Спеціальні потреби

Столтенберг: Союзники мають надавати Україні принаймні 40 мільярдів євро щороку так довго, як буде потрібно


Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у Празі, 31 травня 2024 року, закликав союзників взяти на себе зобов’язання зберегти щорічну військову допомогу для України у розмірі 40 мільярдів євро (43 мільярди доларів США) для довгострокової підтримки Києва. Peter David Josek/AFP
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у Празі, 31 травня 2024 року, закликав союзників взяти на себе зобов’язання зберегти щорічну військову допомогу для України у розмірі 40 мільярдів євро (43 мільярди доларів США) для довгострокової підтримки Києва. Peter David Josek/AFP

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну союзники щороку надавали військовій підтримці Україні приблизно 40 мільярдів євро та “повинні підтримувати принаймні цей рівень підтримки щороку стільки, скільки буде потрібно”. Таку пропозицію озвучив генсек НАТО Єнс Столтенберг на пресконференції під час зустрічі міністрів закордонних справ у Чехії.

“Я також запропонував, щоб союзники активно розділили цей тягар”, – додав він.

За словами генсека НАТО, таке зобов’язання у довгостроковій перспективі гарантуватиме, що Україна матиме передбачуваність, необхідну для ведення війни, самооборони і планування відбудови.

А також надішле повідомлення Москві, що вона не зможе “перечекати” Захід.

Парадокс полягає в тому, що чим краще ми підготуємося до довготривалої перспективи, тим швидше війна закінчиться
Єнс Столтенберг

Члени НАТО, каже Столтенберг, погодилися, що Україна стане членом альянсу і працюють над тим, як наблизити Україну до цього.

“Наші дискусії були зосереджені на підтримці України, – зауважив Столтенберг про зустріч у Празі. – Хочеться зупинити цю війну, але парадокс полягає в тому, що чим краще ми підготуємося до довготривалої перспективи, тим швидше війна закінчиться”.

“Остаточних рішень” прийнято не було, каже Столтенберг, але учасники “досягли значного прогресу” з декількох питань. Серед них – намір НАТО відігравати координуючу роль у забезпеченні обладнанням України.

“Практично вся військова допомога Україні, 99% надходить від союзників по НАТО. Тож є сенс, щоб НАТО відігравало більшу роль у цих зусиллях. Це дозволить нам використовувати структури альянсу, щоб поставити нашу підтримку на міцнішу основу, забезпечити Києву більшу передбачуваність і задовольнити як найближчі, так і довгострокові потреби”, – прокоментував посадовець.

Серед інших питань, які було розглянуто – продовження фінансової підтримки України “щороку стільки, скільки буде потрібно”.

Учасники зустрічі у Празі обговорили шлях України до НАТО. “Союзники погоджуються, що майбутнє України в НАТО, і ми сповнені рішучості досягти прогресу у формуванні цього шляху. Членство у альянсі буде остаточною гарантією безпеки України. Це забезпечить стабільність, необхідну для відбудови країни”, – сказав Столтенберг.

Він наголосив: Росія розпочала цю війну, анексувала Крим, провадить найкривавіший конфлікт в Європі з часів Другої світової війни, завдає ударів по лікарнях, школах і торгових центрах, бомбить енергетичну інфраструктуру, вбиває мирне українське населення.

Тому Україна має право захищатися “від жахливої жорстокості Росії” і це не є ескалацією. “Самооборона – це не ескалація. Самозахист є фундаментальним правом. Це закріплено в Статуті ООН, – нагадав Столтенберг. – Україна має право та зобов’язана захищати свій народ, і ми маємо право допомогти Україні підтримати її право на самооборону”.

Про дозвіл атакувати цілі всередині Росії Столтенберг додав:

"Я вітаю те, що союзники пом’якшують обмеження на використання зброї. Ми повинні пам’ятати, що це війна Росії, Росія напала на Україну, і Україна має право на самооборону. А право на самооборону включає також удари по законних військових цілях у Росії".

Генсек зауважив, що Росія, перемістивши зусилля на північний фронт, привела війну до своїх кордонів на відміну від поля бою, яке раніше було більш заглиблене в українську територію.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG