Спеціальні потреби

«Рошен» – ласий шматок, який наразі важко продати


Міжнародні кондитерські компанії, як-от Nestlе́ чи Mondelez, не пропустили б нагоду придбати кондитерську імперію, що належить українському президентові Петрові Порошенку. Однак «шоколадному королю», який володіє фабриками в чотирьох країнах з річним обсягом продажу 1,2 млрд дол. США, може бути складно знайти покупця для своєї компанії тепер, коли її засновник є лідером країни, що перебуває у стані війни, йдеться у повідомленні інформаційного агентства Reuters.

«Все це наразі позбавлено практичного сенсу, беручи до уваги політичну ситуацію, - сказав фінансист, який відстежує ситуацію. – Однак по суті це дуже ласий шматок».

Порошенко, який роками поєднував статус мільярдера-власника кондитерської компанії з посадами в різних урядах, пообіцяв після свого обрання у травні продати «Рошен». Відтак він найняв консалтингову фірму Rothschild і місцеву компанію Investment Capital Ukraine для продажу компанії.

На папері угода виглядає дуже привабливо для інвесторів. Східна Європа – це регіон, де споживають багато солодощів, річний обсяг їх продажу становить 12,8% від світового рівня, попри набагато меншу частку населення. «Рошен» – це другий найбільший виробник у регіоні, який належить місцевому власникові, а за рівнем чистого продажу компанія перебуває на 18 місці у світі, згідно з рейтингом Candy Industry Top 100.

Крім своїх найбільших фабрик в Україні, «Рошен» має заводи в Литві, Угорщині та Росії. У регіоні, де населення досі має свої власні уподобання та смаки, подарункові коробки з назвами на зразок «Вечірній Київ» і «Королівський десерт» успішно конкурують зі світовими виробниками.

Поінформовані джерела кажуть, що ціна продажу, імовірно, становитиме 1,5 млрд дол. США, хоча, можливо, її розіб’ють на частини, оскільки жоден український покупець не зможе собі дозволити придбати компанію цілком.

Це могло б зробити «Рошен» ідеальною ціллю для таких компаній, як швейцарська Nestlé або американська Mondelez, яка відкололася від «Kraft» і є власником британської Cadbury. Обидві компанії є регіональними інвесторами та не соромляться купувати місцеві бренди.

Nestle розглядала можливість придбати інші кондитерські підприємства в Україні, повідомляють джерела, а Mondelez у квітні оголосила, що виділяє 110 млн дол. США на відкриття своєї п’ятої фабрики в Росії наступного року.

Однак знайти покупця для компанії, пов’язаної з лідером країни, в якій іде війна, – нелегка справа.

До минулого року Росія перебувала на п’ятому місці за рівнем продажу «рошенівських» солодощів. Проте Москва заборонила ввезення українських цукерок «Рошен», офіційно – через загрозу здоров’ю, і закрила російські фабрики в березні після вироку суду, що, як стверджує Київ, був політичним. З липня Росія заборонила ввезення будь-якого виробленого в Україні шоколаду.

Особи, наближені до процесу продажу «Рошену», кажуть, що перспективи компанії хороші, попри українсько-російську війну.

«Налагоджено зв’язки з можливими покупцями, однак це ще дуже попередньо, – сказала особа, яка захотіла залишитися неназваною через приватність процесу. – Це велика та складна ситуація, і в наступні кілька тижнів продажу не буде. Не чекайте нічого найближчим часом».

Фінансові джерела, які відстежують продаж, сказали, що з огляду на напружену політичну ситуацію процес продажу, швидше за все, буде складним, оскільки комерційна чи стратегічна логіка тут не діятиме. Великі міжнародні гравці навряд чи робитимуть ставки поки конфлікт не завершиться остаточно, кажуть вони.

«Рошен» не надіслав коментар до часу підготовки матеріалу. З «Інвестиційним капіталом Україна» зв’язатися не вдалося. Rothschild відмовився від коментарів, підтвердивши лише свою участь у продажу.

«Рошен» може бути привабливим придбанням для кондитерських компаній у недорогому та середньому сегментах, які прагнуть розширення на ринках, що розвиваються, і готові до політичного втручання.

Mars, найбільший виробник солодощів у світі, навряд чи буде зацікавлений, оскільки продає лише власні бренди. Однак на додачу до Nestle та Mondelez, зацікавленими у придбанні можуть бути також корейська Lotte, яка увійшла в регіон, купивши польську Wedel у Kraft Foods, і турецька Ulker.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG