Спеціальні потреби

Новий голова Верховного суду може зменшити вплив Банкової – експерти


Київ – Збільшити повноваження Верховного суду і забезпечити його незалежність від інших гілок влади обіцяє його новообраний голова Ярослав Романюк. Його кандидатуру запропонував один із попередніх голів Верховного суду Василь Онопенко. Колеги Ярослава Романюка оцінюють його як професіонала та високоморальну людину. Експерти констатують, що судова система України нині підконтрольна президентові, однак не виключають, що нове керівництво Верховного суду може дещо змінити цей стан речей.

Ярослав Романюк став новим головою Верховного суду України в результаті таємного голосування всіх 46 його суддів. Він отримав 28 голосів, тоді як інший кандидат, Віктор Кривенко (секретар Судової палати в адміністративних справах) – 17, ще один бюлетень визнали недійсним.

У своєму виступі одразу після обрання Ярослав Романюк пообіцяв, що працюватиме над збільшенням повноважень Верховного суду, зокрема – стосовно контролю за законністю рішень інших судів.

Маємо на меті вимагати додаткових повноважень
Ярослав Романюк
«Нині завданням Верховного суду є забезпечити однакове застосування українськими судами однієї й тієї ж норми права. Однак наших повноважень для цього недостатньо. Ми маємо на меті вимагати додаткових повноважень. Бо нині ми можемо домагатися усунення розбіжностей у застосування закону лише у тих випадках, коли до Верховного суду надходять справи після допуску вищими спеціалізованими судами», – заявив Ярослав Романюк.

За його словами, Верховний суд повинен мати змогу сам вирішувати, які справи йому оцінювати на предмет єдиного застосування норм закону. Окрім того, новий керівник суду пообіцяв дбати про незалежність судової системи від інших гілок влади та про умови роботи суддів.

«Я пропонував Романюка 8 років тому, і не помилився» – екс-голова ВСУ

Розумною людиною і хорошим суддею називає Ярослава Романюка один із колишніх керівників Верховного суду Василь Маляренко.

В голови Верховного суду немає таких повноважень – виконувати чиїсь вказівки
Василь Маляренко
«Я пропонував його 8 років тому на посаду судді Верховного суду. І я в ньому не помилився – нині він очолює цей суд», – зазначив Маляренко. І заважив, що Романюк, на його думку, є високоморальною людиною. Але він не зміг відповісти Радіо Свобода, чи виконуватиме новий керівник Верховного суду ті чи інші телефонні вказівки з Банкової. «В голови Верховного суду немає таких повноважень – виконувати чиїсь вказівки», – підсумовує Василь Маляренко.

Новий очільник Верховного суду має шанси відновити повноваження ВСУ, обмежені президентом, вважає політтехнолог Тарас Березовець.

Верховний суд суттєво втратив через конфлікт між його тодішнім головою Онопенком та президентом Януковичем
Тарас Березовець
«Зверніть увагу, цей голова суду не є донецьким – він походить із Львівської області. Верховний суд суттєво втратив свої повноваження через конфлікт між його тодішнім головою Василем Онопенком та президентом Віктором Януковичем. Але нині Верховний суд може відновлювати свої позиції», – пояснив політолог.

Чинна влада має повний контроль над всіма державними інститутами, і один лише новий керівник Верховного суду навряд чи зможе змінити цю ситуацію, констатує експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин Матвієнко. Однак він має нагоду спробувати, зауважує експерт.

«Якщо він започаткує справжній процес повернення українській судовій системі європейського обличчя, якщо ці дії будуть зрозумілими та їх підтримає громадськість, тиснучи на законодавців та президента, то шанси є», – сказав Матвієнко.

Експерти стверджують, що новий голова Верховного суду, якщо й не позбудеться повністю залежності від інших гілок влади, то щонайменше – має можливості зробити судову систему більш ефективною. Нині в Україні лише 2-3% вироків у кримінальних справах є виправдувальними. І саме Верховний суд, на думку фахівців, є інстанцією, яка може переламати тенденцію засудження людей, причетність яких до кримінальних злочинів не є доведеною.

Новому голові ВСУ Ярославу Романюку 52 роки, свою кар’єру судді він починав у Бродівському районному суді Львівської області та обласному апеляційному суді.

Раніше, 18 квітня Верховна Рада звільнила попереднього голову Верховного суду Петра Пилипчука через те, що йому виповнилося 65 років – це граничний вік для керівника Верховного суду України.
Передрук з "Радіо Свобода"

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG