Спеціальні потреби

Квасневський: в українців грубіша шкіра, бо їх довго дубасили


Президент України Віктор Янукович провів зустріч з колишнім Президентом Польщі Александром Квасневським та колишнім головою Європейського парламенту Петом Коксом, Київ, 5 лютого 2013 року
Президент України Віктор Янукович провів зустріч з колишнім Президентом Польщі Александром Квасневським та колишнім головою Європейського парламенту Петом Коксом, Київ, 5 лютого 2013 року
Варшава – Яке значення для об’єднаної Європи має незалежна, демократична Україна? Як українцям і полякам будувати відносини, якщо в минулому ці відносини були трагічними? Зрештою, як Помаранчева революція змінила польську політику? Відповіді на ці та інші запитання можна було почути у Варшаві з уст польського екс-президента Александра Квасневського. Він прийшов на презентацію книжки польського політика Павла Коваля «Між Майданом та Смоленськом». Значна частина книжки присвячена подіям в Україні, тож розмова Квасневського з присутніми на презентації польськими політиками, експертами й журналістами точилася навколо українських проблем.

Колишній президент Польщі Александр Квасневський зізнається, що про розпад помаранчевої коаліції в Україні та програш її чільних діячів йому дотепер складно говорити. Результати конфліктів у середовищі політиків помаранчевого табору він називає катастрофою. Хоча, каже він, те, що сталося в Україні, не є якимось винятком зі світових правил. «Революції пожирають власних дітей», – нагадує відомий вислів Квасневський.

Згадуючи події 2004-2005 років, Квасневський говорить, що в той час Україна мала неймовірно великий кредит довіри Заходу.
Кредит довіри до України був вищий, ніж для країн Центрально-Східної Європи у 1989-1990 роках
Александр Квасневський

«Уже після революції я мав нагоду бути з Ющенком у багатьох місцях світу – ми були у Давосі, у Брюсселі, у Вашингтоні, – зазначає він. – Для нього всі ці двері були ширше відкритими, ніж для Валенси у 90-му році. Кредит довіри до України був вищим, ніж для країн Центрально-Східної Європи у 1989-1990 роках. М’яко кажучи, щоб не образити моїх українських приятелів, ці можливості залишилися не використаними, їх змарнували».

Команда Януковича хоче бути «трішки вагітною»

Утім, попри помилки українських політиків, твердить Квасневський, Помаранчева революція дала свої плоди. Він вважає, що в Україні триває так звана вестернізація, і дедалі більше українців підтримують курс на євроінтеграцію. Натомість поляки, каже Квасневський, під час подій Помаранчевої революції почали набагато краще розуміти українців, збагнули, як саме можна допомогти Україні в її європейських прагненнях.

Оцінюючи зовнішньополітичний курс команди Віктора Януковича, польський екс-президент іронізує. «Коли йдеться про теперішню українську еліту, команду Януковича, то я думаю, що там переконані в тому, що можна бути трішки вагітним. Тобто, для них ідеальним рішенням було б на 30 відсотків перебувати в Митному союзі, а на 70 – у Євросоюзі», – сказав Квасневський.

Разом із цим, сучасний етап відносин України з Євросоюзом Квасневський називає історичним. Процес укладення договору про асоціацію між Україною та ЄС він порівнює з грудневим референдумом 1991 року, під час якого більшість українців проголосувала за незалежність своєї держави.

Історія не повинна бути віссю польсько-українських відносин

Кваснєвський із розумінням ставиться до того, як українці оцінюють своє історичне минуле. Він говорить, що віссю польсько-українських відносин не можуть бути трагічні сторінки минулого двох сусідніх народів.
Cкільки б ми не старалися, та сприйняття Бандери в Польщі і в Україні буде різне
Александр Квасневський

«Я, наприклад, вважаю, що скільки б ми не старалися, та сприйняття Бандери в Польщі і в Україні буде різне. Для нас це терорист, злочинець і український націоналіст, а для українців, особливо в Західній Україні, це борець за незалежність України, який використовує тогочасну політичну кон’юнктуру, а водночас він застосовує методи терору, яких не цуралися й польські герої, до яких ми ставимося, як до світлих постатей нашої історії».

За словами Квасневського, полякам та українцям в історичній політиці варто використовувати досвід німецько-французького діалогу чи німецько-польського. У такому діалозі, каже він, є місце на правду, факти та, водночас, і на різні інтерпретації подій минулого.

Кваснєвський відповів на запитання польської журналістки про те, чи поляки мають кращу пам’ять про трагічне минуле, ніж українці. «Тут не йдеться про пам’ять, я маю на увазі вразливість. Йдеться, так би мовити, про шкіру. У цьому випадку ми маємо делікатнішу шкіру, ніж вони, тому що їхню шкіру дубасили протягом десятків років», – сказав польський президент.

Задля європейської України й кар’єри не шкода

Яку особисту ціну Александр Квасневський заплатив за свою активну участь у подіях Помаранчевої революції в Україні? Чи не жалкує він, що західні політики, так би мовити, не дали зеленого світла для призначення його на керівні посади в міжнародних організаціях? Розмірковуючи над цим, екс-президент відповів: «Ні, я ані трішки не жалкую, навіть вважаю, що мені трапилася, з одного боку, така по-людськи чудова нагода, а крім цього, я й справді вважаю, що Україна, демократична, незалежна, яка є в європейських структурах, – це історична подія, це щось, що служитиме світові, Польщі, Європі століттями».
Майбутнє України вирішуватиме майбутнє Європи
Александр Квасневський

Зустріч із польськими політиками та журналістами Квасневський завершив такими словами: «Я справді вважаю, що майбутнє України вирішуватиме майбутнє Європи, і це не перебільшення».Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG