Спеціальні потреби

У Дагестані вважають, що Тамерлан Царнаєв не винний у теракті в Бостоні


Тамерлан Царнаєв
Тамерлан Царнаєв
Рік тому підозрюваний у теракті в Бостоні Тамерлан Царнаєв провів 6 місяців у Дагестані, звідки походить його родина. З 83 регіонів Росії Республіка Дагестан знаходиться на першому місці за рівнем політичного та релігійного насилля.

Переважно Тамерлан Царнаєв залишався в Махакчаклі, де мешкав разом зі своїм батьком у звичайній квартирі. Також він ходив до консервативної мечеті, імам якої, Хасан Мамедович, утім, не зміг його згадати. Імам говорить, що його послідовники виступають за закони шаріату, але – проти насилля:

«Тут, у цій мечеті, не має екстремістів. Жодна людина тут не поділяє екстремістські погляди. Ми законослухняні. Тут тільки розумні, добре освічені мусульмани».

Поза камерою віруючі у цій мечеті говорять, що Царнаєва підставили служби безпеки США. Саме з цією версією подій виступає мати Царнаєвих Зубейдат. Раніше вона заявила кореспондентам, що великий вплив на формування поглядів її старшого сина мав його двоюрідний брат Маґомед Карташов, лідер Союзу справедливих. Ця організація у місті Кізляр виступає за встановлення законів шаріату. Знімальна група «Голосу Америки» зустрілася з Расімом Ібадановим, який зараз очолює цю організацію. Він згадує Тамерлана Царнаєва як веселу та щасливу людину.

«Коли ми дізналися, що це був Тамерлан Царнаєв, це був величезний шок для нас», - говорить він.

Ібаданов говорить, що його організація виступає за шаріат, але не хоче насилля:

«Так, ми говоримо, що хочемо жити в суспільстві шаріату, але ми не закликаємо до будь-якої дестабілізації, урядового перевороту чи якихось інших екстремістських дій».

Карташов не зміг дати інтерв’ю. За словами його адвоката, тої перебуває у тюремній лікарні, після того як був побитий поліцією. Ібаданов говорить, що Карташов – мирна людина, яку зараз безпідставно звинувачують у тому, що він був радикальним ментором Царнаєва.

«Ми думаємо, що вони хочуть його дискредитувати і тому кажуть, що він був якимось ірраціональним екстремістом і мав якісь вплив на радикалізацію Тамерлана Царнаєва», - каже Ібаданов.
Коли ми дізналися, що це був Тамерлан Царнаєв, це був величезний шок для нас.
Расім Ібаданов

Теракти та каральні дії у відповідь – звичне явище в Дагестані. Повертаючись до Махачкали, знімальна група «Голосу Америки» проїжджала через Чіркі. Тут минулого серпня терорист-самогубця вбив шістьох людей, включно з одним з мусульманських лідерів Дагестану.

Неподалік від Чіркі знаходиться Буйнакс. Тут правоохоронець та штатна особа були вбиті в поліцейській машині. Перед тим правоохоронці підірвали будинок запідозрених в екстремізмі. Зарема Баґавотдінова очолює правозахисну організацію консервативних мусульман.

«Вони подзвонили і сказали, що нібито знайшли вибухівку, яку не змогли розрядити. І тому вони її підірвали її разом з будинком», - розповіла вона.
Експерти вважають, що до Дагестану Тамерлан Царнаєв прибув вже з радикальними поглядами, що сформувалися під впливом Інтернету. Але саме тут він побачив, як деякі люди вирішують політичні та релігійні суперечки за допомогою насилля.
  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG