн ЄС лише уряд Угорщини на чолі з прем’єр-міністром Віктором Орбаном відверто виступав проти санкцій ЄС щодо Росії і проти військової допомоги Україні.

Риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія.
Андрей Матішак

Від початку російського вторгнення в Україну в лютому 2022 року Словаччина була серед країн, які надавали велику допомогу українцям, відкривши свої кордони для біженців, підтримуючи санкції ЄС проти Росії, і постачаючи Україні зброю.

Але Роберт Фіцо подібно до Віктора Орбана каже своїм співвітчизникам, що зростання цін та інші економічні труднощі словаків є наслідком політики Європейського Союзу і обіцяє «боротися з Брюсселем».

Смер виступає за більшу роль держави в економіці, а також проголошує соціальний захист «вразливих груп населення».

Роберт Фіцо наприклад доводить в дописах у Фейсбуку, що «антиросійські санкції» ЄС, а також європейські програми захисту клімату з обмеженнями викопних джерел енергії, призвели до того, що, як він стверджує, «Росія економічно зростає, а ЄС йде в рецесію».

Словацький журналіст Андрей Матішак говорить, що партія Смер стала «відкрито антиукраїнською і навіть можна сказати проросійською».

«Вони, наприклад, кажуть, що якщо вони урядуватимуть, то не надаватимуть Україні жодної військової допомоги. Це легка обіцянка, бо на цей час ми вже передали все, що мали і не готові віддавати нещодавно отримані від Німеччини танки Леопард. Але риторика лунає чітко проросійська з усім тим, як каже Орбан: що треба припинити війну і досягти миру, але майже не критикуючи те, що робить Росія», - розповідає Андрей Матішак зі словацької щоденної газети «Правда».

Роберт Фіцо та його соратники подібно до Орбана та угорської партії Фідес також критикують США, а однією з найнагальніших загроз для Словаччини називають імміграцію.

Партія Смер у вересні закликала закрити кордон з Угорщиною через те, що було названо напливом нелегальних мігрантів.

Спроба повернення до влади

Роберт Фіцо - один з найвідоміших політиків у Словаччині, який був прем’єр-міністром 2006-2010, а згодом 2012-2018 року.

Він пішов у відставку вимушено внаслідок масових протестів після вбивства в лютому 2018 р. журналіста Яна Куцяка, який розслідував корупцію, та його нареченої.

Ян Куцяк співпрацював з OCCRP - Organized Crime and Corruption Reporting Project (Проект висвітлення організованої злочинності та корупції), досліджуючи інтереси італійського мафіозного угрупування “Ндранґета” у Словаччині.

Оцінюючи виборчу кампанію, словацький аналітичний центр Globsec пише, що партія Смер викликає «серйозну стурбованість щодо пов’язаності членів партії з корупцією, поширенням дезінформації та прокремлівських тверджень, водночас з виступами за припинення військової допомоги Україні».

У разі успіху на виборах партія Смер напевне була б змушена створювати коаліцію і можливо після запальної кампанії під впливом союзників в уряді Роберт Фіцо приглушив би свою проросійську, антиукраїнську та критичну риторику щодо НАТО і ЄС.

Андрей Матішак вказує, що подальша підтримка Словаччиною України буде певною мірою залежати від того, які ще партії увійдуть в уряд.

«Але я вважаю, що реалії такі, що підтримка України з боку Словаччини напевне буде меншою», - прогнозує журналіст.

Соціологічні дослідження показували, що у Словаччині і досі були досить поширені настрої скептичні щодо підтримки України.

В одному з останніх опитувань служби Євробарометр у відповідь на запитання, чи згодні вони з тим, що Європейський Союз повинен і далі підтримувати Україну більшість словаків 51% відповіли ствердно, але цей показник нижчий ніж у багатьох інших країнах ЄС.

Словаччина перебуває в нижчій частині показників підтримки України у порівнянні з такими кранами як, наприклад, Португалія і Фінляндія, де згоду з тим твердженням підтримали відповідно 90% португальців і 88% фінів.

Слідча комісія ООН продовжує знаходити численні докази воєнних злочинів, скоєних Кремлем. Відео

У новому звіті слідча комісія ООН з розслідування порушень в Україні зосередила увагу на порушеннях у тих районах Херсонської та Запорізької областей, які довгий час перебували під російською окупацією.

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео

Перша партія танків Abrams прибула до України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:32 0:00

Володимир Зеленський підтвердив, що перша партія танків Abrams вже прибула до України. Про те, що танки надійдуть цього тижня оголошував президент США Джо Байден під час зустрічі з Зеленським у Вашингтоні.

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео

Буданов про атаку на штаб Чорноморського флоту РФ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

В українському командуванні заявили, що внаслідок атаки на штаб Чорноморського флоту Росії у Севастополі загинув командувач Чорноморським флотом адмірал Віктор Соколов. Крім цього, загинули 34 російських офіцерів, ще 105 військових поранено.

Шатдаун у США може вплинути на темпи постачання зброї Україні - Держдеп

Будівля Капітолію у Вашингтоні, 25 вересня 2023 р. США загрожує шатдаун, якщо Конгресу не вдасться ухвалити бюджетну резолюцію до 30 вересня. (AP Photo/J. Scott Applewhite)

Часткова зупинка роботи уряду США, так званий "шатдаун", може позначитися на швидкості постачання озброєння партнерам Сполучених Штатів. Про це на брифінгу в понеділок, 25 вересня, заявив речник Державного департаменту США Метью Міллер.

Водночас Міллер наголосив, що США мають змогу продовжувати постачати зброю союзникам у разі шатдауну, і такі випадки вже траплялися в минулому.

"Але, звичайно, коли є люди в Державному департаменті, міністерстві оборони та інших відділах уряду, які не можуть прийти на роботу, очевидно, це може вплинути на темпи постачанн. Не йдеться про якусь окрему країну, але загалом це може вплинути на темпи доставки зброї, тож це викликає занепокоєння. Ви можете бути впевнені, що наші супротивники будуть спостерігати. Тож це одна з причин, чому ми вважаємо, що Конгрес має вжити заходів, аби зберегти фінансування уряду," - сказав Міллер.

На уточнення журналістів щодо того, чи може ймовірний шатдаун позначитися на постачанні зброї саме Україні, речник Держдепу наголосив, що "така ж відповідь стосується й України".

"Ми можемо продовжувати надавати допомогу, військову допомогу, безпекову допомогу в разі шатдауну. Але коли у вас є кілька людей, яким заборонено приходити на роботу, це може вплинути на швидкість постачання. Ось чому ми вважаємо, що припинення роботи буде настільки тривожним, і ось чому ми закликаємо Конгрес профінансувати уряд", - уточнив Міллер.

Проголосувати за бюджетні питання і не допустити "шатдауну" Конгрес закликали і в Білому домі.

"Цього тижня хаос республіканців у Палатів представників продовжує вести нас до глибокого шатдауну, спричиненого республіканцями. Ми заявляємо, що шатдаун зашкодить економіці та нашій національній безпеці. І ми будемо вважати республіканців у Палаті представників відповідальними, ми будемо вважати їх відповідальними за необачні скорочення," - сказала на брифінгу 25 вересня речниця Білого дому Карін Жан-П’єр.

"Шатдаун" у США може настати з 1 жовтня в разі, якщо Конгрес не ухвалить бюджетні питання на наступний фінансовий рік до 30 вересня. Втім цього можна буде уникнути, ухваливши бюджетну резолюцію, яка дозволить профінансувати урядові видатки, поки законодавці не приймуть закон про бюджет.

Більше

XS
SM
MD
LG