Спеціальні потреби

У Митному союзі стурбовані тим, що Київ і Брюссель домовились


У Митному союзі стурбовані тим, що Київ і Брюссель домовились
У Митному союзі стурбовані тим, що Київ і Брюссель домовились

Росіяни занепокоєні планами України вільно торгувати з Європейським Союзом. Угоду про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС, яка нині готується до підписання, у Росії назвали потенційною загрозою для ринку СНД.

Заяву зробив відповідальний секретар комісії Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану Сергій Глазьєв.

«Загроза для зони вільної торгівлі з СНД походить, головним чином, від того проекту угоди про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом, яку Україна зараз готує», – сказав Глазьєв під час телемосту «ЗВТ – перший крок на шляху до Євразійського союзу?» у п’ятницю в Москві.

За словами секретаря Митного союзу, для протидії цій загрозі можуть знадобитися нові заходи захисту спільного ринку. «Тобто з’являться нові вилучення, і замість подальшої інтеграції ми можемо отримати новий бар’єр», – застеріг Глазьєв.

Заява керівництва Митного союзу стала реакцією на домовленість Києва і Брюсселя про створення зони вільної торгівлі України з ЄС. Про те, що згоди досягнуто, повідомили у четвер 20 жовтня єврокомісар з питань торгівлі Карел де Гухт і перший віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв.

При цьому Європейський союз зовсім не проти створення Україною паралельної зони вільної торгівлі з СНД. Угода, підписана вісьмома країнами Співдружності у Санкт-Петербургу 18 жовтня, не викликала з боку Євросоюзу ні «занепокоєння», ані розмов про «загрози».

На думку експертів, у росіян є свої особливі причини непокоїтися з приводу вільної торгівлі України з Євросоюзом. Справа не так в економіці, як у геополітиці, – вважає професор політології Києво-Могилянської академії Олексій Гарань.

«Чому Росія так боїться зони вільної торгівлі України з ЄС? Тому що це так звана поглиблена зона вільної торгівлі, вона передбачає вільний рух не тільки товарів, але й послуг, інвестицій. Тобто йдеться про реальне включення України у величезний європейський ринок. І хоч це не несе жодних економічних загроз безпосередньо Росії – але росіяни бояться, що Україна виходить зі сфери їхнього впливу. Тому-то й лунають оці наполегливі пропозиції вступати у Митний союз, що насправді зачинило б для України двері до зони вільної торгівлі з Європейським Союзом», – каже Гарань.

Як наголошує політолог, хрест на перспективі євроінтеграції для України здатен поставити саме вступ до Митного союзу Росії, Білорусі і Казахстану, – зона вільної торгівлі з пострадянськими країнами такої загрози не несе. Але де гарантія, що слідом за «несподіваним» (за висловом Путіна) підписанням 18 жовтня угоди про ЗВТ з СНД не відбудеться «несподіване» підписання угоди про вступ України до Митного союзу?

На думку Гараня, такий розвиток подій малоймовірний.

«Чи може бути таке, що Україна розвернеться в бік Митного союзу? Ну, якщо у Януковича є інстинкт самозбереження, то ні. Чому «ні» – тому що це створить величезні проблеми для України. До Митного союзу входять Росія, Білорусь, Казахстан, які не є членами СОТ. А Україна є членом СОТ. Тому якщо нам іти в Митний союз, то це означає, що треба переглядати угоди з усіма країнами – членами СОТ. А це понад 150 країн! Тобто, це просто малореально. Знову ж таки, я думаю, що бізнес-еліти насправді розуміють, що в Митному союзі вони втратять дуже і дуже багато. Тому Янукович до останнього часу опирався цьому Митному союзу, і в мене все-таки є сподівання, що Україна на це не піде», – висновує Гарань.

А коментуючи нинішнє похолодання у відносинах України з ЄС, що примусило багатьох запідозрити зміну вектора, політолог вбачає у риториці влади банальний шантаж. Щоб, у разі як, через вирок Тимошенко, буде зірвано підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, можна було перекласти провину на сам Євросоюз.

«Це шантаж, безумовно. У стилі «назло кондуктору». От ви від нас вимагаєте квиточок на європейський трамвай, так ми краще побіжимо за цим європейським трамваєм. Але назло вам ми будемо робити і те, і се. Так само дрібний блеф і шантаж – вимоги Януковича до Угоди про асоціацію з ЄС. Мовляв – от не запишете перспективу членства, то я не буду підписувати цю угоду. Це робиться для того, щоб у разі як ЄС скаже – ні, ми не хочемо підписувати угоду через політичні справи, тоді Янукович відповість – ну, не дуже й хотілося. Тобто готується можливість відступу – мовляв, Європейський союз сам винен», – зазначив Гарань.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG