Спеціальні потреби

Росія категорично відкидає пропозиції України зі звільнення в'язнів у Криму – голова Меджлісу


Ukraine
Ukraine

Росія "категорично відкидає" пропозиції з боку України та міжнародних посередників, продовжуючи утримувати кримськотатарських та українських активістів та журналістів, які були «безпідставно засуджені», заявив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

Розмовляючи з Голосом Америки напередодні Дня пам'яті жертв геноциду кримських татар, що відзначається 18-го травня, у день, коли радянська влада почала депортацію кримських татар з півострова у 1944-му році, він сказав, що лідери України та інших держав, зокрема Туреччини, робили численні пропозиції щодо обміну, чи звільнення українських в'язнів у Криму, але "Кремль їх відкидає".

Говорячи про Нарімана Джиляла, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, кореспондента Радіо Свобода Владислава Єсипенка, братів Азіза та Асана Ахтемових, затриману кілька місяців тому, Леніє Умерову, а також сотні інших в'язнів, яких Росія, на думку України та міжнародних правозахисників незаконно утримує в ув'язнені, Чубаров сказав, що ці дії Росії спрямовані на те, щоб залякати жителів Криму, і передусім кримських татар.

"Всім зрозуміло, що вони ніколи не вчиняли тих злочинів, у яких їх звинувачують, – тероризм, диверсії і таке інше. Це все сфальсифіковане заради того, щоб залякати кримських татар", – сказав Рефат Чубаров у розмові з кореспонденткою Голосу Америки Наталкою Чуріковою.

"Те, що зараз відбувається з Леніє Умеровою, 25-річною дівчиною, яка намагалася в’їхати до Криму через кордон Грузії і Росії, щоб бути поруч з батьком, у якого дуже тяжка невиліковна хвороба, а вони з неї зробили якогось монстра розвідника-шпигуна, це дуже важко пояснити", - додав Чубаров.

Він наголосив, що були різні пропозиції щодо обміну, або звільнення. «Остання пропозиція була під час мусульманських свят – місяця Рамадану, на завершення якого є свято Ураза–Байрам, і наша влада пропонувала звільнити на це свято хоча б мусульман. Вони все це відкинули», – сказав Чубаров.

За його словами, Україна, правозахисні організації та Меджліс кримськотатарського народу "максимально моніторять і фіксують ці злочини".

"Ми сподіваємося, що колись ми доберемося до них, – сказав він. – Але ці люди будуть звільнені тоді, коли буде звільнено Крим. Кардинальне рішення – звільнення Криму і поразка Росії".

Питання звільнення політичних в'язнів постійно порушується Україною та її партнерами на всіх міжнародних майданчиках, зокрема в ООН.

Сполучені Штати закликають Росію негайно звільнити заарештованих у Сімферополі кореспондента Радіо Свобода Владислава Єсипенка, кримськотатарського політика та активіста Нарімана Джеляла (Джелалова – за документами), а також понад сотню інших політичних ув'язнених. Цей заклик, зокрема пролунав під час розгляду проекту резолюції з прав людини у Криму в ООН.

Росія заявляє, що "права людини в Криму, як і на всій території Російської Федерації, гарантовані Конституцією та міжнародними договорами". "Російська держава здатна забезпечити та забезпечує захист таких прав у повному обсязі", – сказав представник Росії в ООН Геннадій Кузьмін.

За даними представниці президента України в Автономній Республіці Крим Таміли Ташевої, станом на середину березня 2023 року Росія утримує близько 180 людей з Криму, з них 116 це – кримські татари, яких Україна вважає політичним в'язнями. Їх було заарештовано в Криму, чи у справах пов'язаних з Кримом, та утримують в Криму, чи на території Росії. За словами Ташевої, переслідування кримських татар триває з моменту окупації Криму у 2014 році, і Україна робить усе можливе для їхнього звільнення.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG