Спеціальні потреби

Росіяни виступають на підтримку Надії Савченко


Надія Савченко в російському суді

Спілкуючись з журналістами в залі Басманного суду, українська льотчиця Надія Савченко сказала, що вона за півроку вивчила російську мову, хоча раніше, за її словами, ніколи нею не користувалася.

«Я дізналася, що в Росії у мене є багато друзів. Я перший раз в Росії, і відразу у в’язниці. Я раніше дуже рідко спілкувалася з росіянами. Я отримую від вас листи, і я розумію, що ви вмієте мислити, у вас, дійсно, є своя думка», – сказала Савченко.

І деякі з тих, кого вона назвала своїми друзями, організували на сайті «Нової газети» збір підписів під зверненням до Володимира Путіна.

Автори відозви, зокрема, пишуть: «громадянка України Надія Савченко з 15 грудня продовжує безстрокове голодування на знак протесту проти її викрадення з території України і утримання під вартою в Росії. Її здоров’я і життя знаходяться в небезпеці. Ще кілька днів – і вона помре». Далі в листі йдеться: «Надія Савченко повинна бути звільнена з-під арешту, і життя її повинно бути таким чином врятоване».

Наприкінці звернення до Путіна автори відозви нагадують: «У Росії з давніх років існує велика традиція милосердя. Саме тут, на нашій землі, трудився німецький лікар, святий доктор Гааз, який віддав усі свої сили без решти на поліпшення стану тих, кого тримали у в’язницях. І сьогодні, в пам’ять про нього, ми просимо Вас проявити до Надії Савченко особисте милосердя, від якого залежить її життя».

Кореспондентка Російської служби «Голосу Америки» зв’язалася з кількома підписантами цієї відозви і попросила їх розповісти, що стало для них спонукальним мотивом звернення до Володимира Путіна, і на який результат справи Надії Савченко вони розраховують.

Читачі нашої газети хочуть, щоб президент їх почув»

Головний редактор «Нової газети» Дмитро Муратов на самому початку розмови зауважив, що єдиною людиною в Росії, яка може втрутитися в долю ув’язненого – помилувати, або змінити запобіжний захід – є президент країни. «В правосуддя я не надто вірю», – підкреслює Муратов.

Головний редактор «Нової газети» також зазначає, що лист на підтримку Надії Савченко прочитали понад двісті тисяч людей. І те, що під відозвою є не псевдоніми, а реальні імена і прізвища, є, на його думку, свідченням гуманізму.

«Ця акція спрямована на те, щоб людина не померла у в’язниці. Адже Надія Савченко продовжує голодування вже два місяці. Для того, щоб вона не померла, необхідно, щоб президент Росії втрутився в її долю. Читачі нашої газети – прекрасна, розумна аудиторія, яка хоче, щоб президент країни її почув», – вважає Дмитро Муратов.

«Ми розраховуємо на розум і гуманізм»

Голова комітету «Громадянське сприяння» Світлана Ганнушкіна помітила, що вона підписала звернення на захист Надії Савченко, насамперед, тому, що не хоче ще однієї жертви у війні, яку сама вона називає «божевільною».

«Коли захист (Савченко) говорить про те, що в неї, фактично, є алібі, з приводу того, в чому її звинувачують, це звучить цілком вірогідно, і я в це вірю. У будь-якому випадку, – продовжує правозахисниця, – до неї не можна ставитися як до людини, яка вчинила кримінальний злочин, а потрібно ставитися, як до полоненої».

Ганнушкіна послалася на Женевські протоколи, які за її словами «поширюються на збройні конфлікти не тільки міжнародного, але і внутрішнього характеру».

Звинувачення в незаконному перетині кордону, висунуте Надії Савченко російським судом, голова комітету «Громадянське сприяння» вважає «безглуздом», який свідчить про те, що «насправді пред’явити їй нічого. Тому, що добровільно перетнути українсько-російський кордон вона б не змогла, і їй це абсолютно не було потрібно. І це те, що спонукає мене виступити на захист Надії Савченко».

На запитання «на який варіант розвитку подій ви розраховуєте?», Світлана Ганнушкіна відповіла: «Ми всі завжди розраховуємо на розум і гуманізм людей, до яких звертаємося. І, на жаль, це – єдине, що ми можемо зробити. Ми можемо тільки говорити і виступати на захист (Надії Савченко)».

Згадавши про висловлювання на деяких російських інтернет-форумах, де міститься заклик помститися української льотчиці за загибель журналістів ВДТРК, Ганнушкіна зауважила: «Мені дуже сумно, що жага помсти охоплює деяких моїх співвітчизників. І вони готові мстити за те, до чого вона, на мою думку, не причетна. І якщо Надія Савченко загине, це буде ще одна жертва братовбивчої війни. Я завжди підсумую жертви з обох сторін, і для мене вони, як правило, рівнозначні».

«Великодушність і доброта російської людини кудись випарувалися»

Літературознавець Маріетта Чудакова протягом семи років була членом Комісії з помилування при президенті РФ. «На наших очах гине молода жінка. Вона ще тримається, але видно, що фізіологічну межу вона вже перейшла», – вважає Чудакова.

Надію Савченко вона характеризує, як «солдата своєї армії», додаючи, що, судячи з опублікованих матеріалів, льотчиця не причетна до загибелі російських журналістів.

Рішення продовжити Надії Савченко утримання під вартою до 13 травня, Маріетта Чудакова назвала «людоїдським». «Так чинити не можна, ми все-таки живемо в цивілізованому світі! А у нас спочатку садять у в’язницю матір-годувальницю, а потім залишають голодувати людину, яка і так вже два місяці продовжує голодування», – обурюється Маріетта Чудакова. І додає, що підпис під відозвою на захист Надії Савченко, був для неї «природним рухом душі».

При цьому письменниця утрималася від будь-яких прогнозів щодо подальшого розвитку подій: «Наша ситуація настільки неприродна, що абсолютно нічого не можна прогнозувати».

Панівні в російському суспільстві настрої вона вважає свідченням «очерствління душі». «У XIX столітті в усьому світі основними рисами російської людини вважалися великодушність і доброта. Зараз все це кудись випарувалося, але, я вірю, що ці риси російського характеру можна повернути. Потрібно лише більше працювати з підлітками, не дати їм стати ще одним "втраченим поколінням"», – підсумовує Маріетта Чудакова.

На момент написання статті свої підписи під зверненням на захист Надії Савченко поставили 8 662 особи.

P.S. Після закінчення переговорів у Мінську, президент України Петро Порошенко заявив, що досягнута домовленість про швидке звільнення Надії Савченко.

XS
SM
MD
LG