Спеціальні потреби

"Це чудо". Підсумки об’єднавчого Собору, оцінки експертів


На історичному соборі, що відбувся вчора у Києві, православні церкви України об’єдналися в єдину і обрали своїм предстоятелем митрополита Епіфанія. Тепер 6 січня обраний ієрарх поїде до Вселенського патріарха по Томос – грамоту про визнання автокефалії.

Не тільки українці радіють історичній події. Як розповідають утаємничені в справи собору, не стримували емоцій і присутні в Софії ієрархи-посланці вселенського патріарха.

Підсумки об’єднавчого Собору – оцінки вірян, священиків та експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

Директор департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Андрій Юраш каже: “Вони це називали чудом. Саме в такій формі, з таким розмахом, з таким масштабом церкви не з’являлися вже давно. Насправді за останнє сторіччя це є унікальна подія. Тому вони визначили це як чудо. Це чудо, до якого вони причетні. Диякон Григоріс постійно казав, що він буде вважати цю подію найважливішою подією свого життя, що він брав участь, допомагав створювати нову помісну церкву”.

Натомість московський патріархат аж ніяк не виказував християнської любові. А своїх священиків, які зголосилися прийти на собор, піддали справжньому цькуванню. Саме тому з 10 ієрархів МП, які прийняли запрошення, зважилися прийти тільки двоє, каже Юраш.

“На них був справлений неймовірний тиск, шантаж, залякування. Ті смс-ки, які показвував митрополит Симеон, які йому надсилали деякі лідери УПЦ МП із прокльонами, погрозами – це свідчення надзвичайного падіння, такого морального дна, до якого опускалися опоненти, щоб залякати”, - каже Юраш.

Недоброзичливці замість привітань зловтішалися. Мовляв, автокефалія несправжня. Бо українцям не дозволили мати свого патріарха, а лише митрополита. Релігієзнавці заперечують.

“Та автокефалія, яка надається Україні, Українській православній церкві, це сама справжня автокефалія. І вона є такою, яку надавав Константинополь Елладській церкві, Сербській, Румунській, Болгарській, церкві Чеських земель, Словаччині, Албанській церкві. І коли надавали сербам, румунам і болгарам, вони надавали очільнику митрополиту. І для цих трьох церков відстань від митрополичого достоїнства до патріаршого зайняла 16, 40, 45 років. Тобто це абсолютно справжня автокефалія”, каже Віктор Єленський, депутат ВР, релігієзнавець.

Натомість, як кажуть експерти, сумнівним, з точки зору православних канонів, тепер стає статус московського патріархату в Україні.

“З канонічної точки зору, в одній країні може бути тільки одна православна церква. З канонічної точки зору, вселенський патріарх сказав митрополиту Онуфрію (Московський патріархат), що я востаннє до вас звертаюся як до митрополита Київського і всієї України. З того дня, коли буде видано Томос, він буде визнавати на території України тільки одного митрополита київського – цим митрополитом буде Епіфаній”.

День 15 грудня 2018 року уже увійшов в історію. Як день, коли Україна здобула духовну незалежність. Після століть невдалих спроб – нарешті успіх.

Дивіться також: 100-річчя УПЦ США: Історія заснування та динамічне сьогодення

100-річчя УПЦ США: Історія заснування та динамічне сьогодення. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:29 0:00

XS
SM
MD
LG