Спеціальні потреби

Посол Швейцарії у США: Війна в Україні є викликом міжнародному праву


На фото:  На столі швейцарської делегації у штаб-квартирі ООН висить табличка з написом «#TodayWeAreAllUKRAINE» - Сьогодні ми всі Україна.  28 лютого 2022 року
На фото:  На столі швейцарської делегації у штаб-квартирі ООН висить табличка з написом «#TodayWeAreAllUKRAINE» - Сьогодні ми всі Україна.  28 лютого 2022 року

"Я думав про хештег «Навіть Швейцарія", — напівжартома сказав посол Швейцарії у США Жак Піттелу (Jacques Pitteloud - англ.), зазначивши, що президент США Джо Байден вжив таку фразу у зверненні про стан держави, підкреслюючи міжнародну реакцію на вторгнення Росії в Україну.

28 лютого Федеральна рада Швейцарії оголосила, що Швейцарія приєднується до списку країн, включно із ЄС і США, у питанні запровадження економічних санкцій проти Росії. Рішення Швейцарії привернуло увагу всього світу.

"Кожного разу, коли ЄС або США ухвалюють рішення про санкції, вони звертаються до своїх друзів і союзників і просять їх приєднатись. Іноді ми кажемо ні, іноді ми кажемо «так»", - сказав посол Швейцарії у Вашингтоні. "Цього разу ми сказали «так»".

Швейцарія залишається нейтральною

Тим не менш, "Швейцарія залишається нейтральною і залишиться нейтральною в осяжному майбутньому", — підкреслив Піттелу, всупереч заголовкам світових ЗМІ, які зустріли заяву уряду Швейцарії вигуками про те, що "Швейцарія відмовляється від нейтралітету".

"Ми все ще нейтральні. Водночас ми робимо додатковий акцент на чомусь іншому, дуже важливому для таких малих країн, як Швейцарія, - на повазі до міжнародного права", - пояснив Піттелу. - "Міжнародне право може бути не таким важливим для великих країн, але для малих країн це питання виживання".

Він назвав наголос його країни на міжнародному праві "ще однією опорою" зовнішньої політики Швейцарії.

"Ми наполягаємо на міжнародному праві, бо знаємо, що для нас це питання виживання; тому в момент, коли ми стали свідками такого значного порушення міжнародного права, агресії, якої ми не бачили в Європі з часів Другої світової війни, швейцарський уряд вирішив піти далі в плані ухвалення санкцій", – сказав Піттелу.

Вторгнення Росії в Україну є "прямою атакою на все, що нам дороге" і становить загрозу для країн, що знаходяться далеко від України, сказав посол. "Це також важливо для нашої власної безпеки".

Довготривала позиція нейтралітету Швейцарії означала, що ця країна часто ігнорувала конфлікти та суперечки у "великому світі назовні", як каже Піттелу. Інколи країна підтримувала санкції, не беручи безпосередньої участі, переконавшись, що дія санкцій не ослаблюється завдяки швейцарській фінансовій системі, сказав він.

"Кожного разу була свобода дії щодо політичної інтерпретації з точки зору того, як далеко ми хочемо зайти або наскільки обмежуваними ми хочемо бути в інтерпретації нашого нейтралітету", – сказав Піттелу.

У цьому ж випадку, пояснив він, Швейцарія прийняла дуже сувору інтерпретацію, яка передбачає, що нейтральна країна не братиме участі у військовому конфлікті, якщо вона сама не буде атакувана, і не сприятиме доставці зброї сторонам, які беруть участь у конфлікті.

Швейцарські санкції тепер повністю відповідають заходам ЄС

У середу Швейцарія оголосила про нові санкції проти понад 200 російських фізичних та юридичних осіб, які повністю відповідають обмеженням, запровадженим Європейським Союзом, до якого не входить Швейцарія.

Піттелу вважає, що дебати щодо членства в ЄС можуть тривати в його країні ще кілька десятиліть. "Зрештою, вирішувати людям. У Швейцарії ми все вирішуємо голосуванням", - зазначив він, підкресливши демократичність системи своєї країни.

Відповідаючи на запитання про повідомлення ЗМІ, що буцімто співмешканка президента Росії Володимира Путіна та їхні діти "ховаються в швейцарському шале", Піттелу відповів, що багаті та могутні люди світу часто приїжджають до Швейцарії на лікування.

"Це траплялося в минулому, це могло статися з багатьма людьми, ми дуже стримано ставимося до цього, тому що немає причин коментувати", - сказав він.

"Особисто я не маю жодної інформації, яка би вказувала на те, що члени родини російського президента чи, скажімо, близькі друзі перебувають у Швейцарії, тим більше із швейцарським паспортом, як стверджувалося в одній зі статей".

Швейцарія, альпійська держава в центрі Європи, прагнучи уникати міжнародних конфліктів, увійшла до Організації Об’єднаних Націй лише в 2002 році. Двадцять років потому країна подала заявку на отримання непостійного місця в Раді Безпеки ООН на 2023-2024 роки.

"Питання вступу до Ради Безпеки ООН викликало дуже гостру дискусію в Швейцарії", – сказав Піттелу. - "Бо перебування у Раді Безпеки, означає, що ви повинні висловлювати позицію щодо ще більшої кількості питань, ніж перебуваючи лише в Генеральній Асамблеї".

Але він сказав, що ця заявка підтримана як урядом, так і парламентом Швейцарії і розглядається у столиці країни як "надзвичайна можливість ще раз підкреслити багатосторонність, повагу до міжнародного права, повагу до процедур, закріплених в системі ООН. Ми думаємо, що можемо бути додатковим голосом, який наполягатиме на важливості міжнародних цінностей".

XS
SM
MD
LG