США працюватимуть з Україною та союзниками і партнерами, аби допомогти вивезти зерно із України. Про такий намір та його деталі в інтерв'ю Голосу Америки розповів Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США.
“Ми маємо ставитися до цієї погрози серйозно, – сказав Кірбі про російську військову блокаду експорту українського зерна. – Ми працюємо і будемо працювати з Україною та нашими союзниками і партнерами, аби вивезти зерно з України”.
За його словами, це, найімовірніше, будуть сухопутні шляхи. “Ми це вже робили, зокрема і до зернової угоди”, – додав Кірбі.
Це не так ефективно, як морем, каже посадовець, і таким шляхом “не вивезеш аж так багато зерна”. “Ми це розуміємо, але не полишимо спроби”, – запевнив утім представник Білого дому.
Кірбі також наполягає: “Що має відбутися, окрім того, що Росія повинна припинити блокаду, а ви маєте розуміти, те, що вони погрожують зробити – це військова блокада, це військові дії, тож окрім припинення цього, вони повинні повернутися до виконання угоди”.
За його словами, вигідною ця угода була для усіх, включно із російськими фермерами. Разом з тим вона була надзвичайно корисною для країн, які розвиваються, які мають проблеми із харчами.
І ці проблеми зараз будуть лише погіршуватися скрізь на Глобальному Півдні: в Азії, Африці, Латинській Америці, каже Джон Кірбі.
Жозеп Борель заявив, що розвиток подій вимагає додаткової відповіді Європи і зауважив, що в цьому становищі «є лише одне рішення: збільшити військову допомогу Україні».
«Якщо їх бомбардують, нам треба надати протиповітряні засоби. Якщо росіяни використовують дрони, то нам потрібно надати протиповітряні засоби, щоб знищувати ті дрони», - сказав представник ЄС.
Серед тем наради у четвер в Брюсселі є план довготерміново фінансування військової допомоги Україні на 20 мільярдів євро.
Сьогодні з осудом російської позиції виступив і верховний представник ЄС з зовнішньої політики Жозеп Боррель. Він закликав збільшити допомогу Україні в захисті від російських атак, а також закликав європейські країни допомогти Україні експортувати зерно через так звані "лінії солідарності" - маршрути перевезення українського збіжжя суходолом через країни ЄС, що мають кордони з Україною.
"Їм доведеться робити більше, відкриваючи кордони та сприяючи транспортуванню, щоб брати зерно з України з портів Чорного моря. Це вимагатиме від держав-членів більшого залучення. Ми зробили багато. Нам треба зробити більше", - сказав посадовець.
Як повідомляв Голос Америки, Росія розглядає можливість атакувати цивільні кораблі в Чорному морі, а потім перекласти провину на українські сили, заявив високопосадовець Білого дому у середу.
"Російські військові можуть збільшити напади на українські зернові об’єкти і атакувати цивільні судна", – заявив речник Ради національної безпеки США Адам Годж.
Він сказав, що звинувачення ґрунтується на нещодавно розсекречених розвідданих.
Росія цими днями атакує портове місто Одеса ракетами та безпілотниками, а Кремль вирішив вийти з міжнародної угоди, яка дозволяє безпечний прохід українського зерна через Чорне море на світові ринки.
Форум