Спеціальні потреби

Російська мова, як друга державна – кому потрібна?


Заяви про те, щоб надати російській мові статусу державної стали ознакою, що в Україні наближаються вибори. Проте питання мови не розділить українців, громадян тепер більше цікавлять соціальні стандарти життя та зарплатня, переконують експерти. Але цього разу політики спробують розіграти мовну карту так, щоб заробити дивідендів від Росії.

Інтерв’ю президента України Віктора Януковича кільком російським ЗМІ спричинило хвилю обговорення питання статусу російської мови в Україні. За словами президента, якщо раніше виникали «мовні проблеми», то зараз їх немає.

«І я хочу сказати, що так, були періоди в нашій державі, коли допускалися перекоси в мовних проблемах. Зараз їх, я б сказав, немає, і немає, не існує у нас цієї проблеми», – сказав Янукович.

Експерти підтримують цю думку, пояснюючи, що сьогодні людей більше цікавлять економічні фактори, аніж мовні.

«Тема статусу російської мови традиційно стає популярною перед виборами, але я думаю, що життя їй максимум до виборів. Навіть якщо якийсь закон з’явиться, він існуватиме доки не буде прийнято інший закон, який його відмінятиме», – в коментарі Голосу Америки сказав Володимир Огризко, колишній міністр закордонних справ України. «Згідно з даними соціологічних досліджень, питання мови навіть не входить в першу десятку того, що є пріоритетом для людей».

Про статус російської мови

Однією з причин що знову почалися розмови про статус російської мови, може бути візит Януковича до РФ, де будуть обговорюватися важливі для обох країн питання, а статус російської мови може стати одним з аргументів у переговорах. Інше призначення заяви президента – змінити порядок денний в Україні, таку думку в інтерв’ю Голосу Америки висловив експерт Інституту Горшеніна Володимир Застава.

«Оскільки це питання не є сьогодні головним, це може бути спробою відвернути увагу людей, щоб вони знову почали говорити про політику, про мову, а не звертали увагу на стан свого гаманця», – сказав Застава.

Розмови про статус російської мови можуть бути і спробою підняти рейтинг президента, однак експерти сумніваються у тому, що обговорення цієї теми буде дієвим кроком: ті для кого статус російської мови важливий і так підтримують правлячу партію, всіх інших це питання не змусить змінити свої політичні преференції.

«Це спроба Януковича підтримати своє падаюче піке», – в коментарі Голосу Америки сказав Президент Центру європейських та трансатлантичних студій Олексій Коломієць:

«Фактично Янукович втратив керування державою, рівень його підтримки знизився нижче 10%, також він чудово розуміє, що опинився у внутрішній та зовнішній ізоляції, заява – це спроба якось вплинути на цю ситуацію».

Не маніпулювати мовним питанням

Президент пояснив, що має на меті вирішити мовне питання раз і на завжди, щоб ним не маніпулювали в майбутньому.

«Є проблеми в україно-російських стосунках, а ця тема чутлива, якщо Янукович вміло зіграє на комплексах російської влади, то зможе щось отримати навзаєм», – прокоментував Голосу Америки Тарас Березовець, політтехнолог, директор Polittech.

«Це нормальна дипломатична гра, Янукович може собі це дозволити, бо він знає, що зможе контролювати результати референдуму, він наперед знає вихід», – заявив експерт.

Повідомлення для Європи

З іншого боку, якщо розмови про роль та статус російської мови мали на меті щось сказати Європі – це також невдалий крок, запевняють експерти, адже для ЄС це питання байдуже і його вирішення вважається компетенцією України.

Вірогідність підвищення статусу російської мови в Україні критикують представники національної інтелігенції, апелюючи до того, що надання російській мові привілеїв завдасть шкоди розвитку української мови, яку сьогодні вже потрібно захищати.

«Якщо російська мова стане другою державною, то українська ніколи не зможе встати, а ми будемо дивитися на помирання рідної мови. Янукович просто так хотів відзвітувати Москві, що він їх найбільший друг», – в коментарі Голосу Америки сказав Дмитро Павличко, український поет, громадський діяч.

«В Україні відбувається русифікація, це наступ російського шовінізму. Обставини такі, що незалежність не привела до очищення країни від колоніальної спадщини, у нас є потужна п’ята російська колона, яка перейшла в наступ», – сказав Голосу Америки Левко Лук’яненко, автор Акту проголошення незалежності України, Герой України.

XS
SM
MD
LG