Спеціальні потреби

"Це неприйнятно, це принизливо." ООН стурбований планами судити українських військовополонених в Маріуполі


Російські солдати йдуть повз назви Маріуполя, перефарбовану в російського прапора, 12 червня 2022 року (AP Photo).
Російські солдати йдуть повз назви Маріуполя, перефарбовану в російського прапора, 12 червня 2022 року (AP Photo).

Процес над українськими військовополоненими у Маріуполі може вважатися воєнним злочином, заявив Офіс ООН з прав людини.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість планами підконтрольної Росії влади на окупованих територіях Донбасу судити полонених українських військових та тим, як «принизливо» проводиться ця акція.

Про це у вівторок, 22 серпня сказала на брифінгу, Равіна Шамдасані, речниця УВКПЛ, повідомляє агентство Reuters.

«У ЗМІ з'являються фотографії кліток, які будують у філармонії Маріуполя, дійсно величезні клітки, і, очевидно, ідея полягає в тому, щоб тримати ув'язнених», - цитує Шамдасані агентство.

«Це неприйнятно, це принизливо», - сказала вона. За її словами, умисне позбавлення військовополонених на справедливий суд означитиме воєнний злочин з боку Росії.

Також вона розповіла, що УВКПЛ, яке має десятки спостерігачів в Україні, досі не отримало доступу до ув'язнених. Представники ООН не очікують, що зможуть бути присутнім на запланованих судових засіданнях в Маріуполі.

«Ми стурбовані тим, що відмова в доступі до незалежних спостерігачів робить військовополонених відкритими для тортур, задля того, щоб вибити зізнання», — сказала вона, відповідно до повідомлення Reuters.

Президент України Володимир Зеленський назвав «суд» над полоненими українськими військовими «незаконним судилищем» та «червоною лінією», після переходу якої, Росія втрачає можливість вести переговори.

«У разі проведення незаконного судилища над захисниками Маріуполя не може бути й мови про переговори», - повідомляється на офіційному сайті президента України Володимира Зеленського.

«Це зрозумілі людські умови. Якщо до наших полонених ставитимуться саме так, як ви сказали, то це не про «червоні лінії». Про які переговори, про що взагалі говорити? На цьому – крапка. Мені нічого додати», – цитує заяву президента під час спільної прес-конференції з польським президентом Анджеєм Дудою в Києві прес-служба президента.

Також, Україна у вівторок подала низку нових термінових вимог до Європейського суду з прав людини у справі захисників Маріуполя, йдеться у спільній заяві Мін'юсту та Міністерства закордонних справ України.

Вимоги подано «у порядку Правила 39 Правил ЄСПЛ щодо забезпечення права на життя та заборону катування, гарантованих статтями 2 та 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, стосовно українських захисників «Азовсталі»".

Також Україна вимагає вжиття термінових заходів, щоб не допустити проведення інших «так званих «трибуналів» та інших показових судилищ, зрежисованих російськими загарбниками» над українськими військовополоненими.

«Проведення будь-яких судилищ над військовополоненими в цілях пропаганди забороняється і прирівнюється до воєнних злочинів. Ми звертаємося до світу з вимогою використати всі наявні механізми задля захисту наших військовополонених і притягнення РФ та конкретних осіб до відповідальності за їхні злочини», – наголосив у заяві Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

За даними джерел в розвідці Української правди, росіяни планують скопіювати формат Нюрнберзького трибуналу, щоб показово судити українських військовополонених. Такий суд вони планують робити не лише в Маріуполі, а й в інших місцях, зокрема в Херсоні.

Ще наприкінці червня очільник підтримуваної Росією так званої Донецької народної республіки Денис Пушилін заявляв, що перший етап суду має пройти до кінця літа, повідомляють російські ЗМІ.

«Ми готуємося на всіх напрямках: і приміщення, і вся доказова база», - сказав він в інтерв’ю російському пропагандисту Володимиру Соловйову.

Москва заперечує катування та інші форми поганого поводження з військовополоненими, стверджуючи, що російські сили беруть участь у «спеціальній військовій операції» з метою усунення загроз, які вони бачать для себе в Україні.

Правоохоронні органи України, міжнародні та українські організації фіксують численні випадки катувань, вбивств та інші форми порушення прав людини під час загарбницької війни Росії в Україні.

У статті використано матеріали Reuters, Української правди, російських ЗМІ.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG