Спеціальні потреби

Фонд Клуні подав три судові справи про російські воєнні злочини на розгляд федеральних прокурорів Німеччини


Похоронні працівники несуть труну з невпізнаним тілом цивільного, який загинув на території Бучанської громади під час російської окупації в лютому-березні 2022 року, 2 вересня 2022 року. AP Photo/Emilio Morenatti
Похоронні працівники несуть труну з невпізнаним тілом цивільного, який загинув на території Бучанської громади під час російської окупації в лютому-березні 2022 року, 2 вересня 2022 року. AP Photo/Emilio Morenatti

Міжнародні слідчі Фонду справедливості Клуні подали на розгляд федеральних прокурорів Німеччини докази воєнних злочинів Росії в Україні для притягнення злочинців до відповідальності.

Неурядова організація Clooney Foundation for Justice (CFJ), заснована Амаль і Джорджем Клуні, представляють інтереси 16 потерпілих і сімей жертв у трьох окремих справах про воєнні злочини.

Одна зі справ - невибірковий ракетний обстріл російськими бомбардувальниками Ту-22 надзвуковими ракетами Х-22 прибережного курорту поблизу Одеси, внаслідок якого загинули 22 людини. Друга справа - розстріл чотирьох чоловіків на окупованій території в Харківській області навесні та влітку минулого року в межах масштабної практики окупаційних сил РФ скоювати злочини проти людяності. Третя справа - це серія страт, актів тортур і сексуального насильства, скоєних під Києвом у березні 2022 року, коли за даними місцевої адміністрації, було вбито 177 мирних жителів.

Як зауважує Forbes, усі три справи були порушені проти командирів вищого та середнього рівня армії РФ, яких вважають ймовірними підозрюваними. В разі визнання доказів CFJ, влада Німеччини може розпочати кримінальне розслідування та видати ордери на арешт підозрюваних через системи Європолу та Інтерполу, що дозволить їхнє затримання, екстрадицію та переслідування. МКС також може видавати ордери на арешт ключових підозрюваних, зауважує CFJ.

В інтерв'ю Російській службі Голосу Америки Анна Нейстат, директорка з юридичних питань CFJ розповіла: "Це означає, що наступного разу - це зазвичай конфіденційні ордери, тому люди, згадані в них, не знають, що виданий ордер на їхній арешт, - вони можуть поїхати до Туреччини у відпустку, вони можуть поїхати в Дубай, вони можуть поїхати в Латинську Америку... і може статися екстрадиція. Звичайно, я не абсолютний ідеаліст і чудово розумію, що, чи будуть вони насправді екстрадовані, багато в чому залежить від політичного контексту на цю мить і від того, які відносини будуть у конкретної країни з Росією. Але що я можу сказати з абсолютною впевненістю, то це те, що якщо таких справ не буде, якщо не буде ордерів на арешт - вони поїдуть куди завгодно і повернуться без наслідків".

З початку повномасштабної війни ініціатива CFJ Docket, що складається з міжнародних юристів і слідчих, збирає докази та готує подання з детальним описом злочинів, скоєних російськими військами в Україні. Їхня робота включала численні польові дослідження в Україні, а також аналіз даних із відкритих джерел, зазначає Forbes.

Зібрані докази передають для порушення справ у Німеччині, адже німецька судова система вважається провідною у переслідуваннях воєнних злочинів і злочинів проти людяності, зокрема проти ісламістів ІДІЛ. Суди там керуються принципом універсальної юрисдикції, за яким деякі злочини вважають настільки серйозними, що обов'язок розслідувати та переслідувати виходить далеко за межі території, на якій вчинені злочини, пояснює Guardian.

В коментарі Голосу Америки Нейстат також пояснила: "У багатьох інших країнах або злочинець, або підозрюваний вже повинні бути в країні, або жертви повинні бути громадянами або резидентами цієї країни. І Німеччина – одна з небагатьох країн, які не мають таких обмежень".

У провідній правозахисній українській організації Truth Hounds, що подала докази щодо однієї зі справ разом з CFJ, наголосили на важливості залучення міжнародних організацій та судових органів інших країн до розслідування російських воєнних злочинів, адже через безпрецедентні масштаби злочинів українські прокурори "перевантажені та мають обмежені можливості за українським законодавством для переслідування командирів і замовників злочинів".

Фонд CFJ також співпрацює із Генпрокуратурою України й також надає докази з Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду, щоб підтримати зусилля установи з притягнення вищого керівництва Росії до відповідальності за злочини, скоєні в Україні.

Попри численні докази, зібрані міжнародними слідчими та надані свідчення очевидців, Росія відкидає відповідальність за злочини проти людяності та цілеспрямовані атаки проти цивільного населення.

До роботи над статтею долучилась Російська служба Голосу Америки

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG